Eşinin başına bok döken Nişanyan, Mısıroğlu’nu övdü, Kemalistleri hedef aldı

Eski Taraf yazarı, "yetmez ama evetçi" Sevan Nişanyan, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen cumhuriyet düşmanı Kadir Mısıroğlu’na övgüler dizdi. Atatürkçülere de saldıran Nişanyan “Kemalciler bunu anlayamaz. Çünkü Kemalcilerde ahlak anlayışı yoktur, sıfırdır” dedi.

featured

Sevan Nişanyan, Kadir Mısıroğlu için “Kendi sahasında oldukça bilgili bir insan. Birçok doğru şey söylemiş. Ahlaki duruşu, kişiliği olan bir insan” dedi. Mısıroğlu’nun zeki biri olduğunu öne süren eski Taraf gazetesi yazarı Nişanyan, “Cumhuriyet’in ahmaklık duvarını delmeye teşebbüs etmiş olması takdire şayandır” övgüsünde bulundu.

Devamında haddini daha fazla aşan Nişanyan “Kemalciler bunu anlayamaz. Çünkü Kemalcilerde ahlak anlayışı yoktur, sıfırdır. Bireyin devlet propagandası dışında ayakta kalma mücadelesini ve çabasını anlayamazlar. Düşmanlık olarak görürler. Ezmek için ellerinden geleni yaparlar” ifadelerini kullandı.

Sevan Nişanyan, bundan 2008 yılında bir kavanoz dışkıyı, eşi Müjde Nişanyan’ın başından aşağı dökmesiyle gündeme gelmiş ve yazarı olduğu Agos’ta büyük tartışmalar yaşanmıştı. Nişanyan daha sonraki yıllarda FETÖ operasyoncusu Taraf gazetesine transfer olmuştu.

‘BOK KAVANOZU’ OLAYI

Nişanyan’ın bok kavanozu vukuatı 2008 yılına dayanıyor.

O dönem Agos Gazetesi yazarı olan ve aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Tarihi dersleri veren Sevan Nişanyan, evde bir kavanoza koyduğu ve 1 ay beklettiği dışkısını kavga ettiği eşi Müjde Nişanyan’ın üzerine dökmesi olay olmuştu.

O dönem gündemi meşgul eden “bok kavanozu” olayından sonra yaşananlar Vatan gazetesinde şöyle anlatılmıştı:

“Agos Gazetesi’nde çalışan ve aralarında gazetenin avukatının da bulunduğu 13 kadın çalışan da Nişanyan’ın kınanmasını istedi. Kadınlarla, Nişanyan ve Agos’un Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan arasındaki yazışmalarda tartışmanın boyutu daha da büyüdü. Mahçupyan, dünkü köşesinde “Bu yazar, yazılarına devam edecek. Feminist oldukları için buna tahammülü olmayanlar bizle ilişkilerini kesebilirler. Agos olarak sahip olduğumuz düstur ’insan olan beri gelsin’den ibarettir. Geri kalan herkese uğurlar ola” diye yazınca gazetenin internet sayfası editörü Nuran Agan, dün gazeteden istifa ettiğini açıkladı.

AGOS KINAMA TALEPLERİNİ REDDETTİ

Nuran Agan’ın istifasını getiren olaylar zinciri aralarında Agos’un avukatı Fethiye Çetin’in de bulunduğu 13 kadın çalışanın gazete yönetimine ve Sevan Nişanyan’a gönderdiği protesto yazısıyla başladı. Deniz Tuna, Funda Tosun, Özlem Dalkıran, Zeynep Taşkın, Karin Karakaşlı, Özlem Ertan, Leda Mermer, Nuran Agan, Sila Derjangoçyan, Linda Karin Özsu, Sultan Taşköprü ve Hermine Sayan imzalı yazıda “Her tür hak ihlaline karşı duyarlı bir habercilik anlayışında olan ve şiddeti çok canlı yaşayan Agos gazetesinde, bir kadına karşı planlayarak ve tasarlayarak şiddet gerçekleştiren Sevan Nişanyan’ı protesto ediyoruz” denilerek Nişanyan’ın gazete tarafından kınanması istendi. Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahcupyan ise “Cinsel kimliklerimizi fazlasıyla aşan ’insani’ tutumları ima eden ve iki kişi arasında yaşanmış olan bir olayın siyasi tavırlarımıza araç teşkil etmesinin bir sınırı olması gerektiğini düşünüyorum” diyerek talebi reddetti.

BOK DÖKMEYE ‘SEMBOLİK JEST’ DEDİ

Sevan Nişanyan ise 13 kadın çalışana gönderdiği yazıda kendini şöyle savundu: “Müjde Hanım’ın, Şirince köyündeki ekonomik ve sosyal gücünü kullanarak, hemcinsi olan iyi niyetli birkaç genç kadına yönelttiği kasıtlı, planlı ve onur kırıcı psikolojik şiddeti protesto etmek ihtiyacını duydum. Şiddete şiddetle karşılık vermeyi doğru bulmadığım için, Müjde Hanım’ın davranışına tam olarak uyan sembolik bir jestle yetindim. Bunu, tüm bilgileri değerlendirdikten ve tarafları dinledikten sonra, açıkça yüzüne karşı yaptım. Üçüncü şahıslara karşı onurunun kırılmamasına da dikkat ettim. Bizde tipik olanın aksine, kıt bilgi ve bol hamasetle kendimi gaza getirip, ‘Pusu kur arkadan vur’ yöntemini seçmedim.”

Eşinin başına bok döken Nişanyan, Mısıroğlu’nu övdü, Kemalistleri hedef aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Böyle haberleri aynı sayfada değil de ‘boktan haberler’ vb. uygun göreceğiniz bir adla başka bir klasör/sayfa altında yayınlarsanız çok daha makbule geçer!

 2. 2 hafta önce

  Soyadı yan ile bittiğine göre Ermeni olmalı, Ermeniler sevmez normal

 3. 2 hafta önce

  Veryansın TV’de slogancı olmuş. Mısıroğlu’nun ne demek istediğini hepiniz biliyorsunuz da işinize gelmediği için onu sloganik ifadelerle aşağılıyorsunuz. Mısıroğlu’nun tezlerini fikrinizle çürütün, sloganlarla değil. Kaldı ki ben de bir çok fikrine katılmadığımı belirtmek isterim. Ama “Yunan Mezalimi”, “Moskof Mezalimi” kitaplarını yazmış birini Yunancı, gavur dostu yapmak ayıptır!

 4. 2 hafta önce

  bu dincilerin alayı böyle Hristiyanı , müslümanı farketmez İnsanlık düşmanı şizofren kişilikler.
  Bunları takip eden Hristiyan , müslüman laiklere yazılar olsun.

 5. 2 hafta önce

  Hacı hacıyı Mekkede, Derviş dervişi tekkede, it iti iki dakkada bulurmuş.

 6. 2 hafta önce

  Nasil da yakisiyorlar birbirlerine. Biri digerinin eksiklerini kapatiyor 🙂

 7. 2 hafta önce

  Dile getirilen düşünce ne kadar saçma olursa olsun, bu adam Ermeni, karısının başına bok dökmüştü, şeklinde bir cevapla karşılanırsa, bunu acziyet olarak kabul ederim. Nişanyan, şu an en iyi Türkçe uzmanlarından biridir ve Türk diline büyük katkıları olmaktadır. Öne sürdüğü düşünceleri haklı çıkarmayalım yaptığımız haberdeki yaklaşımla.

  • 2 hafta önce

   “Kemalciler’de ahlak yoktur” diyen birinin ahlak anlayışını hatırlatmak neden konudan sapmak olsun? Tam da cevap işte.

 8. 2 hafta önce

  Atatürk olmasaymış aç kalacakmış demek bu bok çuvalı. Türk’e, Atatürk’e küfrettikçe maması veriliyor!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!