‘Erdoğan Ayasofya meselesinde ciddi’

featured

Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ciddi olduğu belirtildi.

29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin yıldönümü nedeniyle Ayasofya’da Fetih Suresi okunmasının ardından, Ayasofya’nın müzeden camiye çevrilmesi tartışması başlamıştı. Bu yönde AKP’den de sinyaller gelince tartışma ciddi bir boyut kazandı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’nın yeniden cami olması konusunda ciddi olduğunu iddia etti. Selvi, Erdoğan’ın “Buna aziz milletimiz karar verir” dediğini öne sürdü.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“AK Parti MYK toplantısında Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılması konusu gündeme gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin” diye talimat verdiğini paylaşmıştım. Ayasofya konusu çok önemli olduğu için süreci takip etmeye çalışıyorum. Henüz bir süreç başlamış değil. Ancak edindiğim izlenim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusunda ciddi olduğu yönünde.

Bugünden yarına bir karar beklenmiyor. Ancak çok uzun olmayan bir süre zarfında bu kararın netleşeceği söyleniyor. Bu aşamada bir tarih verebilecek bir bilgiye sahip değilim. Ancak Erdoğan’ın Ayasofya konusunu ciddi olarak düşündüğü ve çok uzun olmayan bir süre sonunda cami olarak ibadete açılmasının mümkün olduğu söyleniyor. Ayasofya’da zaten ezan okunuyor. Bu uygulamayı da Erdoğan başlatmıştı. Tek eksik, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması…

Fethin 567’nci yılında Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okunmasına Yunanistan’ın gösterdiği tepki, Ankara’da rahatsızlığa yol açtı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ayasofya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkü olduğunu hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nde ezanın ya da Kuran-ı Kerim’in nerede okunacağını biz başka birine mi soracağız?” diye tepki göstermişti.

KARARNAME İPTALİ YETERLİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Ayasofya konusunda kararı milletimizin vereceğini belirterek, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilebilir, Sultanahmet’te olduğu gibi. Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna aziz milletimiz karar verir” dediği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Arkadaşlarımız hukuki boyutuyla ilgili bir çalışma yapıp getirsinler” talimatı üzerine  hukuki bir çalışma başlatıldı. 24 Kasım 1934 tarihinde çıkarılan kararnameyle müzeye dönüştürülen Ayasofya’nın ibadethane olarak tekrar açılması için bu kararnamenin iptal edilmesinin yeterli olup olmadığı araştırılıyor.”

‘Erdoğan Ayasofya meselesinde ciddi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bir tarihi eseri camiye dondurmekle amac nedir? Kime neyi kanitliyoruz! Ust uste yapilmis tahribatlarla zaten cokca incinmis olan bu guzel sanat eseri yok edilmesin. Ayrica, milyonlarca turist sirf Ayasofyayi gormek icin Istanbul’a geliyor! Cami yapilirsa o freskler kapatilacak mi? tarihe bu yapilmamali! Neden boyle bir degeri yok etmeye calisiyoruz? Akil almaz kararlar, tabi bu kararin doguracagi baska initbalarda olacaktir. Dikkatli olalim, hemde cok ve elimizdeki degerleri koruyalim. Yanibasinda Muhtesem Sultanahmet Cami zaten butun ihtisamiyla orada!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!