İşadamı isyan etti: Erdoğan’ın ismini kullanarak anlaşmamızı iptal ettiler

Karadenizli işadamı ve Azerbaycanlı ortağı, TCDD ile yaptıkları anlaşmanın Tayyip ve Bilal Erdoğan'ın ismi kullanılarak iptal ettirdiklerini savundu.

İşadamı isyan etti: Erdoğan’ın ismini kullanarak anlaşmamızı iptal ettiler

Rusya’yla ticaret yapan Karadenizli işadamı Yakup Sağlam, AKP içindeki bazı isimlerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın ismini kullanarak kendi işlerine el koymaya çalıştıklarını ve rant elde etmeye çalıştığını iddia etti.

Azerbaycan merkezli lojistik sektöründe faaliyet gösteren KDY Lojistik firmasının sahibi Trabzonlu işadamı Yakup Sağlam ve Azerbaycanlı ortağı Galip Memedov, AKP’li oldukları iddia edilen bazı bürokratların ve AKP’ye yakın siyasetçi ve iş adamlarının TCDD ile yaptıkları anlaşmaya el attığını ve anlaşmayı iptal ettirdiklerini ileri sürdü.

RUSYA’YA YAŞ MEYVE VE SEBZE GÖTÜRÜYOR

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaş meyve-sebze ambargosunu kaldırması sonrası Adana, Mersin ve Antalya’dan tonlarca ürünü trenlerle bu ülkeye taşıyan firmalardan biri olan KDY Lojistik geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarıyla sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre firma kiraladığı her bir vagon için TCDD’ye belli bir ücret ödedi. Bugüne kadar da 500 bin dolar para harcadığını söyleyen firma sahibi Yakup Sağlam, kendisine birkaç ay önce TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından telefon geldiğini ve her şeyin değiştiğini söyledi.

FATİH ERDOĞAN’IN PASİFİK İNŞAATI DEVREDE

Habererk’te yeralan habere göre firma sahibi Sağlam bundan sonraki süreci şöyle anlattı:

“Mehmet Bey beni acilen Ankara’ya davet edince ister istemez sebebini merak ettim. ‘Gel seni devletle tanıştıracağım! Bu işleri artık Sayın Cumhurbaşkanı’nın amcasının oğlu Fatih Erdoğan’ın firması Pasifik İnşaat yapacak. Bizimle çalışmaya devam etmek istiyorsanız onlarla anlaşmanız gerekiyor!’ dedi. Sonra da İslam Şahbandarov isimli bir zatın ismini ve telefonunu verdi. Söylediğine göre TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanıymış.” 

Bu durumu Azerbaycan’daki ortağı Galip Memedov’la paylaştığını söyleyen Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şey bir yana, Şahbandarov bir Türk olmadığı için çok garibimize gitmişti. Şirketimizin merkezi Bakü’de olduğu ve Azerbaycan’da önemli bir firma olduğumuz için Azerbaycan’daki bazı kurumlar da mevzuya dâhil oldu. Bize bu kişiyle görüşmemizin sakıncalı olduğunu bildirdiler.

FATİH ERDOĞAN’DAN TEKLİF

Ardından ortağımla birlikte Fatih Erdoğan’ın daveti (!) üzerine Ankara’da Next Level isimli bir AVM’de buluştuk. Bu arada Fatih Erdoğan’ın Tayyip Bey’le bir akrabalık bağının bulunmadığını, sadece Rizeli bir hemşehrisi ve soy isim benzerliği olduğunu, ancak Ak Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi olduğunu öğrendik. ‘Benimle nasıl çalışacaksınız?’ sorusuyla sohbete giren Fatih Erdoğan, bu işe 3 milyar dolar yatırım yaptıklarını savunarak, eğer devam etmek istiyorsak kendileriyle anlaşmak zorunda olduğumuza bizi ikna etmeye çalıştı! Ancak devlete ödediğimiz bedelden daha uygun bir teklif sunmasına rağmen bu tarz bir dayatmaya ve yapılanmaya karşı olduğumuz için reddettik.”

 ‘CİMER’E ŞİKAYET ETTİK’

Bu görüşmenin ardından Mehmet Altınsoy’un kendilerine, “Fatih Bey’le anlaşmamışsınız!” diye kızgın bir tavırla sitem ettiğini savunan Sağlam, kirasını ödedikleri halde Rusya’ya gönderilmek üzere yüklenen sebze-meyvelerin apar topar boşaltılarak vagonların geri alındığını, soğutma için kullanılan jeneratörlerin söküldüğünü ve sözleşmelerinin TCDD tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini ileri sürdü.

‘ARKADAKİ GÜÇ BİLAL ERDOĞAN DEDİLER’

Firma bu yaşananların ardından önce Adalet Bakanlığı’na, ardından da CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurarak şikayette bulundu.

Firma sahibi Sağlam, TCDD Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’un, şikayetlerinin ardından kendilerine bir kez daha ulaştığını ve “Bizi CİMER’e şikayet ettiniz de ne oldu!” dediğini iddia etti. Sağlam, “Mehmet Bey arkalarındaki gücün Bilal Erdoğan olduğunu söyledi” ifadesini kullandı.

Yaşanan gelişmelerin ardından yaklaşık 2 milyon dolar zarar ettiklerini vurgulayan Yakup Sağlam, sürecin Azerbaycan’da da kaygıyla takip edildiğini ve Türk- Azerbaycan ilişkilerinin zarar görmesinden endişe ettiğini belirtti.