Trump’tan Erdoğan’a skandal mektup: Aptallık etme!

Trump'ın Erdoğan'a yazdığı iddia edilen mektupta skandal ifadeler yer aldı. Erdoğan'ı PYD'li teröristlerle müzakereye çağıran Trump, Türk ekonomisini mahvetmekle tehdit etti. Trump sözlerini 'aptallık etme' şeklinde bitirdi.

Trump’tan Erdoğan’a skandal mektup: Aptallık etme!

Amerikan ve Batı basınında yer alan ancak doğruluğu resmi makamlarca henüz doğrulanmayan Trump’ın Erdoğan’a yazdığı iddia edilen mektup bir anda gündeme oturdu. Barış Pınarı Harekatı’ndan önce kaleme alındığı belirtilen mektupta Trump, Erdoğan’a “aptal olma” diyerek YPG elebaşı Mazlum Kobane ile görüşmesini istiyor. İlk olarak Fox News muhabirinin Twitter’dan paylaştığı mektup, daha sonra Beyaz Saray tarafından da teyit edildiği iddia edildi.

İşte o skandal mektupta yer alan ifadeler:

“Sayın Başkan,

İyi bir anlaşmaya varalım! Binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olmak istemezsiniz ve ben de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemem – ki bunu yaparım. Rahip Brunson sırasında size zaten bunun küçük bir örneğini gösterdim.

Bazı sorunlarınızı çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum (PYD elebaşı) sizinle müzakere etmeye istekli ve geçmişte asla vermeyecekleri tavizleri vermeye de istekli. Onun bana yazdığı, benim yeni aldığım mektubun bir kopyasını size gönderiyorum.

Bu işi doğru ve insancıl bir şekilde hallederseniz, tarih sizi iyi hatırlayacaktır. İyi şeyler yaşanmazsa, tarih sizi sonsuza dek bir şeytan olarak hatırlar. Sert adam olma! Aptallık etme!

Seni daha sonra arayacağım…”


Mektubu son dakika gelişmesi olarak duyuran ABD basını, Beyaz Saray’a “bu mektup doğru” mu şeklinde sorular yöneltti.