Erdoğan’ın danışmanı medreselere yasal statü istedi

featured

Yasin Aktay, Cumhuriyet devrimini ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nu hedef aldı, medreselere yasal statü önerdi. Kürtçe eğitim için de medreseleri model gösterdi.

AKP Genel Başkan Danışmasnı ve Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, dünkü “Medreselerin sivilliği avantaj mı sorun mu?” başlıklı köşesinde medreseleri öve öve bitiremedi. Aktay, medreseler için “Özellikle Cumhuriyet tarihinde yeraltına çekilerek tektipleştirici kültürel hegemonyaya karşı ciddi bir direniş hattı kurdular” dedi. Cumhuriyet devrimlerinin başına gelen “Tevhid-i Tedrisat Kanunu”nu hedef alan Aktay, “Özellikle Doğu’daki medreselerin Tevhid-i Tedrisat’ın dini eğitim üzerindeki baskısına ilaveten Kürtçe eğitim yasağına karşı da direnen bir boyutu vardır. Böylece pekâlâ Kürtçe eğitimin mümkün olabildiğini gösteren kurumsal pratiği, medreselerle halk arasında çok anlamlı bir organik ilişkinin izlenebileceği somut bir model oluşturmuştur” ifadelerini kullandı.

Aktay’ın yazısının satır başları şöyle:

“Tamamen sivil inisiyatiflerle ortaya çıkan, gelişen ve çeşitlenen medreseler özellikle Cumhuriyet tarihinde yeraltına çekilerek tektipleştirici kültürel hegemonyaya karşı ciddi bir direniş hattı kurdular. İslami ilimlerin tamamen yok olmasını engellemeye çalışarak asgari bir müfredat çerçevesinde temel İslami ilimlerin hayatta kalmasını sağladılar. Bu yanlarıyla medreseler ölüm-kalım mücadelesi vermekte olan Müslüman toplum için hayati bir teneffüsü yerine getirdiler.

Ancak tabiatı itibariyle tamamen sivil olan ve hiçbir resmi tanınırlığı olmayan bu kurumun bütün İslam toplumunun ilmi ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kendisini geliştirebilmesini, ihtiyaç duyacağı bir reform üzerine düşünüp bunu da yapabilmesini beklemek her şeyden önce medreseye de haksızlık olur. Yapamamıştır, yapamazdı.

Şu anda bile hepsi birbirinden çok değerli, samimi çalışmalar olsa da bunlar arasında ciddi bir çeşitlilik, farklılık ve standartsızlık var. Belki bu özelliği bir açıdan tam da onun gücünü de oluşturur. Hocaların kişisel kaliteleri, bulundukları ortam ve öğrencilerin kapasiteleri, talebelikleri, toplumdan alabildikleri destekler, hepsi birden bir medresenin performansını belirleyen ve onu kendine özgü kılan etkenler olarak devreye girer. Standartların çok önemsendiği bir çağda medresenin bu olumsallığı yeterince takdir edilmeyebilir ve bir sorun da oluşturabilir. Ancak hüsnü niyetle her zaman işin olumlu tarafından bakma imkânı da vardır.

KÜRTÇE EĞİTİM İÇİN ‘PRATİK MODEL’MİŞ

Özellikle Doğu’daki medreselerin Tevhid-i Tedrisat’ın dini eğitim üzerindeki baskısına ilaveten Kürtçe eğitim yasağına karşı da direnen bir boyutu vardır. Böylece pekâlâ Kürtçe eğitimin mümkün olabildiğini gösteren kurumsal pratiği, medreselerle halk arasında çok anlamlı bir organik ilişkinin izlenebileceği somut bir model oluşturmuştur.

Cumhuriyet tarihi boyunca bu model başlarda tamamen yok edilmeye, bastırılmaya çalışılmışken, ellilerden sonra da sosyolojik varlığı takdir edilse de resmen görmezden gelinmiş. Bunlardan faydalanma yoluna gidilmemiştir. İlk defa geçtiğimiz 10-12 yıl içinde Diyanet “mele”lere belli kıstaslar dahilinde kadro tahsis ederek, bu modelin kendisini daha rahat koşullarda yeniden üretebileceği bir ortam oluşturmuştur. Böylece medreselerin genel-geçer müfredatı ve eğitim pratikleri bir bakıma resmen tanınmış oldu…”

Erdoğan’ın danışmanı medreselere yasal statü istedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 8 Mart 2022, 09:34

  T. C levhalarinin kaldirilmasi ve benzerlerinin sonuclari bu adamin bu sozleri edebilmesi. Rejim rejim diyerek Ulusal ekonomi , devlet sistemi yikimi.

 2. AKP sirf boyle Cumhuriyet dusmanlarini barindirdigi icin, AKP oy verenler bir kere daha dusunmeli. Turk Milleti biz ileriye gitmek, cagdas Dunya ile entegre olmak istiyoruz diyor, bunlar yook, sizleri geriye, karanliga goturecegiz diyorlar. Belli ki bu zat bu yaziyi kendisi kaleme almamis. Boyle kalemini satan sozde gazeteciler bu ulkede az degil. Cumhurbaskani Erdogan bu tur milleti ayirmak isteyenleri Partisinde boylelerine yer vermemesi gerekir. Ustelik bu Anayasaya da aykiri. Bakalim bu ise yaramaz Muhalefet bunu gorup tepki gosterecek mi.
  Bir ulkenin temelleri boyle yavas, yavas yok ediliyor.

 3. 7 Mart 2022, 18:50

  Her yere din ile ilgili şeyler yapmak yerine insanların kendisini geliştireceği şeyler yapsalar. Türkiye’nin başında din’den başka bir şey bilmeyen, dini çıkarları için kullanan insanlar var. Din öğrenmek istiyorsa bunun için camii var. Her yere dini yerleştirmişler, din öğrenemiyoruz diyor

 4. 7 Mart 2022, 18:03

  Merhabalar Arapseverler, biz vatanseverlere karşı hiç bi zaman gücünüz olmadı, olmayacak. Kendi sonunuzu daha hızlı getiriyorsunuz, farkında bile değilsiniz… Laik Cumhuriyet’i sahipsiz bilin siz daha, eşek koşturun, biz at üstünde geleceğiz.

 5. 7 Mart 2022, 17:30

  Türk ırkı yoktur diyen kişi gene konuştu. Osmanlıdaki yeniliklere zinhar haramdır, kafir icadı dine aykırıdır diye diye Osmanlıyı batıran medreseyi savunuyor. Sanırım demek istediği Osmanlının batması yetmez diyor.

 6. Gel gel!Düz gel!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!