İsmailağa’da çocuğa cinsel taciz… Yine Hiranur Vakfı!

İsmailağa Cemaati ile bağlantılı olan Hiranur Vakfı’na ait Kuran Kursu’nda 11 yaşındaki erkek çocuğun 15 yaşındaki bir başka çocuk tarafından cinsel tacize uğradığı iddia edildi. Şikayet üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Olayı ilgili makamlara bildirmemekle suçlanan Hiranur Vakfı hocası A.K. hakkındaki ise ayrı bir soruşturma açıldı.

featured

ERDEM ATAY – GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

İstanbul Sancaktepe’deki Hiranur Vakfı’na ait yatılı Kuran Kursu’nda 2016 yılında yaşandığı iddia edilen cinsel taciz olayı ile ilgili savcılığa yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma açıldı. Olayın, cinsel taciz mağduru çocuk ve annesi tarafından geçen yıl kaymakamlığa bildirildiği öğrenildi.

Veryansın Tv dosyanın ayrıntılarına ulaştı.

‘AMCAM POLİS, SENİ ÜLKEDEN ATTIRIRIM’

Özbek asıllı ve o dönemde 11 yaşlarında olan O.R. ifadesinde, gittiği yatılı Kuran Kursu’nda yaşadıklarını anlattı. Mağdur çocuk, kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia ettiği E.İ. adlı çocukla aynı koğuşta kaldığını, ilk zamanlar bu çocuğun kendisine çok iyi davrandığını ancak ilerleyen zamanlarda tavırlarının değişmeye başladığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı için E.İ’nin kendisini, “Benim amcam polis, sen de yabancısın, benim dediklerimi yapmazsan seni ülkeden attırırım annesiz kalırsın” diyerek tehdit ettiğini öne sürdü.

Bu tehditlerden sonra E.İ.’nin “Seni bir kere yapayım” dediğini iddia eden O.R., korktuğu için ses çıkaramadığını söyledi. Taciz olayını ayrıntılı anlatan Özbek çocuk, kursun tuvaletine gittiklerini, burada E.İ.’nin önce kilodunu indirdiğini, ardından cinsel tacize başladığını iddia etti. Zil çalınca toparlanıp tuvaletten çıktıklarını, ancak yaşadıklarından sonra kendisini çok kötü hissettiğinden okuldan kaçıp durumu annesine bildirdiğini anlattı.

CEMAAT ÜYESİ ÜVEY BABA ‘SINIRDIŞI EDERLER’ DİYE KORKUTTU

Annenin konuyu üvey babaya aktardığında, aynı tarikattan olan babanın da, “Siz kaçaksınız, eğer karakola giderseniz, sizi sınır dışı ederler ve bir daha Türkiye’ye gelemezsiniz” dediği öğrenildi.

‘BOŞANIR BOŞANMAZ ŞİKAYET ETTİ’

Babanın ikna olmaması ve Türkiye’den gitme korkusu nedeniyle karakola gidemeyen Özbek çocuk ve annesi “Çaresiz kaldıkları için” sustuklarını söyledi. Geçen sene eşinden ayrılan anne, boşanır boşanmaz oğlunun maruz kaldığı tacizi şikayet etme kararı aldı. Annenin kaymakamlığa şikayeti sonrası İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı “çocuğa cinsel istismar ve tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.

HİRANUR VAKFI HOCASI DA ŞÜPHELİ

Öte yandan mağdur çocuğun annesinin, taciz olayını duyduktan sonra Hiranur Vakfı kursunun hocası A.K. ile görüştüğü ve bu kişinin de konuyu kapattığı öne sürüldü.

‘Çocuğa istismarı ilgili makamlara bildirmemekle’ suçlanan kurs hocası A.K. hakkında da ayrı bir dosya numarası üzerinden soruşturma başlatıldı.

Emniyet’teki ifadesinde, 27 yıl Diyanet İşleri Başkanlığında Kuran kursu öğretmeni olarak çalıştığını anlatan A.K., “Ben olayı hatırlamıyorum. Mağdurun annesi ile telefonla veya yüz yüze hiç görüşmedim, bu şahsı tanımıyorum, bu şahsın çocuğunu ve dosyada adı geçen diğer çocuğu tanımıyorum” dedi.

H.K.G. DAVASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Hiranur Vakfı, kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, henüz 6 yaşındayken kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesine ilişkin davayla Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Geçen 23 Ekim’de Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan davada “zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan Kadir İstekli’nin 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel’in 20 yıl ve anne Fatıma Gümüşel’in 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti.

İsmailağa’da çocuğa cinsel taciz… Yine Hiranur Vakfı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 15 yaşındaki cocuk nasıl yapar bunu nasıl bir beceriksiz eğitim bu

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!