Jiletle boğazı kesilen doktorla ilgili açıklama

featured

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Gürbüz, ‘Doktorumuzun hayatına kastedecek bir şekilde, boynundan derin ve uzun bir kesi ile yaralanmıştır. Olayı duyar duymaz hemen doktor arkadaşlarımız tarafından tedavisi yapıldı. Sağlık durumu iyi’ dedi. 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Gürbüz, dün hastanelerinde bir hastanın jiletli saldırısına uğrayan Asistan Doktor Kadir Songür‘ün sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Başhekimi Prof. Dr. Ali Gürbüz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Fizik Tedavi Polikliniği’nde görevli Asistan Doktor Kadir Songür’ün madde bağımlısı olduğu anlaşılan bir hastanın ilaç yazdırma talebine olumsuz cevap vermesi üzerine jiletle saldıraya uğradığını belirtti.

Saldırının tüm hastane çalışanlarını üzdüğünü kaydeden Gürbüz, “Doktorumuzun hayatına kastedecek bir şekilde, boynundan derin ve uzun bir kesi ile yaralanmıştır. Olayı duyar duymaz hemen doktor arkadaşlarımız tarafından tedavisi yapıldı. Sağlık durumu iyi. Doktorumuza yapılan saldırı bizleri çok üzmüştür. Hastanemiz bünyesinde yapılan böyle bir saldırıyı başhekim olarak tüm kurumumuza yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyorum. Her zaman meslektaşımızın yanındayım.” şeklinde konuştu.

DOKTOR ANNE AÇIKLAMA YAPARKEN FENALAŞTI

İzmir Sağlık Platformu’na bağlı sendika ve İzmir Tabip Odası üyeleri, hastane bahçesinde yaptığı basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleri kınadı.

Songür’ün kendisi gibi doktor olan annesi Nergiz Songür de “Artık sağlıkta şiddete son diyorum. Biz evladımızı bu vatana, bu topraklara hayırlı evlat olarak yetiştirdik ve öyle kalmasını istiyoruz. Lütfen bu tip şeyler cezalandırılsın, caydırıcılık gelsin. Bir daha hiçbir sağlık çalışanının başına böyle bir olay gelmesin” dedi. Açıklamanın ardından fenalaşan Nergis Songör, yere yığıldı. Doktorların müdahale ettiği anne Songür, sedyeyle hastanenin içine taşındı. Acılı annenin durumunun iyi olduğu bildirildi.

Saldırıya uğrayan doktorun annesi Nergiz Songür, açıklama yaptığı sırada fenalaşarak yere yığıldı. 

SENDİKALARDAN KINAMA

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, “Maalesef sağlıkta şiddete zemin hazırlayan, sağlık çalışanlarını hedef haline getiren açıklamalar ve uygulamalar sağlıkta şiddetle ilgili çıkarılmayan yasalar, uygulanmayan yaptırımlar sonucunda her gün yüzlerce sağlık çalışanı hakarete, küfre, fiziki şiddete maruz kalmaktadır.” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına şiddetin topluma karşı yapılmış utanç verici bir durum olduğunu aktardı.

Sağlık çalışanlarının canlarına kasteden şiddet konusunda sorunun temeline inilmesi gerektiğini dile getiren Özdemir, “Gerekli tedbirler biran önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının güvenliği sağlanmalı. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması,  hizmet kalitesinin artmasında büyük ölçüde katkı sunacaktır. Hukuki düzenlemelerin geliştirilerek uygulanmasını ısrarla talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı da artık sağlık çalışanlarının can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet ürettiklerini savunurken, “Sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.” ifadelerini kullandı.

Asistan doktor Kadir Songür’e jiletle saldıran Bayram K, gözaltına alındı.

SALDIRGAN: ESRAR KULLANDIĞIM İÇİN NE OLDUĞUNU HATIRLAMIYORUM

Öte yandan, asistan doktor Kadir Songür’ü, jilet ile boğazından yaraladıktan sonra, Karşıyaka ilçesinde çantasını çalmaya çalıştığı bir kadını yerlerde sürüklerken yakalanıp gözaltına alınan Bayram K.’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Farklı suçlardan hakkında arama kaydı bulunduğu ortaya çıkan ve adliyeye sevk edilen şüpheli, doktor Songür’e istediği ilacı yazmadığı için saldırdığını anlattı.

Şüpheli B.K. polisteki ifadesinde, “Olay günü hastanede ilaç yazmadılar ve bana sürekli gülüyorlardı. Bu durum sinirimi bozdu ve kayıt yaptırmadan doktorun odasına girdim. Esrar kullandığım için orada ne olduğunu tam hatırlamıyorum. Doktora kilitlendiğim için ona saldırmışım. Uyuşturucu kullandığım için şuurumu kaybetmişim. Bu olaydan dolayı pişmanım” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, saldıraya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için son bir yıl içinde bazı yasal ve idari düzenlemeler yaptıklarını, daha caydırıcı yaptırımların getirilmesi yönündeki çabaların devam ettiğini belirterek, “Yargının da sağlık çalışanlarına şiddet konusunda hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Hekimimizin canına kasteden saldırganın mümkün olan en ağır cezayı alması için konunun bizzat takipçisi olacağım” ifadelerini kullandı.

Koca, “İstediği ilacın yazılmamasını bahane ederek cana kıymaya kalkan kişiyi insan olarak kabul etmek mümkün değildir. Böyle kişilerin toplum içinde serbest dolaşması kabul edilemez. Kesici aletle boğazından yaralanan meslektaşımızın hayati tehlike içeren bu saldırıyı atlatmış olması tek tesellimizdir.” dedi.

Bakan Koca, ömrünü insanlığa ve hayat kurtarmaya adamış sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, sözün bittiği yer olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Son bir yıl içinde bazı yasal ve idari düzenlemeler yaptık, daha caydırıcı yaptırımların getirilmesi yönündeki çabalarımız devam etmektedir. Yargının da sağlık çalışanlarına şiddet konusunda hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Hekimimizin canına kasteden saldırganın mümkün olan en ağır cezayı alması için konunun bizzat takipçisi olacağım. Başta İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları olmak üzere tüm sağlık camiamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Doktorlar isyan etti: Ölürsem iyileştiremem!

Jiletle boğazı kesilen doktorla ilgili açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!