Polis servis aracına bombalı saldırı: Yaralılar var

Diyarbakır'da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen terör saldırısında 1 sivil ve 8 polis memuru yaralandı. Yaralıların sağlık durumuna ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, "9 arkadaşımızdan 7’si taburcu olmuştur. 2 arkadaşımız da şu an kontrol altındalar herhangi bir hayati tehlikeleri yok. Birkaç saate kadar onlar da taburcu olur." dedi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlatırken gözaltı sayısının da 5'e yükseldiği öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sorgulanan kişi aracı buraya getirdiğini ve bombayı bıraktığını kabul etti. 2004 yılında kardeşi terör örgütündeyken güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen birisi ve soruşturmanın çerçevesi içerisinde de 5 kişi şu anda gözaltında." ifadelerini kullandı.

featured

Diyarbakır Mardin kara yolu Yeşil Vadi Mahallesi Canlı Hayvan Borsası mevkisinde çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında patlama meydana geldi.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Patlamada yaralanan 8 polis memuru 112 Acil Sağlık ekiplerince hastanelere kaldırıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyabakır Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada servis midibüsünde bulunan 9 polis memurunun kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Saat 05.10 sıralarında göreve giden Çevik Kuvvet minibüsüne geçişi esnasında yol kenarına park edilmiş araç patlatılmak suretiyle terör saldırısı yapılmıştır. Zırhlı polis minibüsü içerisinde bulunan 9 kişi kontrol amaçlı hastanelere sevk edilmiş olup, herhangi bir hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Konuyla ilgili 2 kişi gözaltına alınmıştır” denildi.

SOYLU’DAN İLK AÇIKLAMA: İKİ KİŞİ GÖZALTINDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada olayın faili olduğu değerlendirilen iki kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da göreve giden polis aracı geçerken saat 05.10’da park halindeki bir araçta patlama meydana geldiğini belirtti. Yaralanan polislerin tedbiren hastaneye götürüldüklerini ve ayakta tetkiklerinin yapıldığını ifade eden Soylu, olayın faili olduğu değerlendirilen iki kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakan Soylu, paylaşımında geçmiş olsun dileğinde bulundu.

DİYARBAKIR VALİSİ: 9 ARKADAŞIMIZDAN 7’Sİ TABURCU

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, çevik kuvvet midibüsüne bombalı araçla yapılan saldırının ardından hastaneye giderek yaralılar hakkında bilgi aldı. Vali Su, daha sonra beraberinde İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alıp, inceleme sonrası açıklamada bulunan Vali Su, şunları söyledi:

“Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Sabah saat 5’i 10 geçe çevik kuvvet otobüsümüz göreve giderken park edilmiş bir araç patlatılarak terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Allah’a şükürler olsun arkadaşlarımız sadece kontrol amaçlı olarak hastanelere sevk edilmiştir. 9 arkadaşımızdan 7’si taburcu olmuştur. 2 arkadaşımız da şu an kontrol altındalar herhangi bir hayati tehlikeleri yok. Birkaç saate kadar onlar da taburcu olur. 2 şüpheliyi gözaltına aldık. Bir araç kiralanmak suretiyle yol kenarına getiriliyor. Aracı kiralayan şahsı -buraya getirip patlatan şahıs olduğunu değerlendirdiğimiz- ve onu olay sonrası onu götüren taksiyi süren şahsı gözaltına aldık. Lice ilçesinde gözaltına alınmışlardır. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor. Şüphelilerin terörle bağlantılı olduğu yönünde bilgiler var. Çalışmalarımız devam ediyor. 1 arkadaşımız sivil, 8’i polis. İlimizde huzur ve güvenin sağlanması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

GÖZALTI SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Görevlendirilen cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturma kapsamında olayla ilgili 3 şüphelinin daha gözaltına alındığı, gözaltı sayısının 5’e yükseldiği öğrenildi.

BAKAN SOYLU: FAİL, ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİSTLERDEN BİRİNİN KARDEŞİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay yerine gelerek Vali Ali İhsan Su ve İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’dan bilgi aldı. Olayın ardından bir saat içerisinde faillerin yakalandığını ifade ederek, “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğümüz, el birliğiyle hem bu arabayı buraya bırakanı hem bombayı yerleştireni Lice istikametinde yakaladı. Hemen sorguladılar. Sorgulanan kişi aracı buraya getirdiğini ve bombayı bıraktığını kabul etti. 2004 yılında kardeşi terör örgütündeyken güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen birisi ve soruşturmanın çerçevesi içerisinde de 5 kişi şu anda gözaltında. Operasyonumuz bu çerçeve ve alınan bilgiler doğrultusunda genişleyerek devam edecektir. Elbette terör örgütünün bu tip eylemlerini bekliyoruz. Birçoğunu da engelliyoruz zaten” dedi.

‘OLAY SONRASI CUMHURBAŞKANIMIZA BİLGİ ARZ ETTİK’

Terörle mücadelenin sonuna kadar süreceğini belirten Bakan Soylu şöyle devam etti:

“Şunun bilinmesi gerekiyor: Huzurumuzu, sükunumuzu bozmak isteyen, endişe ve korkuyu hakim kılmaya çalışan terör örgütüne bu fırsat verilmeyecektir, sağlanmayacaktır. Olay olduktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza da bilgi arz ettik. Ardından Sayın Valimizle de Sayın Cumhurbaşkanımız tekrar konuştular ve geçmiş olsun dileklerini Cumhurbaşkanımız iletti. Bu vesileyle bu mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Doğu ve Güneydoğu huzur ve refahın içerisinde olacak. Türkiye büyüdüğü Doğu ve Güneydoğu büyüyecek, PKK da ortadan kalkacak. Bu mücadelemiz de devam edecek. Ben çok kısa bir süre içerisinde bu eylemi yapanları ve failleri yakalayan emniyet teşkilatımızı, emniyet istihbarat teşkilatımızı tebrik ediyorum. Ve vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.”

‘BOMBA UZAKTAN KUMANDALI’

Bombanın uzaktan kumandalı gözüktüğünü söyleyen Bakan Soylu, “Araç kiralık bir araç. Anlaşılıyor ki Lice’de bu eylemi planlamışlar ve sonra da aracı buraya getirmişler. Şu anda sorgu devam ediyor. Sorgu tam anlamıyla bittikten sonra sizlerle paylaşılacak. Bombanın türü konusunda arkadaşlar kriminale götürdüler. Orada bombanın türü ve bütün cinsi değerlendirildikten sonra açıklanır. Bombalarda çelik, demir, çivi gibi birtakım tahrip gücü yüksek eklemeler yapılabilir. Bu bütün dünyada da böyle, Türkiye’de de böyle. Ama bütün bunlarla ilgili teknik detaylar tam anlamıyla bir otursun, ilk verilen bilgiler de bazen eksik bilgiler olabilir. Kriminal, bir incelemesini yapsın, biz izini de süreriz nereye kadar olursa” dedi.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin, aracı 13 Aralık’ta kiraladığı ortaya çıktı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

‘TRAFO PATLADI SANDIK’

Patlamanın olduğu bölgeye yakın kıraathanede oturduğu sırada sesi duyduğunu söyleyen Şeyhmus Erdoğan, “Patlama sesinin ardından elektrik kesildi. Etrafımıza baktık bir şey yok. Herkes buraya koştu, biz de geldik. Geldiğimizde araba yanıyordu. Ondan sonra camları falan gitmişti. Biz de dedik onlara yardım edelim. Onları çıkaralım. ‘Ekipler gelecek’ dediler. 5 dakika geçtikten sonra ekipler geldi. Biz de olay yerinden uzaklaştık” diye konuştu.

Rıdvan Erdoğan ise çay içtiklerini ve patlamayı duyduklarını belirterek, “Patlama sesini herkes trafo sandı. Koştuk dışarıya bakalım ne olmuş diye. Biz baktık araba patlamış. Memurlar yaralanmıştı” dedi.

PATLAMA ÖNCESİ VE SONRASI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Canlı Hayvan Borsası girişinde güvenliği sağlamak için görevli olan çevik kuvvet ekibinin geçişi, yaşanan patlama anının güvenlik kamerası görüntüleri ve sonrasında patlatılan araçtaki yangının cep telefonu görüntüleri ortaya çıktı.

Güvenlik kamerası görüntülerinde hayvan borsası yoluna dönüş yapmak için sol sinyalini yakan midibisün görüntüden çıktıktan sonra parlama meydana geldiği, arkasından gelen sivil araçların da dörtlü sinyallerini yakarak durdukları görülüyor. Cep telefonu kamerası görüntülerinde de patlatılan araçta meydana gelen yangın görülüyor.

PATLAYAN ARACIN ENKAZI KALDIRILDI

Çevik kuvvet midibüsünde basınçtan etkilenen görevlilerin ikinci olay ihtimaline karşı, araçta olay yerine sevk edilen ekipleri beklediği, güvenlik sağlandıktan sonra kontrol amaçlı hastaneye götürüldükleri belirtildi. Servis midibüsü ve patlatılan aracın enkazı, olay yeri incelemesinin ardından çekiciyle kaldırılıp emniyete götürüldü. Yol temizleme çalışmalarının ardından, ulaşım yeniden normale döndü.

thumbnail
İlişkili Haber

AKP’den Diyarbakır’daki terör saldırısına ilişkin açıklama

Polis servis aracına bombalı saldırı: Yaralılar var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Yaralı evlatlarımıza acil şifalar dilerim. Allah hepsini korusun.
    Bunu yapanlar ayakkabı numaralarına kadar biliniyor değil mi ?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!