Chatham House’a kimler gitmedi ki!

Türk siyasetçilerin yanısıra son dönemde belediye başkanları da Londra'da 'faiz lobisi' olarak adlandırılan finans kuruluşları ve Chatham House'a sık sık gider oldular. Yolu Chatham House'dan geçenleri sizler için derledik.

Chatham House’a kimler gitmedi ki!

VERYANSIN TV

Dünyayı şekillendirme iddiasındaki Chatham House, emperyalist projelerin görüşüldüğü yer olarak nam saldı. Chatham House, ABD’deki CFR’nin bir başka versiyonu olarak biliniyor.

Koç Holding’in kurumsal ortağı olduğu ‘düşünce kuruluşu’ Chatham House, Ekrem İmamoğlu’nun ziyareti ile tekrar gündeme gelmişti. İmamoğlu ziyaretinin yankıları yeni bitmişken bu sefer bir başka CHP’li belediye başkanı Mansur Yavaş soluğu Chatham House’da aldı.

Her yıl “uluslararası ilişkilere katkıda bulunan” kişilere ödül veren Chatham House 2010 Ödülü’nü Abdullah Gül’e vermişti.

2017 yılının Aralık ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Chatham House’da konuşma yapmıştı.

Mayıs 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Chatham House’da konuşmacıydı.

Erdoğan’ın Chatham House’daki programda, hükümet tam kadro katılmıştı. İşte Erdoğan’ın yanında Chatham House’da yer alanlar:
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın.

Araştırmacı yazar ve Veryansın TV yazarı Cengiz Özakıncı, Mansur Yavaş’ın Chatham House’a gitmesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Özakıncı, Chatham House’a giden siyasetçileri tek tek paylaştı.

İşte yolu Chatham House’dan geçenlerden bazıları:

9 Kasım 2010 Abdullah Gül, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in elinden 2010 yılı “Chatham House Ödülü”nü aldı
14 Mayıs 2018 -Recep Tayyip Erdoğan, Chatham House’da konuştu
Chatham House’da Erdoğan’ı dinleyen heyet: Erdoğan’ın yanında Chatham House’da yer alanlar: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın.
8 Aralık 2017 -Kılıçdaroğlu, İngiltere Kraliyet Dışilişkiler Enstitüsü Chatham House’da konuştu…
13.09.2017 Ömer Çelik, İngiltere temasları kapsamında Kraliyet Dış İlişkiler Enstitüsü Chatham House’da “Türkiye , İngiltere ve Avrupa: Ortak Bir Gelecek Vizyonu” başlıklı konuşma yaptı.
11.03.2013 Numan Kurtulmuş, İngiltere’nin başkenti Londra’da düşünce kuruluşu Chatham House’da düzenlenen ‘Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya İlham Kaynağı Olan Türkiye’nin Ekonomik ve Politik Perspektifi’ başlıklı toplantıya katıldı.

Mehmet Şimşsek 2010 yılında Chatham House’da “onur konuğu” oldu. 2017 yılında Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ilkine katıldı.

 

9 Tem 2010 – Ahmet Davutoğlu, Chatham Hause’da konuştu. Ocak 2016’da tekrar Chatham House’a gitti.
Kasım 2019 Ekrem İmamoğlu Chatham House’da görüşmeler yaptı.
3 Şubat 2013. Mansur Yavaş Chatham House’da konuştu, finans çevreleriyle görüşmeler yaptı.

Chatham House’da konuşan yabancı siyasetçilerden bazıları: