CHP’li Erdal Aksünger: PYD terör örgütü değil

Mehmetçik sınır ötesinde terörle mücadele ederken, hergün şehit haberleri gelirken CHP'li Erdal Aksünger, askerlerimizi şehit eden PYD'lilerin terörist olmadığını savundu.

CHP’li Erdal Aksünger: PYD terör örgütü değil

CHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Erdal Aksünger, CNN Türk canlı yayınında PKK’ın Suriye kolu PYD’nin terör örgütü olmadığını savundu. Daha önce partisinin HDP ile ittifak yapmasını savunan Aksünger’in sözlerine programın diğer konukları Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski AKP milletvekili Mehmet Metiner tepki gösterdi.

Doğu Perinçek’in “PKK-PYD terör örgütü mü?” sorusuna Erdal Aksünger, “PKK terör örgütüdür, PYD konusunda hepimiz dedik ki ‘terör örgütü değildir’. PYD konusunda da SGD konusunda da Türkiye öyle ya da böyle görüşüyor. Görüşür mü görüşür de bunda herhangi bir problem yok. Ama bu sorun böyle çözülemeyecek. Sen bunlara ‘terör örgütü’ diyorsun, adamlar sana dayatıyorlar ‘ben onlara terör örgütü demiyorum’ diyor.” şeklinde yanıt verdi.

Perinçek’in “Siz PYD’yi terör örgütü olarak görüyor musunuz?” şeklindeki ısrarlı soruları karşısında Aksünger, “PYD konusunda ilk günden beri diyordum, görüşülmesi gerekir diyordum. Terör örgütü değil benim gözümde.” dedi.

Ahmet Hakan’ın “PYD ve YPG’yi terörist olarak nitelendirirken, bu örgütün yöneticileriyle PKK’nın yöneticileri aynı” sözlerine yanıt veren Aksünger, “2015’e kadar PYD bir siyasi partiydi. YPG ile PKK sonradan bir kardeş örgüte döndüler ve terör örgütü oldular. Arkasından Türkiye getirdi PYD’yi 2015’e kadar güzellikle ağırladı. Dünyaya da ‘Biz barışı beraber sağlarız’ dedi.”

Aksünger’e tepki gösteren Mehmet Metiner, “PYD Suriye topraklarında kurulmadı. Kandil’de kuruldu ve oradaki Kürt partilerin hepsi silah zoruyla tasfiye edildi.” dedi.

Aksünger, Suriye’den PKK terörü gelmediğini savunarak “PKK terörü Kuzey Irak ve İran’dan geliyor” diyerek dünyanın hiçbir ülkesinin PYD’ye “terör örgütü” demediğini savundu.

Ahmet Hakan’ın “Erdal bey PKK terör örgütü 40 yıldır mücadele ettiğimiz bir örgüt. PYD’yi Kandil’de kurduysa PKK siz nasıl terör örgütü olarak görmezsiniz” sorusuna Aksünger “Onu Mehmet Metiner söylüyor ben söylemiyorum’ şeklinde yanıt verdi. Aksünger, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin “seküler” olduğunu sözlerine ekledi.

Doğu Perinçek ise Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Birleşmiş Milletler’e yazdığı mektubu hatırlattı.

Muallim, Suriye’de SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK’yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine gönderdiği mektupta şikayet etmişti. Mektupta, SDG için (YPG/PKK) “ayrılıkçı terör örgütü” ifadesini kullanılmıştı.