Dünya’nın ikinci Çernobil’i! Erzincan’dan zehir yayılıyor

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığını ve doğayı korumak için verdiği mücadeleyi Veryansın TV'ye anlattı.

featured

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan bir altın madeni  2010 yılında üretime geçti. 2001 yılında sondaja başlandı ve 2010 yılından 2019 yılına kadar siyanürle üretim yaptı. Ayrıca şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyor.

Veryansın TV Youtube kanalında Serkan Öz’ün sunduğu canlı yayına katılan emekli makinist Sedat Cezayiroğlu siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Cezayiroğlu, 2019 yılında geliştirilen yeni proje ile sülfürik asit ve siyanürün birlikte kullanıldığını ve bu projede kullanılan 40 kimyasaldan 23 tanesinin direkt kanserojen olduğunu öne sürdü.

‘KAÇAK NÜKLEER TESİSTEN DAHA TEHLİKELİ!’

Samsun’dan atık barajına günde 30 tanker sülfürik asit girdiğini ifade eden Cezayiroğlu, şöyle konuştu:

“Atık barajının büyüklüğü 66 milyon ton, derinliği 1280 metre, çapı 197 futbol sahası büyüklüğünde. Burası 640 futbol sahası büyüklüğüne çıkacak. Kullanılan kimyasallarda %14.000 artışa gittiler. Atık barajının 25 yılda dolması gerekiyordu, 2 yılda dolduğu için resmi ismi evaporatör olan püskürtme cihazlarıyla barajdaki sülfürik asitli suyu çekerek atmosfere verdiler. Bütün Türkiye’yi kanser yapacaklar. Bilimsel raporlara göre kaçak nükleer tesisten daha tehlikeli. Siyanür artığını, sülfürik asit artığını soluduğumuz havaya veriyor.”

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Genel Merkezi de Cezayiroğlu ile birlikte dava açtı. Keşif davaları ise birleştirildi. 13 Nisan tarihinde bölgede keşif yapılacak.

Cezayiroğlu, tüm vatansever ve çevre gönüllülerini 13 Nisan’da Erzincan İliç’e çağırdı. Cezayiroğlu, 5 aydır evaporatörle çalışıldığını, izin aldıkları halde keşif olacağı için çalışmayı durduklarını belirtti.

İşte yayının tamamı:

Dünya’nın ikinci Çernobil’i! Erzincan’dan zehir yayılıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 4 ay önce

  Eğer bunlar doğru ise memleketin savcıları neyi bekliyor yok savcılar bekletiliyorsa o zaman iş daha da kötü demektir birde sorun bakalım abd kendi ülkesinde siyanür kullanıyor mu ayrıca son bir soruda çevre bakanlığına sıfır atık bu işlerin neresinde yada siyanür atık değil mi ? gıda mı?

 2. 4 ay önce

  Yeter ki şeytanlar para görsün hepimizi zehirler öldürürler

 3. 4 ay önce

  Başka haber kanalında en ufak bir haber yok. Bu haber de sarıklı amiral haberi gibi olacak. Normal yönetilen bir ülkede yer yerinden oynar ama bizim ülkemizde herhangi bir canlının yaşamının bir değeri yok. Dünyanın sonunu aptal insanlar getirecek.

 4. 4 ay önce

  Satilan bir isletme geri alinabilir. Verilen yanlis haklar iptal edilebilir. Yapilan pek cok yanlis bir sekilde telafi edilebilir ancak,
  66 milyon ton siyanurlu camur suyunu bir kere orada birikti mi temizleyemezsiniz. Bu ulkemize coook zarar verecek…

 5. 4 ay önce

  ulan nerde bu devlet diyeceğim de öyle bir şey de kalmamış ortada.

 6. 4 ay önce

  Sonra derler, neden kanser bu kadar yayıldı.Allah belanızı versin. Sağlıkla ilğilenirken sağlığımızdan olucaz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!