Kazakistan’da ne oldu?

featured

Hüseyin Vodinalı yazdı…

Kısa cevap: FETÖ ve benzeri CIA bağlantılı sözde STK’lar, devlet içindeki unsurlarla birlikte Amerikancı-İngilizci bir darbe teşebbüsünde bulundular. Maksat Ukrayna ve Batı cephesinde savaş tehdidiyle karşı karşıya kalan Rusya’ya (12 Ocak’taki Putin Biden görüşmesi öncesi) arkadan yeni bir cephe açmak ve Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nde en kritik kuşak ülkesi olan Kazakistan’ı Batı etkisine almaktı. Ya da en azından istikrarsızlık ve kaos yaratmaktı.

Uzun cevap: 2 Ocak’ta Orta Asya’nın en zengin eski Sovyet ülkesi olan Kazakistan’da kitlesel protestolar patlak verdi. Protestoların resmi nedeni, 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazı fiyatlarının litre başına 14 sentten 28 sente yükselmesiydi. Karşılaştırıldığında, yeni fiyat Rusya’dan üçte bir, Beyaz Rusya’dan 2 kat ve Ukrayna’dan neredeyse 3 kat daha düşük.

Protestolar önce Kazakistan’ın batısında, Aktau ve Zhanaozen kentlerinde patlak verdi. Ardından 4 Ocak’ta ülkenin en büyük şehri, eski başkenti Almatı’nın yanı sıra orta bölgenin en büyük sanayi şehri Karaganda da dahil olmak üzere güneydeki büyük şehirlere yayıldı.

2011 yılının başlarında, Kazakistan’ın batısındaki Zhanaozen şehrinde benzer olaylar zaten yaşanmıştı. Kazakistan’ın o dönem cumhurbaşkanı olan Nursultan Nazarbayev, protestoları yatıştırmak için silahlı kuvvet kullanımına kadar oldukça sert ve etkili önlemler aldı.

2022’deki protestolar, görünüşe göre Kazak liderliği için beklenmeyen bir durum oldu. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in şahsında ülkenin mevcut liderliği, Nazarbayev’in 2011’de gösterdiği kararlılığı ortaya koyamadı. Silahlı göstericiler asker ve polis öldürmeye başlayınca Kazakistan’ın batısındaki iki şehirde ve Almatı’da olağanüstü hal ilan edildi. Hükümet istifa etti. Tokayev, cumhurbaşkanlığından ayrılmasına rağmen güvenlik konseyi başkanlığını sürdüren Nazarbayev’in görevden alındığını ve yerine kendisinin geçtiğini duyurdu.

Protestocular hükümet binalarını bastı ve Nazarbayev heykellerini yıktı.

Barışçıl bir geçim protestosu olarak başlayan olaylar bir anda silahlı bir darbe girişimine dönüştü.

Orduda ve istihbarat birimlerinde de destekçileri olduğu anlaşılıyordu. İstihbaratın başına Sagimabaev getirildi. Demek ki eskisi işin içindeydi veya bilerek pasif kaldı.

Çatışmalarda onlarca güvenlik görevlisi ve terörist öldü. Yağmalar yaşandı. Almati’deki parlamento binasında çatışmalar vardı, sivil havaalanı isyancıların eline geçti. 10’larca özel jetin ülkeden ayrıldığı bildirildi.  

Tokayev, eski Sovyet ülkelerinin içinde bulunduğu Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne başvurdu ve barış gücü yardımı istedi.

Gece saatlerinde Rusya ağırlık olmak üzere 6 eski SSCB ülkesinden komandolar Kazakistan’daki çatışma noktalarına geldi.

Rus Spetsnaz birlikleri, yurtdışından ve içerideki hainlerce yönetilen CIA – MI6 güdümlü silahlı isyancıları büyük ölçüde etkisiz hale getirdi. MI6 bağlantısını bölgeyi iyi bilen ve istihbarat kaynaklarına yakın olan Gazeteci Pepe Escobar ileri sürdü. MI6’nın Rusya karşıtı işler için bir milyar dolardan fazla kaynak ayırdığı da geçtiğimiz günlerde istihbarata yakın muhalif sitelerde yer almıştı.

Escobar Amerikalı düşünce kuruluşlarının yorumlarından örnekler vererek olayların arkasında ABD ve hempalarının olduğu tezini destekledi:

 “Kazakistan’daki değişken durum, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik bir tırmanma veya müdahale seçeneklerini sınırlayabilir (…) çünkü Kremlin, iki büyük kara sınırında eşzamanlı olarak artan gerilimin tedbirsiz olacağı sonucuna varabilir.”

Tokayev, eylemlerin önceden planlandığını ve dışarıdan gelenlerin de katıldığını açıkladı. Gerçekten de eylemler 2014’te Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Maidan ayaklanmasına tıpatıp benziyor. Orada göstericilerin üzerine açılan ateşin, güvenlik güçlerinden değil, CIA yönetiminde ülkeye sokulan Gürcü keskin nişancılar tarafından açıldığını daha önce yazmıştım.

Bugün Ukrayna, Victoria Nuland ve Tony Blinken gibi Neoconların temsil ettiği ABD derin devleti güdümünde ve neo Nazilerin yönetiminde bir felakete doğru yol alıyor. Çünkü ABD, Ukrayna’yı Rusya’nın önüne atıp kaçacak. Bu çok net.

Kazakistan’da da darbe başarılı olursa benzer bir durum, bir felaket yaşanabilir. (Türkiye de içine soktuğu milyonlarca Arap ve Afgan ile benzer bir senaryo ile karşılaşmamak için ders çıkarmalı bence).  

Gerçekten, Kazak hükümeti de dahil olmak üzere yönetici seçkinlerin temsilcileri, olan her şeye cevap vermek zorunda. Ancak tüm hükümetin istifası yani siyasi bir eylem, bir zayıflık, korku ve yanlış anlama işaretiydi.

2 gün süren protestoların ardından protestocular ekonomik taleplerini darbe girişimine çevirdi. Kanlı protestolarla alevlenen bölgelerde Rus nüfusunun ortalama sadece yüzde 5 civarında olmasına rağmen, “shal ket” (“Yaşlı Adam Ayrıl”) gibi çağrılar ve Rus karşıtı sloganlar duyuldu.

Aynı sloganlar, Polonya, Ukrayna ve Türkiye topraklarından yönetilen çeşitli sosyal medya platformları ve kitle iletişim araçları tarafından aktif olarak yayılıyor. Mesela Kiev’de bulunan kaçak Kazak işadamı Muhtar Ablyazov, Ukrayna televizyonundan yaptığı yayında, “Hedefimiz Nursultan Nazarbayev rejimini tamamen devirmektir” dedi. Alyazov, protestoların koordinatörlerinden biri olarak tanınıyor. 

Bu darbecilerin sosyal medyaya yansıyan sözde bildirilerinde; Ukrayna’ya destek, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması gibi çağrılar yaptıkları gözleniyordu.

NAZARBAYEV’İN KAZAKİSTAN’I

Kazakistan, Orta Asya Türki Cumhuriyetleri arasında en büyüğü ve en zengini. Aynı zamanda görece olarak en demokratik olanı.

Nursultan Nazarbayev, 30 yıla yakın iktidarı sonrası kendi isteği ile görevi bırakan tek lider bölgede.

Batıcılar tarafından Rus Avrasyacısı, Russia Today’in Nagehan kılıklı Ermeni yöneticisi Margarita Simonyan gibi sözde Rus milliyetçisi, özde batıcı tiplemeler tarafından ise Turancı olmakla suçlanan Nazarbayev, Türk dünyasında Atatürk’e en yakın lider olmakla biliniyor.

Tam bir aydın ve Avrasyacı Türk milliyetçisi.

Aynı zamanda Haydar Aliyev gibi eski Sovyet yöneticisi. Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrasya Ekonomik Topluluğu fikri ona ait. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Şanghay İşbirliği Örgütü, Kuşak ve Yol Girişimi, Türk Keneşi ve son olarak Türk Devletleri Teşkilatı oluşumlarında kritik role sahip.

Ancak zaafları da var.  

Son yıllarda Kazakistan’ın yönetici seçkinleri Batı’ya oynuyor, çok vektörlü bir yaklaşımı vaaz ediyor.

2022’nin başında, ülke genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 16.000 STK vardı ve bunların en göze çarpanları Soros Vakfı ve FETÖ ile ilişkili olanlar.

Görünüşe göre, Kazak seçkinleri Beyaz Rusya, Ermenistan, Ukrayna, Gürcistan, Suriye, Libya, Sırbistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerin deneyimlerinden hiçbir şey öğrenmediler.

Nazarbayev ekibinin nihai olarak iktidardan indirilmesi ve Kazakistan’ın Ukrayna benzeri bir operasyonla Batı’ya çıpalanması, teoride ve pratikte mümkün değil.

Türkiye’de bazı aklı evveller bu olayları Rusya’nın planladığını ve Türk Devletleri Teşkilatı’na öncülük eden Nursultan Nazarbayev ve Kazak siyasetçilerinin Putin tarafından cezalandırıldığını ileri sürüyor.

Oysa Afganistan’dan çekilmesi sonrası Asya’da ayağı zayıflayan ABD ve İngiltere gibi emperyalist ülkelerin, halihazırda Rusya’nın etkisi altında olan Kazakistan’dan başlayarak bölgeye daha doğrusu Çin ile Rusya arasına sözde Türk kaması sokma girişimleri olacağı başından belliydi.

Bunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim.

Ancak bizdeki NATO ve Atlantikçi beyin yıkama faaliyeti o kadar ileri ki, genetiğiyle oynanmış beyinler (mankurtlar) hala olaylara Batı gözlüğüyle bakıyor.

Protestolar, uzun süredir planlanmış bu Hibrit Savaş provokasyonunu yüzeysel olarak “haklı kılmak” için “tetikleyici olay” olarak hizmet etti. Putin ve Biden arasında gelecek hafta planlanan görüşmeler öncesi ABD’nin elini güçlendirme amacı da taşıyordu.

Hükümetin başlangıçta protestocuların taleplerine boyun eğmesine rağmen, bu hareketin içine yerleştirilmiş rejim değişikliği komplocuları, stratejik ivmelerini kaybetmemek için sadece şimdi hareket etmeleri gerektiğini bildiklerinden, çatışmalar yoğunlaştı.

Kazakistan’da Batıcı darbe başarılı olursa, ülke muhtemelen sosyo-ekonomik çöküşle ve bir Ukrayna senaryosu ile karşı karşıya kalacak. Bundan yarar sağlayanlar açıkça küresel finans elitleri ve Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki emperyalist Batı olacak.

Hedefteki bir diğer ülke Türkiye eğer, yeni 15 Temmuz’lar yaşamak istemiyor ve Asya’daki kardeşleriyle işbirliği yapma arzusunda ise bunu (NATO) Batı’ya asker yazılarak yapamayacağını, çözümün Rusya, İran ve Çin başta tüm bölge güçleriyle işbirliği ve diplomasi yoluyla yapacağını anlamak zorunda.

Kazakistan’da yaşananlar bize ders olmalı. 

Kazakistan’da ne oldu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

18 Yorum

 1. 7 ay önce

  Bir an önce Kazakistan’da sular durur. Yabancı ülke askerleri ülkeye davet edilmez umarım.

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Turkiye’de pek bilinmez ama Kazakistan Feto’nun en kuvvetli oldugu yerlerden birisidir. 3 tane universitesi vardi ve burokraside egitim kufumlari sayesinde cok yayginlar.

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Bu bilgiler, bu yorum tamamen doğru. Hepsine katılıyorum. Nur Sultan Nazarbayev yıllardır bizim idarecileri uyaran bir liderdi. “Siz Türk’sünüz farkında değilmisiniz, neden bunu unutup batının sömürgesi oluyorsunuz, neden emperyalist batının her emrine uyup ülkenizi batırıyorsunuz, batının kölesi olmayın, Türklüğünüzü unutmayın” diyordu.
  Kazakistanı ABD’ye teslim etmemiş, Asya’da bağımsız bir dış politika ve komşularıyla barışçı ekonomik ve siyasi işbirliği yapmıştı.
  Abd ve İngiltere ise yıllardır tüm ajanlık faaliyetleri, sivil toplum örgütleri aracılığıyla Kazakistan’ın milli politikalardan vazgeçip batının egemenliğine girmesi için halkı ayaklandırmaya çalışıyordu. Nihayet düğmeye bastı. Bu durumda Kazak devletinin çok kararlı olması şart.

  Cevapla
 4. 7 ay önce

  Nazarbayevin en büyük hatası başkentin adını (Astana) tutup Nursultan yapmasıdır. Böyle bir rezaletin şu ana kadar patlak vermemesi bile hayret verici. Düşünün Ankara’nın adını Tayyip diye değiştirseler, Türkiye’de ne olurdu.!!

  Cevapla
 5. 7 ay önce

  yakın tarihe baktığımızda bizdedir aynı olaylar oldu oluyor ne yaparlarsa yapsınlar
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ,ni yıkamayacaklar cumhuriyetçiler bir avuç kalsada buna müsaade etmezler

  Cevapla
 6. 7 ay önce

  Çok erken kanılar bunlar. Bu işte Rus parmağı var. Durum bildiğiniz gibi değil. Bu üstü kapalı bir operasyondur. Hedef Türk dünyasıdır. Demedi demeyin. Şu an bazı makalelerde Kazakistan’daki Türk ve Türkiye etkisi ve yanına sos olsun diye İngiliz istihbaratının bu işlerden sorumlu olduğunu işaret eden yazılar yazılıyor Rus basınında. O bahsettiğiniz kaçaklar durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor bize ekmek çıkar mı diye.

  Cevapla
 7. 7 ay önce

  Ne zaman batı harici bir ülkede olay olsa hemen “Amerigan Soros var arkasında” diye yapıştırıyorsunuz. Madem bu kadar komplo seversiniz, peki ya bu kışkırtmanın arkasında Rusya olmaz mı? Öyle ya, hiç vakit kaybetmeden anında askerlerini yolladı, 91’de elinden çıkan Kazakistan’ı kendine katıyor. Şunu artık iyice kabullenin, bu tür gösterilerin olduğu yerlerde halk sandığınız kadar gerizekalı değil. İletişimin zirve yaptığı dönemdeyiz. İnsanlar refah içinde yaşayan ülkelerde olan biteni görüyor, sonra da dönüp kendi durumuna bakıyor ve sorguluyor. Kazaklar Nazarbayev’in diktasına artık dur demek istemiş olamazlar mı? İlla Amerika, Rusya ya da başka ülkeler onlar adına karar verip, kışkırtacak? Bizde misal, korkak muhalefet “aman sokağa inemyin” derken insanlar gelen zamlar, artan enflasyon karşısında “yetti be” deyip Erdoğan’a karşı sokağa çıkarsa Hüseyin Vodinalı ve Veryansın ekibi “Arkasında Amerika destekli Sorosçu Stk’lar var” diye yine benzeri mi yazacak? Artık bu komplo kafasını bırakın.

  Cevapla
 8. 7 ay önce

  Çok teşekkürler değerli Hüseyin Vodinalı, bu analiz-yorumunuz için. Aynı zamanda çok bilgilendirici ve muhteşem bir zamanlama olduğunu da ekleyerek…Ve, özellikle, “KAZAKİSTAN’DA YAŞANANLAR BİZE DERS OLMALI.” son cümleniz ile vurguladığınız nokta ile… Yazınızda da geçiyor, bir diğer değerli Veryansintv.com yazarının bugünkü yazısında da sözünü ettiği üzere, “Beyaz Rusya, Ermenistan, Ukrayna, Gürcistan, Suriye, Libya, Sırbistan, Kırgızistan” ve “Mısır, Tunus, İran (‘çarpıcı bir olay da hatırlatılarak’, İran’da yumurtaya gelen zamlar nedeniyle sokağa dökülen halk eylemlerinde, Trump’ın Twitter üzerinden protesto eylemlerinde bulunan İran halkı ile dayanışma içinde olduklarını söylemesi..)” DA YAŞANANLARI DA UNUTMADAN….. (Gerçekte, özellikle 1960’lardan bu yana, BİZİMDE ülkemizde, yeterli miktarda ‘unutulmayacak deneyimlerimiz’ olduğunu hep ve çok iyi biliyoruz.)

  Cevapla
 9. 7 ay önce

  Suçluyu bulmanın en kolay yolu, batı emperyalizminin aldığı tavrı izlemektir. Batının desteklediği hiç bir iç karışıklık mazlumdan yana değidir. Yakın tarih bunun binlerce örneğiyle dolu. Aklını kiralamayan bu gerçeği görür…

  Cevapla
 10. 7 ay önce

  Aşağıdaki söylemimi biraz açacakn olursam; Dünyanın herhangibir noktasında bir karışıklık çıkmışsa hemen emperyalistlerin tavrına ve söylemine bakacaksın. İnsan hakları, demokrasi vs. gibi söylemlerin arkasına saklanarak karışıklığa destek veriyorlarsa; bil ki olan tüm olaylar kendi tezgahlarıdır. Yakın tarih bunun binlerce örneğiyle dolu. Bu gerçeği göremeyeck kadar körleşmiş olanlar ikiye ayrılır. 1.si Emperyalizme bilinçli olarak hizmet eden hainler, 2.si içi boş ama görünüşü güzel kavramlarla kandırılan aptallar…

  Cevapla
 11. Bu bir bahane olamayacağı gibi, verdiğin örnekle de benzerlik yok..

  Cevapla
 12. 7 ay önce

  Turkiye’nin Degerli arastirmacisi Vodinali varolasin. Bati emperyalist/fasist ekonomik sisteminin isbirlikcileri ve aymazlar, kafa karistirmaya calissa da gercekler inatcidir.

  Cevapla
 13. 7 ay önce

  Türkiyenin hemen bu olaylara diplomasi icinde müdahale etmesi lazim,sayet müdahale edilmezse bu olaylarin ucu diyer türk cumuriyetlerine en sonunda da türkiyeye gelir.cünki türk dünyasinin birligi hic bir sömürgeci ülkenin isine gelmez.

  Cevapla
 14. 7 ay önce

  bir soros olayı olduğu ortada. ancak rusların, kazakistan’a girmesini istemezdim. keske türkiye’den yardım isteseydi tokayev. yani kazakistan, batıya yönelirse, bu darbe başarılı olursa rusya, kazakistan’a da girer demek istiyorsunuz. evet girer. batınin derdi de bu olabilir.

  Cevapla
 15. Evet, Rusya, Çin’ de aslında emperyalist ülkelerdir.
  Ancak, geçtiğimiz yüzyıldaki olaylara bakarsak, İngiltere ve ABD’ nin eline su bile dökemezler..
  Bu yazıda konu, şüpheye yol açmaksızın, olası bir kaç küçük sapma haricinde, net bir şekilde ortaya konmuş..
  Komplo teorisi cart curt kimse inanmaz, ayinesi işdir kişinin lafa bakılmaz, hep yaptılar, yine yaparlar..

  Cevapla
 16. 7 ay önce

  Sayın nazarbayev TBMM’de konuşmasında turan birliğini kurulmasını istedi ve sonra istifa zorunda kaldı ve şimdi turana giden türk teşkilatın kurumasının hemen sonrasında bu olaylar çıkıyor. Belli ki bu olayların devamı başka türk cumhuriyetlerde yaşanacak hatta Türkiye’de.

  Cevapla
 17. 7 ay önce

  hüseyin bey aklı evvel diye bir durum yok. ruslar ve batı birlikte çalıştılar kazakistan’da. 100 bin ordunuz var ve 3000 rus ordusu mu bastıracak olayları. biraz mantık lütfen. tokayev yardım isteyecek başka ülke mi bulamadı. türkiye’den neden yardım istemedi. ruslar mı kaldı yardım isteyecek.. rusya, kazakistan’ı işgal ediyor olay bu. gerisi teferruattır bahsettiklerinizin. natocuların beyin yıkadığı doğru ama rusların ellerine kimse su dökemez bu konuda. türk devletler teşkilatına sabotaj yapıldı. ordusu olmayan bir teşkilat olmaz. artık bu orduyu kurmamız gerekiyor. rusya ve çin gibi emperyalist ülkelerle çevrili olan türk devletleri ancak ortak bir ordu ile ayakta durabilir. yoksa hepsinin sonu bu şekilde biter. rus postalları hepsini sararböyle giderse. tokayev hainin tekidir. batı elbette provoke eder ama bunun çözümü rus postalları değildir. gerçekten samimi bir ülkeden yardım isteseydi türkiye gibi o zaman herşey değişirdi. kazakistan’da istikrarı rusya mı sağlayacak. göreceksiniz kazakistan parçalara ayrılacaktır eğer türkiye bir şey yapamazsa.

  Cevapla
 18. 7 ay önce

  ruslar girdiyse bir daha çıkmaz oradan. kazakistan bir daha iflah olmaz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!