Kabirden Erbakan çıkıp gelse…

featured

Alican Türk yazdı…

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat Davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve halen cezaevlerinde bulunan komutanlar hakkında avukatların “yeniden yargılama ve infazın durdurulması” talebini reddetmiş.

Aralarında Çevik Bir ve Çetin Doğan Paşaların da bulunduğu 8 komutanın avukatları, son iki celsede dinlenen ve davaya ilişkin yepyeni bilgiler veren üç tanığın ifadelerini gerekçe göstererek mahkemeden “yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması” talebinde bulunmuşlardı.

Dilekçeleri inceleyen mahkeme, 28.03.2022 tarihli kararıyla özetle, “yargılanmanın yenilenmesi hususunda iddia edilen konuların İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamasında değerlendirildiği ve bu taleplerin reddine karar verilerek kararın onandığı, hükümlü müdafileri tarafından tankların Sincan’dan geçişi konusunda delil olarak ileri sürülen tanık beyanlarının tek başına yargılamanın yenilenmesine neden olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı” vb. gerekçelerle taleplerin reddine karar vermiş.

Davayı baştan sona takip eden biri olarak şimdi kendi aklımca yüksek sesle düşünüyorum:

 1. Yargılamanın yenilenmesi kapsamında “yeni tanık” olarak ortaya çıkan Namık Kemal Çalışkan, Ali Er ve Erdoğan Karakuş Paşaların söyledikleri İstinaf Mahkemesinde de Yargıtay aşamasında da hiç değerlendirilmedi. Mahkeme nereden ve nasıl öyle bir çıkarıma varmış anlayamadım.
 2. Bir eylemin askerî darbe olarak kabul edilmesinin temel koşulu, içinde cebir ve şiddet unsurunun bulunmasıdır. İktidar cebir ve şiddet kullanılarak devrilmişse bu bir darbe olarak kabul edilir. Bunda tereddüt yok.
 3. İddianameye ve mahkemeye göre 04 Şubat 1997’de Sincan’dan geçen tanklar iktidara karşı cebir ve şiddetin unsurlarıydı. (Bu eylemden başka cebir ve şiddete esas gösterilen başka bir eylem yok!)
 4. Ancak yerel mahkemenin, İstinafın ve Yargıtay’ın hiç “dinlemediği” tanıklardan Namık Kemal Çalışkan (ki kendisi Sincan’dan geçen tankların o tarihteki tabur komutanıdır), 24 Ocak 2022 tarihli duruşmada “Sincan’daki intikalin 6 ay önce planlandığını, yıllık tatbikat programında yer aldığını, en son 04 Şubat’tan 15 gün kadar önce de yol güzergâhının keşfinin yapıldığını, intikal için planlanan yol üzerindeki bir köprü onarımı nedeniyle Sincan’ın içinden geçilmek zorunda kalındığını” vs. tek tek anlattı.
 5. Ardından 14 Mart 2022 tarihli celsede yine tanık olarak dinlenen (E) Tuğg. Ali Er, “aynı tank taburuna 1992-1994 yıllarında komutanlık ettiğini, o tarihlerde de Etimesgut’tan Akıncı Üssü’ne tatbikat amacıyla ve yine doğrudan Sincan’ın içinden geçerek gittiklerini” vurguladı.
 6. Aynı gün ikinci tanık olarak dinlenen ve Akıncı Üssü’nde komutanlık yapan TESUD Genel Başkanı (E) Korg. Erdoğan Karakuş da Etimesgut’tan çıkıp Akıncı Üssü’ne intikali içeren tatbikatların 1965’lerden beri yapıldığını, kendisi Akıncı Üs Komutanıyken 02-09 Mart 1992 tarihlerinde 100’e yakın zırhlı aracın Sincan’dan geçerek Akıncı’ya geldiğini ve o tatbikatların gerekçelerini detaylarıyla anlattı.
 7. Tekrar vurgulamak isterim ki bu üç isim de 02 Eylül 2013 tarihinde başlayıp bu güne kadar yaklaşık 9 yıldır süren dava sürecinde ilk kez dinlenen ve Sincan’dan geçen tanklar meselesinin birinci dereceden tanıklarıydı.
 8. Kısacası, her üç tanığın da anlatımlarından, Sincan’da tankların geçişinin her yıl yapılan rutin bir tatbikat nedeniyle olduğu, bir darbeyle falan asla ilgisi olmadığı çok net biçimde ortaya konmuştu.
 9. Bu durumda ortada cebir ve şiddetin olması söz konusu olamazdı.
 10. Ortada cebir ve şiddet yoksa söz konusu eylemin bir darbe ile ilgisi olamazdı.
 11. Ortada darbe yoksa 14 komutan niye “darbecilik” suçlamasıyla cezaevindeydi?

Mahkemenin tanıklarını ifadelerini küçümser, hatta yok sayar tavrı, bu dava hakkında “Kurt kuzuyu yemeye karar vermiş, ne yapılsa nafile” özdeyişini çok açık ortaya koyuyor:

Nitekim bu karar üzerine çok değerli bir komutanımın şu yorumu acı acı düşündürdü:

– Görünen o ki bırakın N.K.Çalışkan – A.Er – E.Karakuş Paşaların tanıklığını, kabirden Necmettin Erbakan çıkıp gelse, ona da itibar etmeyecekler!

Olay bu kadar net!

Kabirden Erbakan çıkıp gelse…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 ay önce

  Erbakan hocayı da içeri atarlardı suça ortak diye sonuçta doğruyu söylerdi ve bunu öderdi

 2. 3 ay önce

  Bir de helaleşiçi takımı var kenardan kenardan giden…

  Onlar bu konuda ne der?

  Meril Hanım ne der?Tahminime göre zevzekler der…

 3. 3 ay önce

  hayırsızlarrr. feto temizlenemedi

 4. 3 ay önce

  Saygıdeğer Komutanım, bu davanın sürmesindeki siyasi güç kim ? Sanırım fetö deyip geçemeyiz.

 5. Nedim Albayrak
  3 ay önce

  Rüzgar ekiyorlar, Allah’ın emirdir, fırtına biçecekler.

  Cevapla
 6. 3 ay önce

  Yargıda fetö zihniyeti
  hala devam ediyor

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!