Deprem yazı dizisi… Kadere bak!

BASE Bilim Kurulu Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Dr. Hakan Çavaş yazdı…

featured

Toplumun karşılaştırma ve unutmama kavramının geliştirilmesinin çok önemli olduğunu hatırlamamız gerekmektedir. Yaşananlardan ders almamak, Yaşanan ve yaşanacak olaylarda sebep – sonuç karşılaştırmasının yapılması gerekmektedir. Devletin asli görevlerinden biri, halkı bilinçlendirme görevini yapmak zorunluluğudur.

Türkiye’nin kuzey bölgelerden boydan boya geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batı bölümünde meydana gelen deprem, 17 Ağustos 1999 Salı günü saat 03:01’de başladı ve 45 saniye sürdü.

Depremin merkez üssü İzmit’in Gölcük ilçesi olarak açıklandı. Büyüklüğü de Richter ölçeğine göre ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) tarafından 7,6; Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından ise 7,8 olarak ölçüldü.

Bununla birlikte, bugün genel olarak depremin büyüklüğü, ilk yapılan açıklamalarda duyurulan 7,4 olarak kabul edildi ve bu ölçü kullanıldı.

Yaşanan 17 Ağustos Depremi, büyüklüğü açısından Türkiye’de meydana gelen en büyük ikinci yer sarsıntısı olarak kayıtlara geçti.

Derinliği 17 kilometre olan sarsıntıda yer kabuğunun sağa doğru hareket ettiği ve 120 kilometrelik bir hat boyunca kırıldığı tespit edildi.

KAHRAMANMARAŞ!

7 Şubat 2023, Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve sayısı henüz bilinmeyen, insanın hayatını kaybettiği 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana geldi. Ne yazık ki, Türk bilim insanları bunu biliyor ve ısrarla yetkili merkezi yönetime çığlıklarını duyurmaya çalıştı.

EĞİTİMİ KADERİMİZE DAHİL ETTİRİLMİŞTİR!

Devlet 1999 depreminden ders çıkardı! Kadere bak Afşin’li olan AFAD Afetlere Müdahale Genel Müdürü olarak, 1972 Kahramanmaraş, Afşin ilçesinde doğan İsmail Palakoğlu; İlkokul, ortaokul ve Lise öğrenimini Afşin’de tamamlamıştır. 1990’da Afşin İmam Hatip Lisesini bitirmiştir. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başlamış ve 1995 yılında buradan mezun olmuştur. 1995 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Anabilim Dalı alanındaki Yüksek Lisansını 1998’de tamamlayarak, yaşanan Afetlere Müdahale için, hayatında sadece ölenler için almış ve eğitimi kaderimize dâhil ettirilmiştir.

İşin ehli olmayan kişiyi, atandığı görevi ile düşününce, sistemin körelmiş aklının delili olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu atamalar sadece burada mı olmuştur. Hayır!

Türkiye’nin Kuzey Anadolu ve Ege Bölgesi fay hatlarıyla birlikte üç ana hattından biri olan bu alan, Türkiye’nin doğusunda başlayan ve güneyine doğru uzanan aktif bir deprem bölgesi.

Bu bölgede, 20’nci yüzyılın başından bu yana büyüklüğü 6’nın üzerinde çok sayıda deprem meydana geldi. Yaklaşık 550 kilometre uzunluğunda olan Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay’dan başlıyor ve Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Elazığ’dan geçerek Bingöl’e kadar devam ediyor. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşirken, batı ucu da Batı Akdeniz’deki Ölü Deniz Çatlağına uzanmaktadır. Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki “sismik boşluk” diye nitelendirilen alanlarda depremler olabileceği yönünde uyarıları anlatan bizleri sistem dışına atan zihniyet sonunda, sonuçlarının hesabını halka anlatmalıdır. Ancak, şu görülmüştür ki!

Türk Milleti, Kuruluş günlerine dönmeye hazır ruhunu büyük olaylarda göstermiş ve gösterecektir. Hiçbir güç aklın ve inancın önünde duramaz.

Deprem yazı dizisi… Kadere bak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 Şubat 2023, 20:06

    Can alıcı konuda ki vurgunuz ne kadar yapılsa azdır sayın Çavaş.21.yüz yılda bilime bu kadar karşıtlık ,felaketin temel nedenidir.Bu apaçık gerçeğe karşı oluşturulan mankurtlaştırma da baş belamızdır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!