‘İlk Şiir Kitabı Ödülü’ ‘ikinci’ kitaba verildi!

‘İlk Şiir Kitabı Ödülü’ ‘ikinci’ kitaba verildi!

Edebiyatımızın yetiştirdiği iyi şairlerden Seyhan Erözçelik için düzenlenen Seyhan Erözçelik İLK ŞİİR KİTABI Ödülü “ikinci” kitaba verildi.

Edebiyatımızda ödül kurumu nicedir eleştiriliyor. Bu ödül de ödül şartnamesi 1. maddesinde “Ödül ilk kitaba yahut ilk kitap niteliğindeki dosyaya verilecektir” hükmüne karşın 2019 Seyhan Erözçelik İLK ŞİİR KİTABI Ödülü başarılı genç şairlerimizden, daha lise öğrencisi Yiğit Kerim Arslan‘ın ikinci kitabı Kirpik Bilgisi‘ne verildi.

Durumu facebook’taki sayfasına paylaşan eleştirmen Kaan Eminoğlu “İlk başta olmaz gibi geliyor, hatta iddialı bir yorumla olmamak zorundadır diyoruz ama bizi hemen düzeltiyorlar ve ‘Burası Türkiye, burada her şey mümkün.’ diyorlar.” diye değerlendirdi.

Hilmi Yavuz, Haydar Ergülen, Osman Hakan A., V. B. Bayrıl, Noyan Erözçelik ve Ali Günvar‘ın seçici kurulunda olduğu ödülün kazananları seçici kuruldan Vb Bahadır Bayrıl’ın “twitter” hesabından duyuruldu. Bayrıl’ın açıklaması “ŞİİRATI SEYHAN ERÖZÇELİK İLK KİTAP ŞİİR ÖDÜLÜ DUYURUSU-1 Ödül bu yıl Hüseyin Serhat Arıkan (Bin Dün Var Yarında) ve Yiğit Kerim Arslan (Kirpik Bilgisi) arasında paylaştırılmıştır.” biçiminde.

Yiğit Kerim Arslan’ın birinci şiir kitabı
Yiğit Kerim Arslan’ın ikinci şiir kitabı

Bu yanlışlık edebiyat çevrelerinde tartışmalara neden oldu.

SEYHAN ERÖZÇELİK İLK ŞİİR KİTABI ÖDÜLÜ ŞARTNAMESİ

VURAL BAHADIR BAYRIL’IN ÖDÜL SONUCU AÇIKLAMASI

YİĞİT KERİM ARSLAN KİMDİR?

2003 yılında doğan şairimiz, 2017 yılında ilk kitabı Yeni Moskova’nın yayımlanması mutluluğuna erişti. Şiirleri pek çok ulusal ve bölgesel dergilerde yayımlandı, örneğin Şiiri Özlüyorum, Yeni e ve Bireylikler gibi. Bu yılın Mart ayında ise ikinci kitabı Kirpik Bilgisi yayımlandı. Sayın Arslan, lise öğrencisi ve hâlâ doğduğu şehir olan Zonguldak’ta yaşıyor.

SEYHAN ERÖZÇELİK KİMDİR?

13 Mart 1962’de Bartın’da doğdu. Bartın Cumhuriyat İlkokulu ve Kadıköy Maarif Koleji’nden sonra girdiği Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. 1986 yılında arkadaşlarıyla birlikte Şiir Atı Yayıncılık’ı kurdu ve Şiir Atı dergisinin yönetimine katıldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Uluslararası PEN Derneği, Reklam Yaratıcıları Derneği ve Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği üyesi. Yayımlanan ilk şiiri Düştanbul, 1982’de Yazko Edebiyat’ta çıktı. Asaf Hâlet Çelebi’nin şiirleri üzerine bir ‘şerh’ denemesi hazırladı. Dünyasına yakın hissettiği şairler Konstantinos Kavafisve Osip Mandelstam’dan çeviriler yaptı. 1992’de kayıp şair Halit Asım’ın şiirlerini ortaya çıkardı ve yayına hazırladı. Şiirlerinde zaman zaman Bartın Türkçesiyle birlikte diğer Türk dillerini de kullandı. Kara Yazılı Meşkler’de aruz ölçüsüne modern bir yorum getiren Seyhan Erözçelik, yurtiçinde ve yurtdışında şiirle ilgili çeşitli toplantılara, seminerlere katıldı. Princeton, Yale, Duke, Stevens Institute ve Buffalo State Üniversitelerinde Türk şiiri üzerine yapılan sempozyumlara davet edildi.

New York’ta Murat Nemet-Nejat’ın yayına hazırladığı Eda: An Anthology of Turkish Poetry, Wayne Miller ve Kevin Prufer’ın yayına hazırladığı New European Poets adlı antolojilerde yer aldı. 2004 ve 2005’te iki Şiiratı derlemesini yayına hazırladı. Gül ve Telve kitabı, 2010 yılında, Murat Nemet-Nejat’ın çevirisiyle Rosestrikes and Coffee Grinds adıyla, Talisman Yayınevi tarafından ABD’de yayımlandı.

Hayal Kumpanyasıyla 1991 Yunus Nadi Ödüllerinin şiir dalında ödül aldı, özel gerekçelerle reddetti. Kitaplarla 2004 Behçet Necatigil Ödülü’ne seçici kurulun oybirliğiyle layık görüldü. Yetiştiği okul Kadıköy Maarif Koleji tarafından da ödüllendirildi. 2005 yılında Dionysos Şiir Ödülü’ne layık görüldü. 24 Ağustos 2011 tarihinde beyin kanaması nedeniyle ölen şairin cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yeis ile Tabanca (1986)

Hayal Kumpanyası (1990)

Kır Ağı (1991)

Gül ve Telve (1997)

Şehir’de Sansar Var! (1999)

Yeis (2002)

Kitaplar (2003, daha evvel yayımlanmamış şiir kitapları Kitap, Bitti. ve Kara Yazılı Meşkler ile birlikte)

Yağmur Taşı (2004)

Vâridik Yoğidik (2006)

Rosestrikes and Coffee Grinds (2010, Murat Nemet-Nejat tarafından yapılan Gül ve Telve adlı kitabının İngilizce çevirisi)

Pentimento (2011)