İsrail’deki yangınları söndüren uçaklar şimdi neden uçamıyor?

featured

İzmir’deki orman yangını 53 saat sonra kontrol altına alınabildi. Yangının zorlukla kontrol altına alınabilmesinden sonra ise THK’ya ait yangın söndürme uçakları yeniden gündeme geldi. Bakan Pakdemirli uçakların uçacak durumda olmadığını söyledi ancak Hava Pilot emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, daha 3 yıl önce aynı uçakların İsrail’deki orman yangınlarına müdahale ettiğini hatırlattı.

İzmir’deki orman yangını 53 saat sonra kontrol altına alınabildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 500 hektarlık alanın etkilendiğini söyledi. Yangında uçak kullanılmasıyla ilgili araştırmaları sürdürdüklerini dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Japon ve Rus menşeili uçak var gelecekle ilgili bunları orman envanterine katmayla ilgili çalışmaya da başladık.

Ancak bugünkü şartlar itibarıyla THK’de olan uçaklar 6 tane var. 3’ünde motor yok, 3’ünün faal olduğu söyleniyor, birinin faal olmayacağını var saymak lazım. Sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir ring kurma durumu maalesef yok. Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor.

Üzülerek okuyorum, THK hangarlarında 20 tane uçak var diyorlar, böyle bir durum söz konusu değil. Söz konusu olsa değerlendirirdik. İşin maliyet boyutu da var ama bundan öteye uçakların en fazla 1 saatte denize gidip gelmesi gerektiği için 3-4 sorti yapabileceklerini varsayalım; 10-12 ton su bırakabilmek. Ama helikopterle 15 sorti bile yapabilirsiniz, 30 tonun üzerinde su bırakabiliyorsunuz.” dedi.

İddialara göre göre Türk Hava Kurumu’nda 6 sı faal 9 uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nde ise 6 adet devasa yangın söndürme uçakları bulunuyor. Sosyal medyada bu uçakların neden kullanılmadığı soruluyor.

Uçaklar kullanılsa 1 hektar bile yanmazdı

THK’nin eski Başkanı E. Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş’un açıklamaları da olay oldu. Karakuş  “Son yangınlarda uçaklar kullanılsaydı ne olurdu?” sorusuna  “Değil 500 hektar 1 hektar bile yanmazdı” oldu.

Uçaklar helikopterlerden üç kat daha hızlı

Sözcü’ye konuşan Karakuş, uçakların yangın bölgesine helikopterlerden üç kat daha hızlı ulaşabileceğini ve daha yüksek su boşaltma kapasiteleriyle söndürme işleminde çok daha etkili olabileceğini vurguladı.

“Uçak olmadan yangınla mücadele edilemez” diyen Karakuş, çok çarpıcı bir olayı şöyle aktardı:

“2002’de Marmaris’teki bir orman yangınında Bakanlık sadece helikopterleri denemek istedi. Beni arayıp “THK uçakları bu yangına karışmasın” dediler. Marmaris tam üç gün yandı ve alevler kontrol edilemeyince bizi yeniden göreve çağırdılar. Biz müdahale edince söndürdük. Tam 165 yangına uçaklarımızla müdahale ettik ve tamamını kısa sürede söndürdük.”

Yalnızca THK de değil, Türk Hava Kuvvetleri’nde de 6 adet yangın söndürme uçağı var. C-130 tipi uçakların beşi Türk Hava Kuvvetleri’nin Kayseri’deki ikmal bakım merkezinde yangına müdahale için geliştirilmiş. Tek bir uçak 12 ton su taşıyabiliyor. Eskiden yangınlara müdahale eden Türk Hava Kuvvetleri’nin İzmir yangınında neden devreye alınmadığı merak konusu.

Bir tepki ve hatırlatma da Hava Pilot emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’dan geldi. Karataş twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

 

İsrail’deki yangınları söndüren uçaklar şimdi neden uçamıyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!