İstanbul’da bir ilk gerçekleşiyor… ‘Gönül Bağımız Karabağ’dır festivali’

Karabağ’ın özgürleşmesinin ikinci yıl dönümüne yaklaşırken, İstanbul’da “Gönül Bağımız Karabağ’dır” başlığı altında festival gecesi düzenleniyor.

featured

İstanbul’da “Gönül Bağımız Karabağ’dır” başlığı altında festival gecesi düzenleniyor. Usuboğlu Group tarafından düzenlenen festival gecesinde Türkiye ve Azerbaycan’dan kültür ve sanat hayatından temsilciler katılacak.

“Gönül Bağımız Karabağ’dır” başlığı ile 16 Eylül’de gerçekleşecek festival gecesi ile ilgili olarak Usuboğlu Group tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Asırlardır aynı köklerden gelen ortak kültür ve geçmişe sahip halkların sanat ve gelenekleri gönül bağı ile birbirlerine sıkıca kenetlenmiştir. Bu gelenekleri günümüze taşımak, Türk Soylu halkların bir araya gelmelerini ve kaynaşmalarını sağlamak amacıyla ‘Gönül Bağımız Karabağ’dır Festival Gecesi’ konserini gerçekleştiriyoruz. Geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına bu tür organizasyonların düzenlenmesi bizim için bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu sizlerle de paylaşmak adına, bu özel gecede bizleri yalnız bırakmayacağınıza inanıyoruz.”

‘KARABAĞ NEDEN GÖNÜL BAĞIMIZDIR?’

Açıklamada, etkinliğin neden “Gönül Bağımız Karabağ’dır” başlığı altında düzenlendiği ise, şöyle ifade edildi:

“Gönül Bağımız Karabağ’dır kültür ve sanat derken, her sözcüğü özenle ve anlamları üzerinde vermek istediğimiz mesajı derinlemesine düşünerek seçtik. Çünkü, sevginin gücüne inanıyoruz, ‘gönül’ ise Türk dilinde olduğu için derin anlamlar barındırır. Türkler, Gönlü ile sever, yüreği ile mücadele eder ve savaşır. Sevgisini, gönlüyle, cesaretini yüreğiyle ortaya koyar. Aslında ikisi de sanki ‘kalp’ sözcüğünün karşılığı gibi olsa da anlamları farklıdır. Atalarımız, “Kişi kendisine benzeyen gönle akar.” demişlerdir. Bizler de bu nedenle ‘gönül bağı’ dedik. Kültürü, töresi, gelenekleri, duyguları, davranış ve yaşayışları birbirine benzeyen Türk İnsanı, birbirine benzediği için, benzer şeylere ağlayıp güldüğü için, birbirilerine gönül bağı ile bağlansın istedik.

‘ATA VASİYETİNE UYMAK İÇİN…’

Düzenlenen etkinlik ile, “gönlü birbirine benzeyen Türklerin” oluşturduğu ortak özgün kültürün ifadesi olan sanatı en güzel şekilde ortaya koymayı hedeflendiği belirtilen açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Türk’ün büyük oğlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.’ şeklindeki ifadesi bizim anahtarımızdır… Azerbaycan Türk’ü, yüzlerce yıllık esaret, katliam, sürgün ve emperyalist baskılara, asimilasyon siyasetine rağmen milli kimliğini hiçbir zaman kaybetmemiş ve Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” ifadesine olan inancını hiçbir suretle yitirmemiş, yeniden kanı ve canı pahasına bağımsızlığını kazanma kararlığını göstermiştir.”

‘SİZE ÜÇ ŞEYİ EMANET BIRAKIYORUM: DİLİMİZ, VATANIMIZ, VİCDANIMIZ’

Azerbaycan’ın milli, bağımsız bir devlet olarak yeniden inşasının Şah İsmail Hataî’den kalan bir ata vasiyeti olduğu vurgulanan açıklamada, devamla şöyle denildi:

“Ulu Önderimiz Haydar Aliyev liderliğinde Azerbaycan Devleti yeniden yapılanmış ve atalar vasiyeti yerine getirilmiştir. Ulu Önder’in bıraktığı yerden kararlılıkla inkişafı hızla devam ettiren Sayın Cumhurbaşkanımız Al-i Başkumandan Haydar Oğlu İlham Aliyev ise yine ata vasiyetini yere düşürmeyerek, işgal altında olan topraklarımızı büyük bir askeri ve diplomatik zaferle geri almayı başarmıştır. Böylelikle Gülistan ve Türkmençay facialarından beri 200 yıldır toprak kaybetmemize son verilmiş ve Azerbaycan Türklüğünün makus talihi değişmiş, iki asır sonra ilk defa bizden koparılan yurtlarımız geri alınmaya başlanmıştır. Sn. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, adını ‘Karabağ Fatihi’ olarak Türk’ün şanlı tarihine yazdırmıştır. Azerbaycan’ın büyük oğlu ve babamız Şah İsmail Hataî tarihte ilk defa büyük Azerbaycan ideasını gerçekleştirmiş bir Azerbaycan Türk Hakanıdır. O, biz Azerbaycanlılara şu vasiyeti bırakıp gitmişti: Size üç şeyi emanet bırakıyorum. Dilimiz, Vatanımız, Vicdanımız.”

GÖNÜL BAĞIMIZ KARABAĞ’DIR ETKİNLİĞİ KATILIMCILARI

Ünlü oyuncu ve sunucu Doğukan Erdem Kutlu ve Yeliz Kaya tarafından sunulacak “Gönül Bağımız Karabağ’dır Kültür ve Sanat Gecesi”ne katılacak sanatçılar da açıklandı.

Buna göre, etkinliğe katılacak sanatçılar şunlar:

• Elnare Abdullayeva: Azerbaycan Devlet Sanatçısı

• Babek Nifteliyev: Azerbaycan Devlet Sanatçısı

• Cansever: Türk Arabesk Sanatçısı

• Murad Laçın: Azerbaycan’da düzenlenen Muğam yarışmasının birincisi, ünlü Muğam Sanatçısı

• Cevher: Türk Arabesk ve Pop Sanatçısı

• Terlan Novxanı: Türk soylu ülkelerin sevilen sanatçısı

• Nigâr Muharrem: Azerbaycan ve Türkiye’de sevilen Pop sanatçısı

• Sabina Selcan: Azerbaycan’ın sevilen pop sanatçısı

• Mehmet Kalkan: Türk Halk Müziği Sanatçısı

• Saida Quliyeva: Azerbaycan’ın ünlü sanatçısı

• Samara: Türk Arabesk Sanatçısı

• Nurdoğan Öz: Türk Sanat Müziği Sanatçısı

MİLLİ KIYAFETLER DEFİLESİ

Açıklamada, “Kültür gecesinde Azerbaycan’ın ünlü moda tasarımcısı Leyla Ahmedova’nın katılımıyla Milli Kıyafetlerimizin defilesi de yer alacak. Tasarlanan kıyafetler OKS Ajans sahibi Oksana Kuznetsova ve modelleri tarafından sergilenecektir. Türkiye ve Azerbaycan mutfağının zengin lezzetlerinin değerli konuklarımıza ikram edileceği gecede Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere, pek çok ülkenin önde gelen ünlü siyasetçi ve iş insanlarından oluşan 2000’e yakın katılımcı yer alacaktır. Bu katılımcılar arasında Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan’ın Kültür Bakanı Anar Kerimov, her iki ülkenin Parlamenterleri, Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Reşat Memmedov, birçok ülkenin başkonsolos ve diplomatları, T.C. il ve ilçe Belediye Başkanları yer alması bekleniyor. Gece’de ayrıca Türkiye’de tedavi gören Karabağ gazileri de davetliler arasında olacak.” denildi.

İstanbul’da bir ilk gerçekleşiyor… ‘Gönül Bağımız Karabağ’dır festivali’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!