İlçe başkanları Kaftancıoğlu’na rest çekecekti… CHP İstanbul’da ‘AKP’ taktikleri

featured

Yaklaşan il kongresi öncesi İstanbul CHP örgütünde liste mücadelesi sürdüğünü belirtti. Listelerin hazırlanmasında tek hakim olmak isteyen İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na karşı ilçe başkanlarından rest geldiği öğrenildi.

Mevcut il başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul kongresine liste gücüyle girmeye çalıştığı belirtildi. Eski il başkanı Cemal Canpolat’ın da adaylığı hazırlandığı söylentileri ise henüz netlik kazanmadı. Kaftancıoğlu seçime tek başına girse de yönetimde aynı gücü arkasında toplayabileceği meçhul. Kongre sürecinde ilçe başkanlarından Kaftancıoğlu’nun tutumuna eleştiriler geldiği biliniyordu.

Bugün İstanbul’daki kongre sürecini köşesine taşıyan, CHP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, yaşananları şöyle özetledi:

“9 Şubat Pazar günü yapılacak CHP İstanbul il kongresinde şunlar olacak:

Kongrede, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun anlaşması ile son dakikada bir sürpriz olmazsa tek adayla seçime gidilecek.

Tek adayla seçime gidilmesi, “CHP’nin demokrasi anlayışında bir gerileme mi oluyor” sorularını gündeme getiriyor. Konunun perde arkasına dönersek…

Kaftancıoğlu 30.01.2020’de 39 ilçe başkanı ile il binasında bir toplantı yaptı, tam bir ‘tek seçici’ konumunda olduğunu gösterdi. “İlde 40 yönetici var, 20’sini ben yazarım” diyor.

Ayrıca “Diğer 20 il yöneticisinin CV’lerini gönderin, onlarla mülakat yapacağım, yine ben karar vereceğim” diye ekliyor. Hatta il disiplin kurulu üyelerini de belirleyeceğini söylüyor.

Bu arada bazı ilçe başkanları Kaftancıoğlu’na soru sormak istiyor.

Kaftancıoğlu’nun yanıtı kısa oluyor:

“Sizin karşınızda aday olan ve kaybeden ilçe başkan adaylarını da yazabilirim, haa! Toplam 196 kurultay delegesinin 40’ını ben yazarım!” diye yineliyor.

Bu CHP’de ilk kez görülen bir ‘çıkış’. Uygulanabilir mi? Muhalif kanattan ‘zor’ tepkisi geliyor. (AKP’de bu sistem daha katı, itirazın lafı bile edilemez.)

Dr. Kaftancıoğlu’nun gücünü Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’ndan aldığı bir gerçek. Asıl sorun burada. CHP’de bu kadar ‘teslimiyet’ olur mu? Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’nu bırakın, Kılıçdaroğlu örgütün bu kadar kolay teslim alınamayacağını bilir de… ‘Dayatmacı’ listeye AKP ve MHP’de itiraz eden olabiliyor mu?

CHP’de aynı sistemin ‘rahatlığını’ yaşamak istiyor demek ki…

TEK ŞART, TEK LİSTE

Peki, pazar günü Point Otel’de yapılan toplantıda ne oldu?

Kaftancıoğlu, üç bölgeden (1, 2 ve 3) üçerden 9 ilçe başkanı ile bir araya geliyor.

Yani 39 ilçe başkanının temsilcileri aracılığıyla il yönetimi ve kurultay delegeliğine aday olmak isteyenlerin sayıları (isim değil), Kaftancıoğlu’na iletiliyor. Ancak bu süreçte Kaftancıoğlu’nun ‘dönüş’ yaptığı fark ediliyor. Daha önce talepleri kabul etmeyeceğini söyleyen Kaftancıoğlu, bu kez görüş değiştirerek ilçe başkanlarının isteği dışında liste oluşturulamayacağını söyledi.

Bir ilçe başkanının “Sayın Kaftancıoğlu bu esnekliği göstermemiş olsaydı, ilçe başkanları toplantıyı terk edeceklerdi” demesi ilginç bulunuyor.

İl başkanlığında bu haftanın ilk iki günü yoğun toplantılarla geçecek. Bu süreçte il yönetimi, il disiplin kurulu ve kurultay delegeleri listeleri yapılacak ve imzalar atılacak. Yani listeler 5 gün öncesinden belli olacak.

Bir soru var: Her şeyi önceden belli seçim olur mu? CHP’ye yarışmasız seçim yakışır mı?

Yoksa Erdoğan’ın sistemine mi dönüyor Kılıçdaroğlu!”

İstanbul’da CHP’yi hareketlendirecek haber… Kaftancıoğlu’nun karşısına çıkmaya hazırlanıyor

 

İlçe başkanları Kaftancıoğlu’na rest çekecekti… CHP İstanbul’da ‘AKP’ taktikleri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    CHP de olmazdı ama YCHP olur, olur, bal gibi olur…

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Chp ‘nin ilkelerini benimsemeyen bu zat gibilere geçit verilmemeli.derin güçler bunların arkasında. Ey atatürkçüler zaman uyanma zamanı.kehrende olsa kilictaroglu desteklenmeli ama örgüt kusatmadan kurtarılmalı.pm için il başkanlıkları ic8n en çok atatürkçü seçilmesi için ugrasilmali.cunku kilictaroglunu karşısına aday cikarilipta kaybedilirse chp biter

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!