İstiklal saldırısında yeni ayrıntılar: Teröristlerin Whatsapp mesajları ortaya çıktı

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren teröristlerin saldırı öncesi ve sonrasında yaptıkları WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı. Ayrıca Taksim bombacısı Albashır, ifadesinde elinde gül taşımasını "Gülü çok seviyorum. Oraya her gittiğimde alırım." diyerek savundu.

featured

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sürüyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmada, terörist Ahlam Albashır’ı patlamadan sonra gittiği Esenler’den alıp Küçükçekmece’ye götüren Ahmed J’nin ağabeyi olan ve firari şüpheli Bilal H’yi patlamanın ardından Edirne’ye kaçırdığı tespit edilen Ammar J’nin kullandığı cep telefonu detaylı olarak incelendi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan Ammar J’nin patlama sonrasında kız kardeşine, Ahlam Albashır’ı kastederek, “Geldiği elbiselerini çıkarsın atsın, onları bir poşete koy.” şeklinde WhatsApp üzerinden mesaj attığı anlaşıldı.

PATLAMA SONRASI GELEN MESAJ: BU O

Ammar J’nin ayrıca Halil M. adlı bir kişiye, Albashır’ın kaçarken çekilmiş fotoğrafını göndererek “Bu o” dediği, Halil M’nin ise “Beni haberdar et” şeklinde yanıt verdiği tespit edildi.

Telefonunda ele geçirilen konuşmaların Ammar J’nin patlamadan önceden haberdar olduğuna ve teröriste yardım ettiğine delil olarak değerlendirildiği öğrenildi.

KORSAN TAKSİCİYLE YAZIŞMIŞ

Terörist Albhasir’ın gözaltına alınmadan kısa süre önce kendisini Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren korsan taksici Ahmet C.’ye “Merhaba” yazdığı, Ahmet C.’nin ise, “Merhaba ablacığım bana durumun hakkında bilgi ver” şeklinde yanıt verdiği görüldü.

BOMBANIN BAŞINDA SELFIE ÇEKMİŞ

Terörist Albashir’in banka bıraktığı bombanın yanında 41 dakika boyunca cep telefonuyla kendi fotoğraflarını çektiği, görüntülü görüşme yaptığı, kendisini Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren Ammar Jakkas’ın bu telefonu yolda kırıp imha ettiği öğrenildi.

BOMBACIYI TAKSİM’E BIRAKIP EŞYALARINI TOPLAMIŞ

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının kilit ismi Bilal Hassan’ın kaçışının saldırıdan hemen önce başladığı ortaya çıktı. Bulgaristan’a kaçtığı değerlendirilen Hassan’ın korsan taksici Yasir El Korali ile birlikte bombacı Ahlam Albashir’i Taksim’e bıraktıktan sonra Esenler’e dönüp eşyalarını topladığı saptandı. Esenler’de göçmen kaçakçısı Ammar Jarkas olduğu değerlendirilen bir kişiyle bir iş yerinin güvenlik kamera görüntülerine yansıdı. Kaçış güzergâhı deşifre edilen Bilal Hassan ve yanında kişinin ellerinde poşetler ve bir sırt çantası olduğu görüldü. İkilinin saat 16.10’da kahverengi Fiat Doblo ile hareket ettiği görüldü.

Edirne’ye giden Bilal Hassan’ın numarası tespit edilen cep telefonunu Edirne’ye gittikten sonra kapattığı belirlendi. Tunus-1995 doğumlu Jawaher Rzagnia adlı kişiye ait cep telefonunda aktif arama kaydına rastlanmazken, sadece WhatsApp ve Signal programları üzerinden mesajlaşma ve görüşmelerin yapıldığı tespit edildi.

Albashir ve Hassan’ın 22 Eylül saat 13.08’de Esenler’de bir eczaneye girdiği, ilaç satın aldıkları eczaneden 13.33’de çıktıkları tespit edildi.

Bölgede ‘göçmen kaçakçılığı’ yapan Hüseyin Güneş’in iki ayrı göçmen kaçakçılığı organizasyonu içerisindeyken kendisine teslim edilen Bilal Hassan’ı 10 kişilik ilk gruba dahil ettiği ve düzensiz kaçak göçmenlerin arasına karıştırarak onlarla birlikte kaçmasını sağladığı tespit edildi.

AZEZ’DE YAKALANMIŞTI: İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Terör saldırısına yardım ve yataklık yaptığı değerlendirilen 8 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden birinin Azez’de gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen Hüssam kod adlı şüpheli, ikisinin ise Albashir ve Hassan’ın 27 Temmuz’da yasadışı yollarla yurda girişine yardım eden ve il dışında yakalanan 2 şüpheli olduğu öğrenildi. Albashir ve firari suç ortağının yurda girişi sırasında sınır hattında çok sayıda araç değiştirdiği de tespit edildi. T.A, S.G, M.E.Y, M.E.A, H.A, H.A, S.C. ve H.A. isimli toplam 8 şüpheliden biri adliyeye sevk edilirken 7 şüphelinin işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da gerçekleşen terör saldırısının şüphelisi 5 kişi Bulgaristan’da yakalandı. Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcı Sözcüsü Siyika Mileva, Bulgaristan ulusal haber ajansı BTA’ya yaptığı açıklamada, Türk güvenlik yetkilileri ile yapılan verimli iş birliği sonucu, 3 Moldova vatandaşı ile 2 Arap kökenli şüphelinin gözaltına alındığını, şimdilik 72 saat gözaltında kalacaklarını, ancak savcılığın şüphelileri tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edeceğini aktardı.

Bulgar basınına göre şüpheliler, bombalı saldırıdan 3 gün sonra yasa dışı yollarla Bulgaristan’a giriş yaptı. Şüpheliler arasında, İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı terörist Bilal Hassan’ın yakın yardımcısı olarak gösterilen Amran Abdulrami’nin de yer aldığı kaydedildi.

BOMBANIN YERİ O VİDEOLARLA SEÇİLMİŞ

Terör saldırısını gerçekleştiren kadın terörist Ahlam Albashir’in saldırının yaşandığı noktanın fotoğraf ve görüntülerini 22 Ekim Cumartesi 18.08’de yaptığı keşif sırasında çektiği görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde; teröristin bombayı bıraktığı bankın yanından geçerken cep telefonun kamerasını açtığı ve hem patlamanın yaşanacağı noktayı hem de caddesi iş yerleri ve kalabalığı kayda aldığı görüldü.

Teröristin çektiği görüntüleri, terör örgütü PKK’nın Ayn El Arab’daki sözde sorumlularından olan ve saldırı talimatını veren ‘Hacı’ kod adlı kişiye gönderildiği, saldırı yerinin bu şekilde belirlendiği değerlendiriliyor.

BOMBACIDAN ‘GÜL’ SAVUNMASI

Öte yandan, Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre Taksim bombacısı Albashır ifadesinde, elinde gül taşımasına ilişkin “Taksim’e her gittiğimde elimde gül olmasının sebebi, ben gülü çok seviyorum. Oraya her gittiğimde alırım. Bu, kimseye vermiş olduğum bir işaret değildir” ifadelerini kullandı.

Albashır’ın anlatımına göre Suriye’den ayrılmadan önce “Hacı” kod adlı kişi kendisine iki Amerikan hattı ile bir telefon verdi. Bombalı saldırıdan sonra da Ahmet Jarkas bu telefonu imha etmek için Albashır’den aldı. Albashır Suriye’den Türkiye’ye girişten itibaren 5 ay bu telefon ve hatları kullandı. Bu telefonu Albasır’den alan Jarkas, Albashır’a rehberinde kendi numarasının da olduğu Türk hattı takılı yeni bir telefon verdi. Albashır yakalandığında bu telefon da ele geçirildi.

Albashır’ın bu telefonu ve yaptığı görüşmeler de incelemeye alındı. Telefonun rehberinde Ahmet Jarkas’ın numarası dışında Arapça “Amcam” diye kayıtlı bir numara daha vardı. Bu numaranın kime ait olduğu soruldu. Albashır, “Menbiç’ten beni Türkiye’ye gönderen ‘Hacı’nın numarasıdır. Onun isteği üzerine ‘Amcam’ olarak kaydettim. Türkiye’de kaldığım 5 ay boyunca kendisiyle defalarca görüntülü bir şekilde görüşmem oldu. YPG’de üst düzey komutanlardan” diye cevap verdi.

 

İstiklal saldırısında yeni ayrıntılar: Teröristlerin Whatsapp mesajları ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!