CHP’li Yüksel Taşkın bakın Kemalizm’i nasıl hedef almış: Irkçı, dışlayıcı

CHP’nin 2020’de Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Yüksel Taşkın'ın Kemalizm’e yönelik “dışlayıcı” ve “ırkçı” sözleri yeniden gündemde...

featured

CHP’nin 2020’de Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Yüksel Taşkın’ın 2008 yılında verdiği bir röportaj yeniden gündeme geldi.

Taşkın o röportajda Kemalizm’i “ırkçı” ve “dışlayıcı” söyleriyle hedef alıyor.

” Kemalizm baştan beri dışlayıcıdır. Kemalizm azınlıklarla ve farklı etnik kimliklerle bir arada yaşama meselesini çözememiştir. Azınlıkların Türkiye’den gitmesiyle vatan ve millet olunabileceği vurgusuna sahiptir. Kemalizm’in dışlayıcı bir etnik milliyetçiliğe ve ırkçılığa kayabilme potansiyeli var. Özellikle uluslararası meseleler devreye girip de korku ve sıkışma yaşandığında ya da Kürt sorununda sıkıştığında Kemalizm’in ırkçı tarafı ortaya çıkıyor.”

Taşkın , Tanıl Bora ile yazdığı “Sağ Kemalizm” başlıklı makalesinde de şu ifadeleri kullanıyor:

“Seçkinci, atavist(atacı) ve faşizan öğelerle eklemlenen otoriteryanizmi, etnisist-kültüralist açılımları belirgin milliyetçiliği düşünüldüğünde, Kemalizmin esasen sağcı olduğunu ileri sürmek de pekala mümkündür.”

Yüksel Taşkın 2014 yılında Hayat Tv’de katıldığı programda da, CHP’nin özellikle Baykal döneminde kendini yenilemediğini, CHP’nin HDP gibi yapılarla yan yana gelinebilecek bir ortamın oluşması gerektiğini söylemişti.

Yüksel Taşkın’ın, FETÖ’nün Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davalarının tetikçisi Taraf’ın yazarı olduğu da ortaya çıkmıştı.

CHP’li Yüksel Taşkın bakın Kemalizm’i nasıl hedef almış: Irkçı, dışlayıcı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 5 ay önce

  madem Atatürk bu kadar faşist , halkçı değil, öyleyse bu arkadaşımız en azından adında halk kelimesi geçen HDP ye katılsın, görelim bakalım kendileri ne kadar başka ırklara sahip çıkabiliyor…

 2. 5 ay önce

  bu kisi avrupalilarin siyahlara ve asyalilara ukrayna savasinda ne yaptiklarini ikiyuzluluk ve fasizanca gormuyormu

 3. 5 ay önce

  Atatürk’ün kurduğu CHP’yi istila edenler, kendilerine yepyeni bir parti kurup,
  istedikleri görüşü savunsunlar!

 4. İşte CHP nin yöneticileri sizi bu nedenle hiç sevmiyorum, güvenmiyorum…siz önce Atatürk’ le helalleşin..
  Ne bu yaa..özellikle arıyorsunuz anlaşıldı..

 5. 5 ay önce

  Evet Fetö kemalist generalleri balyoz ve ergenekon sahte suçlamasıyla hapse atarken, çok birleştiriydi, aşırı derece liberal ve hürriyetçiydi.

 6. 5 ay önce

  Bu tipleri genel Başkan mercekle mi arayı buluyor yoksa bilerek mi dava arkadaşı yapıyor Yazıklar olsun CHP gibi bir partiye çöreklenmişler CHP genel merkez yöneticileri aldıkları yüzde yirmi ikiyi oyu bunlar olmasa inanın ki en az yüzde otuzbeş oy bu parti alır.bu tip düşünceye sahip Atatürk düşmanları bu partide temizlenmedikçe iktidar olmaları mümkün değil

 7. 5 ay önce

  Kemalizmin tek sorunu bu sahislar gibi yasadigi ulkenin kurucularini ve vatanperverleri sirtindan bicaklayanlari hala vatandasliktan cikarmiyor olmasidir.

 8. 5 ay önce

  Entel dantel görünümlü bu tiplerin % 90 ‘ı Soros ‘un fonladığı kamufle edilmiş Fetö ‘nün çocuklarıdır… Bukalemun gibidirler… Araştırın bunu da… Görüntüler yanıltmasın bizi…Atatürk düşmanıdır ikisi de… Çünkü Emperyalizm ATATÜRK ‘ü sevmez… Sevmez… Sevmez… Sevmez… Sevmez… Bunlar da, işte onların çocuklarıdır.

 9. 5 ay önce

  Bence yüksel taşkın gitsin akpde siyaset yapsın. Samimi ise bunu yapar zaten. Atatürk ile sorunu olanların Atatürk’ün kurduğu partide yer almaları hadi beni çok rahatsız ediyor da bu tipler hiç mi rahatsız olmuyor Atatürk’ün partisinde ve onun fotoğraflarının olduğu, geçmişinde yer aldığı bir partide olmaktan?

  Yüksel… Bence sen git akpde devam et. Hem akp genel başkanı ile de hemşehrisiniz. Yabancılık çekmezsiniz birbirinize. 🙂

  Oyum Zafer Partisi ve Ümit Özdağ’a! Eğer niyetimde kürt ırkçısı bir partiye oy atmak olsaydı gider hdpye basardım oyumu. Bu şekilde hiçbir kürdün oyunu alamayıp üstüne kendi seçmen kitlenizi de itiyorsunuz.

 10. 5 ay önce

  Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz de Azınlık Yoktur!
  Her birey eşit vatandaşlık hakkı ile Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz Vatandaşıdır.
  Cumhuriyet Halk Partisine Yakismiyorsunuz, CHP ye bu Siyasi zihniyeti yakıştıramadım.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!