İsveç’in NATO üyeliği TBMM’de kabul edildi

İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

featured

Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

AKP’nin Meclis’in çalışma takvimine ilişkin grup önerisi ise kabul edildi.

Öneriye göre, Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ile bazı uluslararası anlaşmalar gündemin ilk sıralarına alındı.

SADECE 55 VEKİL ‘HAYIR’ DEDİ

Görüşmelerin sonunda teklif, oylamaya katılan 346 milletvekilinden 287’sinin oyuyla kabul edilerek yasalaştı. 55 milletvekili teklife “ret” oyu verirken, 4 milletvekili ise “çekimser” oyu kullandı.

HANGİ PARTİ ‘EVET’, HANGİ PARTİ ‘HAYIR’ DEDİ?

• Evet oyu veren partiler: AKP, CHP, MHP, DEVA
• Hayır oyu veren partiler: İYİ Parti, DEM, Saadet, TİP, YRP, HÜDA-PAR, DP, DSP

İSVEÇ’TEN AÇIKLAMA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO’ya katılımına ilişkin kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından İttifak’a tam üyeliğe bir adım daha yaklaştıklarını bildirdi.

thumbnail
İlişkili Haber
İsveç’ten ‘NATO’ açıklaması

Kristersson, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün NATO’ya tam üye olmaya bir adım daha yaklaştık. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun, İsveç’in NATO’ya katılımı oylaması olumlu sonuçlandı.” ifadesini kullandı.

İsveç’in NATO üyeliği için Macaristan meclisinden de onay alması gerekiyor.

ABD’DEN ‘TAKDİR’

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) İsveç’in katılımına ilişkin protokolün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi üzerine bir mesaj yayımladı.

thumbnail
İlişkili Haber
ABD’den Türkiye’ye NATO ‘takdiri’

Büyükelçiliğin sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşılan açıklamada, Flake’in durumu “büyük bir takdirle” karşıladığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugün aldığı İsveç’in NATO’ya katılımını onaylama kararını büyük bir takdirle karşılıyorum. İsveç’in NATO’ya katılımı, bugün her zamankinden daha önemli olan İttifak’ın güçlendirilmesi yönünde atılmış kritik öneme sahip bir karardır. Türkiye’nin NATO İttifakı’na olan bağlılığı sarsılmaz ortaklığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ediyorum.”

ALMANYA DA MEMNUN

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama kararının önemli ve doğru olduğunu vurgulayarak, “Bu karar ittifakımızı güçlendirmektedir. İsveç’in çok yakında Atlantik İttifakına resmen katılabileceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

NATO’DAN MACARİSTAN’A ÇAĞRI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise TBMM’de alınan kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti. Macaristan’ın da İsveç’in NATO’ya katılımı için süreci en kısa sürede tamamlayacağına inandığını kaydeden NATO Genel Sekreteri, “İsveç’in üyeliği, NATO’yu daha güçlü ve hepimizi daha güvenli kılıyor” açıklaması yaptı.

İsveç’in NATO üyeliği TBMM’de kabul edildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. 24 Ocak 2024, 17:11

    Sizi seçenlerde kabahat ne diyeyim başka şaşırdım artık …

  2. Yerinde bir karar. Sadece IYI Parti niye yahir demis?

  3. 24 Ocak 2024, 01:03

    Dem parti oylamada hayır oyu vermedi oylamaya katılmadı. Bu duruma göre Mecliste 600 mv var ve 287 evet oyu verilmiş, yani 313 mv hayır dedi mi diyeceğiz, Dem NATOnun genislemesine hayır demedi demez. Tıpkı 60 yıldır iktidara NATO sayesinde çöreklenen sağcı gerici iktidarlar gibi.

  4. Hayatımız mantar!Kürtçü ayrılıkçıların mabedi,kendi ahlaksız ahlaki evrenlerinin dışındakilere insanlık suçu işlemeyi ibadet bilen,silah ihracatı şampiyonluğu yaparken utanmadan insanlık dersi veren,atlantiğin utangaç metresini bizim meclis onayladı öyle mi?Vah!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!