İşte ‘Türkiye’nin Çernobili’nden dehşet veren görüntüler… Siyanür işçilere böyle temizletildi!

Erzincan İliç'te siyanür sızdıran Anagold atlın madeninden özel görüntüler ortaya çıktı. Siyanürü temizlemekle görevlendirilen maden işçilerinin çektiği görüntüler felaketin boyutunu gözler önüne seriyor...

featured

VERYANSIN TV/ ÖZEL

Erzincan İliç‘te siyanür sızdıran Anagold altın madeniyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sızan siyanürün temizliği yaptırılan işçilerden özel görüntüler geldi. 25 Haziran Cumartesi günü saat 11.40’ta çekilen görüntülerde siyanür temizliği kameralara yansıdı.

‘SİYANÜRÜ TOPRAKLA KARIŞTIRIP…’

İş makinesiyle temizlik yaptırılan işçi, “Saçılan siyanürü toprakla karıştırıp yoğunlaştırdılar. Şu gösterdiğim köpüklü alan hep siyanür. Menfezin içi de siyanür. Kimse açıklama yapmıyor. Siyanür topraklara karıştırılıyor ve önlem alınmıyor. Bizi siyanürün içinde çalıştırıyorlar. Başımı kaldıramıyorum baş ağrısından” ifadelerini kullanıyor.

‘ŞU GÖRDÜĞÜNÜZ ALAN TAMAMEN SİYANÜR’

Aynı işçi alandaki kimyasalları görüntülediği videoda, “Burası Erzincan İliç Anagold altın madeninde patlayan siyanür birikintileri. Şu anda bize temizlettiriliyor” dediği duyuluyor. “Bu gördüğünüz alan tamamen siyanür. Şu anda yola serilen doğaya serilen siyanür greyderlerle toplandı. Şu gördüğünüz siyanür karışımlı toprak” ifadelerini kullanıyor.

İşte felaketi gösteren o çok özel görüntüler…

 

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Söz konusu iddialar üzerine Anagold Madencilikten açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bir televizyon kanalında yer alan Çöpler Maden sahamızda çekildiği belirtilen görüntülerde tamamen asılsız ve yanlış iddialar nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek isteriz.

Bir çalışanın ‘25 Haziran Cumartesi’ günü çektiğini belirttiği görüntülerde ‘siyanürlü alanı temizletiyorlar’ gibi asılsız ve yanlış iddialar yer almaktadır. Maden sahamızda 21 Haziran 2022 tarihinde talihsiz çevre kazası meydana geldi. Aynı tarihte kaza alanı uzman ekiplerce, tamamen bilimsel yöntemlerle temizlendi. Kazanın oluştuğu bölge sıyrılarak yığın liçine taşındı. Kaza alanı, tamamen kuru zemine ulaşıldıktan sonra hipoklorit ile temizlendi. Çok kısa sürede kaza alanı ve etrafı döküntüden temizlenerek, arındırıldı.

25 Haziran tarihindeki görüntülerin çekildiği yer, kamuya ve halka açık alan değildir. Görüntüler, kamuya ve halka tamamen kapalı, sadece fabrika (proses) alanı olarak adlandırdığımız yerde çekilmiştir. Fabrika alanında, 21 Haziran tarihinde oluşan talihsiz kaza sonrası iyileştirme çalışmaları sürerken, rutin işlemlerden biri olan pompa değişimi sırasında minimum sızıntı oluşmuştur. Tekrarlamak isteriz ki olağan olan bu sızıntının oluştuğu alan fabrika (proses) alanıdır. Normal faaliyetlerimiz sırasında tüm ayrıştırma işlemi de bu alanda yapılmaktadır. Yani burası işleme alanıdır. Görüntüler, iş makinaları eşliğinde her olağan işlem sonrası yapılan, yine olağan bir temizleme işlemidir. Bu temizleme işlemi uzman yetkililerin gözetiminde altı dakika sürmüştür ve kullanılan malzeme de standart temizleme işlemlerinde kullandığımız hipoklorittir.

Bu yanıltıcı ve kasıtlı bilgi kirliliğinin kamuoyu algısı üzerinde oynanan bir oyun olduğunu biliyoruz.

Şirketimizin hukuki hakları saklıdır, halkımızın bilgisine sunarız.

NE OLMUŞTU?

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’e ait maden sahasında siyanür sızıntısı yaşanmış ve şirkete 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti. Veryansın Tv’nin ısrarlı yayınları sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şirketin faaliyetlerini geçici olarak durdurduklarını duyurmuştu. Sızıntının 20 ton olduğu ve Fırat Nehri’ne karıştığı iddia edilmişti. Şirket ise sızan siyanür miktarının 8 kilogram olduğunu öne sürmüş ve nehre karışmadığını iddia etmişti. Öte yandan bakanlık sızıntının “kuru dere” yatağına ulaştığını Fırat’a karışmadığını öne sürmüştü.

Erzincan’da çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanma, suç delillerini gizleme, değiştirme veya yok etme” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Sızıntının Fırat’a karışmadığı “kuru dere”ye aktığını iddia eden yetkililere, “kuru dere”nin aktığını gösteren yeni görüntülerle yanıt veren Cezayirlioğlu, Anagold Madencilik hakkında da “içme suyuna zehirli madde katma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

GÖRÜNTÜLERİ, CEZAYİRLİOĞLU CANLI YAYINDA ANLATTI

 

 

İşte ‘Türkiye’nin Çernobili’nden dehşet veren görüntüler… Siyanür işçilere böyle temizletildi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Koruma kıyafeti bile verilmeyen, bu işin uzmanı yerine belediye işçilerine temizlettirilmesi’nin sebebi ne. Üstünü kapatmak mı

  2. 3 ay önce

    Yetkililerin açıklaması herşey kuralına göre yapılmış yalan dolan siz para için herşeyi yaparsınız inkarcılar

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!