Hablemitoğlu’nun röportajı gündemde: TESEV ve TÜSİAD kapatılmalı

featured

VERYANSIN TV

Silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin üzerinden 18 yıl geçen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikasttan 7 ay önce Avrasya TV’ye verdiği röportaj yeniden gündeme geldi. Hablemitoğlu röportajda, TESEV ve TÜSİAD’ın Alman vakıflarıyla ilişkisine dikkat çekiyor.

Gazetelerin manşetlerine “derin suikast”, “derin cinayet” ve “Başkentte kanlı pusu” ifadeleriyle yansıyan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin üzerinden 18 yıl geçti.

Geçen sürede Hablemitoğlu cinayetinin failleri yargı önüne çıkarılamadı.

Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır’ın Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilmesi ve verdiği ifade tartışılırken, Hablemitoğlu’nun suikasttan 7 ay önce, 2 Mayıs 2002 tarihinde Avrasya TV’ye verdiği röportajın görüntüleri yeniden gündeme geldi.

thumbnail
İlişkili Haber

Hablemitoğlu suikastından tutuklanan Bozkır ‘itirafçı’ oldu… ‘O kroki gerçek değildi’

‘TESEV VE TÜSİAD İLK KAPATILACAK KURULUŞLARDAN BİR TANESİ’

Alman vakıflarına ilişkin yazdığı kitabı hatırlayan Hablemitoğlu, o röportajında Alman vakıflarına destek veren TÜSİAD, TESEV ve SODEV’e dikkat çekiyor.

 Hablemitoğlu, TÜSİAD ve TESEV’in kapatılması gerektiğini vurguluyor:

“Alman vakıflarıyla ilgili kitap yayınlandıktan sonra 14 kuruluş ortak bir bildiri hazırladılar ve imzaladılar. ‘Alman vakıflarına tam destek veriyoruz’ diye yapıldı bu açıklama. Bu açıklamaya imza atan kuruluşlara bakıyorsunuz; TESEV…

Bunların içinde TESEV mutlaka ve mutlaka Türkiye’de yasalar uygulansa gerçek anlamda ilk kapatılacak kuruluşlardan bir tanesi. Türkiye’de yasalara göre dernekler ve vakıflar politika yapamaz. Yurt dışıyla ilişki için Bakanlar Kurulu’ndan izin almak zorundalar. O kadar ağır koşulları var ki, oysa bunlar Kıbrıs’ın feda edilmesi de dahil olmak üzere Türkiye’nin güvenlik konseptine aykırı demeçler veriyorlar, provokasyon geliştiriyorlar. Ve amaç dışı, yetkilerini aşarak birtakım organizasyonlara imza atıyorlar. Bu anlamda TÜSİAD’ın ve TESEV’in ilk kapatılması gereken kuruluşlardan biri olduğuna inanıyorum. Türkiye bir hukuk devletiyse, gerçekten sermeye kesimini temsil etseler de bunlar yasaların üzerinde değil. İşte TESEVin başında bulunduğu SODEV, TUKODER gibi bir takım kuruluşlar, bu bildiriye imza attılar, ‘Alman vakıflarına destek veriyoruz’ dediler. İşin ilginç olan tarafı bu bildiriyi organize eden kuruluş ‘bianet’ dediğimiz oluşum. Bu oluşum başında olan kişileri Türk kamuoyu çok yakından tanıyor. Söz konusu internet sitesine maalesef AB 1 trilyonun üzerinde para verdi.“

‘ALMAN VAKIFLARI VE BERGAMA DOSYASI’ KİTABI

Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası”, isimli kitabındaki belgeler, Dönemin Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, “Alman vakıfları soruşturması” sonunda 2002’de açtığı davanın iddianamesinde de yer almıştı.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve altın madeni karşıtlarını finanse ettiğini savunuyordu.

Necip Hablemitoğlu, Çankaya Portakal Çiçeği Sokağı’ndaki evinin önünde 18 Aralık 2002 akşamı uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Cinayetin ardından gazetelerde “derin suikast-devletin hassas olduğu konularda araştırmalarıyla tanınan Hablemitoğlu vurularak öldürüldü”, “derin cinayet-DGM’deki Gülen davası ve Alman Vakıflarıyla ilgili çalışmalarıyla tanınan ve ‘çok şey bilen’ Hablemitoğlu’nu Ankara’da vuranlar kaçtı”, “Başkentte kanlı pusu-İslamcı terör ve Fethullahçı yapılanmalara ilişkin çalışmalarıyla tanınan Hablemitoğlu öldürüldü” manşetleri vardı.

Hablemitoğlu’nun röportajı gündemde: TESEV ve TÜSİAD kapatılmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 8 ay önce

  Şu Türkçenin kullanımına ve güzelliğine bakın. Muhtemelen yaptığı bu açıklamalar ve tespitlerin bedelini canı ile ödedi. Allah kendisini huzur içinde uyutsun. Roger Waters (Pink Floyd) denen kişi PKK elemanlarını hapisten kurtarmak için açıklama yapacağına ABD ve İngiltere’nin bölgemizi karıştırıp insanların ülkelerine musallat olma girişimine ses çıkarsın görelim! Olmadı CCR (Creedence Clearwater Revival) elemanları gibi kenara çekilip ses etme bari. En azından hazırından yeme ve varsa kaliteni düşürme.

 2. Ruhu şad olsun. Hablemitoğlu’nun bu dileklerini vasiyeti gibi üstlenip, yerine getirecek yöneticileri bekliyoruz.

 3. 8 ay önce

  Hangi partinin Genel Baskanı, Tesev’in kurucularındandır????

 4. 8 ay önce

  TÜSİAD kimi destekliyorsa düşman o dur. TÜSİAD’yi kim destekliyorsa düşman o dur.

 5. 8 ay önce

  TÜSİAD küresel ahtapot’ un Türkiye’deki koludur. Kendilerine verilen Avrupa kırıntılarına razı olarak milli sanayiyi baltalamış, Amerikancı yönetimlerin iş başına gelmesinde büyük rolü olmuştur ve darbelerin (sermaye cenahından) ortağıdır.

 6. 8 ay önce

  Doğruyu söylediği için öldürüldü, hür dünya ve demokrasi tarafından

 7. 8 ay önce

  Cumhuriyetin çok ihtiyacı olan Hablemitoğlu gibiler az yetişiyor, zor yetişiyor ve gereğince korunmuyor. Öldürüldüğü dönemde FETÖ devletin tüm kurumlarına sızmıştı. Dolayısı ile devletin içindeki hainler bırakın korumayı cinayeti organize etmişlerdir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!