Jahrein, CHP’nin ‘mülteci raporunu’ hatırlattı… ‘Hayatımda daha rezil çok az şey okudum’

CHP, 20 Haziran 2016'da 'Dünya Mülteciler Günü' vesilesiyle, mültecilerle ilgili çözüm önerilerini içeren raporunu duyurmuştu. Son dönemde sığınmacı tartışmasının alevlenmesi üzerine Suriyelileri göndereceklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na o dönemki rapor hatırlatıldı. Jahrein mahlaslı yayıncı, CHP raporunu tekrar hatırlatarak 'Hayatımda daha rezil çok az şey okudum' dedi.

featured
service

Jahrein kullanıcı adlı eski Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç, sosyal medya hesabından CHP’nin 2016’da yayınladığı “Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu Mülteci Raporu”nu ele aldı.

Rapordan görüntüler paylaşan Sonuç, şunları yazdı:

Toplamda 160 sayfalık raporun ben daha çok CHP’nin politika önerileri kısmına odaklanacağım. Burada CHP, resmen hükümete, “bunları şunları yapın” şeklinde öğütler vermiş. Bakalım neymiş o öğütler.

CHP, mültecilere yapılan yardımların bir lütuf değil, HAK olduğunu, bu yardımları verirken de sosyal yardımlar kapsamına dahil edilmesi gerektiğini, mültecilerin yaşam koşullarını iyileştirmemiz gerektiğini ve Göç & Entegrasyon bakanlığı kurarak mültecileri topluma entegre etmemiz gerektiğini savunuyor. Cenevre Sözleşmesinde koyduğumuz çekince ile statüleri “geçici sığınmacı” olan insanların acilen “mülteci” olarak güncellenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Yoksul gruplar ve mülteciler arasında temel hakların sağlanamamasından kaynaklı rekabetin yarattığı bir nefret ortamı varmış. Ayrıca sınırda kolluk kuvvetlerimiz bazen sert yapıyormuş. ÖLENLER oluyormuş. Bunun acilen durdurulması gerekiyormuş.

Mültecilere sağlık, eğitim ve barınma konusunda yeterince hizmet edemiyormuşuz. İşlerini görürken tercüman sağlayamıyormuşuz.

Mültecilere daha iyi hizmet edebilmesi için sağlık personelimizin eğitilmesi gerekiyormuş. Arapça mı öğrenmeleri gerekiyor anlamadım ahahah Yok arapça öğretemiyorsak tercüman verecekmişiz. Büyük seçim de olsun mu?!

Aynı şey yargı için de gerekliymiş. Adam savaştan kaçmış! Bir de Türkçe mi öğrenecek? HAYIR! CHP’ye göre mübaşirinden hakimine, bütün yargı isteminin Arapça öğrenmesi gerekiyor.

Bu ülkede bir erkek istediği kadar kadınla yaşayabilir. Ya da bir kadın istediği kadar erkekle. Yasalarımızda polygamiyi durduracak bir madde yoktur. Peki sevgili pembe CHP’li vekilim, bu kadın bir suriyeli’nin yanında 2. eş olarak geldiyse o suriyeliye ne işlem yapılmalı?

Senin ülkende özerk ÜNİ yok! Özel sektörle, AB fonuyla çalışabilecek ÜNİ YOK! Sen beni delirtmek mi istiyorsun? Suriyeli’ye özel yaratılacakmış. Bizim bilim insanlarını kurtardılar ya, sıra Suriyelilerde.

Sağol kanka. Biz Bostancı Sahil’de yeterince kaynaşıyoruz mültecilerle.

En çarpıcı maddeye geliyoruz: SURİYELİ MÜLTECİLERİN KALICI OLDUKLARI KABUL EDİLMELİDİR. Gönderiken de ceplerine harçlık konmalıdır. Ben yavaştan akıl sağlığımı kaybetmeye başlıyorum.

Yorum yok.

Bu raporu hazırlayan vekillere hakkımı HELAL ETMİYORUM! Hayatımda daha rezil çok az şey okudum. Dediğim gibi rapor 2016’dan, ancak CHP’nin son resmi raporu konuyla ilgili. Seçim arifesinde oy verecek bir vatandaş olarak soruyorum:

Suriyeliler başta olmak üzere, ülkedeki geçici sığınmacılar hakkındaki bakış açınız bu mudur? Eğer değilse, değiştiyse, yeni raporunuzu ne zaman okuyabiliriz? Bu raporu hazırlayan, Sezgin Tanrıkulu
gibi vekillerle yollarınızı ayıracak mısınız?

cevap kısmen burada alsında…

 

Jahrein, CHP’nin ‘mülteci raporunu’ hatırlattı… ‘Hayatımda daha rezil çok az şey okudum’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Özellikle yaşlı yurttaşlar CHP’nin ne hale geldiğinin hala farkında değiller. Onlara bilgi vermeli uyarmalıyız. Olmaz öyle şey diyenlere bu belgeleri, videoları göstermeliyiz. Partiyi hala Atatürkçü, cumhuriyete bağlı zanneden milyonlarca insan var. Algılayamıyorlar, kandırılıyorlar tıpkı akpliler gibi onlar da anlayamıyor olup biteni. Yine ne varsa Atatürk’ün dediği gibi gençlikte var. Başka umut göremiyorum.

  • 3 hafta önce

   Raporun içinden cımbızlanmış cümleler üzerinden eleştiri.oysa eleştirdiği cümlenin başı var sonu var.bağlamdan kopuk.bugünlerde ünlü olmak isteyen chp yi seçiyor.moda oldu

 2. 3 hafta önce

  Jahrein adamdır.

  • 3 hafta önce

   Oyle sanin siz. Kibris cikartmasina dil uzatan, rumlarin Turklere yaptigi katliami gormezden gelip Olaylari sanki once Turklerin baslattigini ima edip kibristaki turklerin ingilizlere hizmet ettigini soyleyen kisidir kendisir. Buraya yazdiklarimin hepsi sosyal medyalardaki vidyolarda acikca gorulebilir.

 3. 3 hafta önce

  CHP nin bu siginmaci raporunu gundeme getirip populerlik pesinde. Milletvekili hayalleri kuruyor ya. Gercekten samimi ise o kadar takipcisi var neden anaysadan Turk adinin cikarilmasini gundeme getirmiyor nicin anayasanin ilk maddelerinin degistirileceginden hic bahsetmiyor da siginmaci raporundan soz ediyor. Populer tatli su muhalefetligi yapmaya Calistigi. Bu sayfada bir onceki yorumumda bu kisinin gercek yuzunu gosteren vidyolardan da bahsettim. Sosyal medyada bu vidyolar izlenirse soylediklerim net Bicimde gorulebilir. Yasli adamlar diye elestirdikleri yetmiyormus gibi bir de kendisi ayni populust davranislar icinde.

 4. 3 hafta önce

  Chp ye kabul edilmeyince necip fazıl ne hale gelmişse sanırım bu adamda öyle olmuş

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!