Muhabiri işinden eden ‘et’ haberinin ham görüntüleri ortaya çıktı

Gündem olan ve “kurgu” iddialarıyla konuşulan “Annem karne hediyesi et aldı” haberinin ham görüntüleri paylaşıldı.

featured

Et fiyatlarıyla ilgili haber yapan HaberTürk muhabiri Fatmanur Boylu, girdiği bir kasap dükkanında küçük bir çocuğa mikrofon uzatmıştı. Küçük çocuğun verdiği “Annem karne hediyesi et aldı” sözleri ülkede gündem oldu.

Çocuğun sözleri ülke ekonomisinin geldiği durumu gösteren örneklerden biri olarak yorumlandı. Ancak ailenin maddi durumunun iyi olduğu, olayın yansıtıldığı gibi olmadığı iddiaları ortaya atıldı. O sözleri, muhabirin çocuğa söylettiği iddiaları da gündeme gelince, kanal önceki gün haberle ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Habertürk TV, bugün haberi yapan muhabir Fatmanur Boylu’nun işine son verildiğini duyurdu. Kanaldan yapılan açıklamada, “İncelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir” denildi.

Muhabir Boylu ise karara tepki göstererek kendini savundu ve “Beni yakinen tanıyan ve yıllardır birlikte çalıştığım insanların sırf kendilerini ve çalıştıkları yayın organlarını aklamak için yapmış oldukları açıklamayı kendi vicdan muhasebelerine bırakıyorum” dedi.

HaberTürk yönetici ve çalışanlarından ise üst üste mesajlar geldi ve Boylu’nun haberi çarpıttığı belirtildi.

Habertürk TV Haber Koordinatörü Zülfikar Ali Aydın, haberin ham görüntülerini paylaştı ve “Doğru ve dürüst haber, çalıştığımız kurumun hakkı ve mesleğimizi korumak için… Vicdanımızın sesi ile ham ve gerçek görüntüler… Bakalım ne anlatıyor?” dedi.


Habertürk TV Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Yeşilkaya da “Habertürk olarak haberi eğmeden, bükmeden OLANI vermek temel ilkelerimiz arasında. Çarpıtmaya ASLA izin veremeyiz. Daima doğru ve dürüst habercilik temel prensibimiz” ifadelerini kullandı.


Sunucu Mehmet Akif Ersoy da Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Fatmanur’a düşen belki de özür dilemek ve bundan sonra daha dikkatli olmaktı. Ama başka bir yol tercih etmiş. Buyrunuz,kabul edemediğimiz şey neymiş görelim. Ailenin iddiaları sonrası kendisine”böyle bir yönlendirme var mı”diye soran yöneticilerine “Hayır” cevabı vermesi vs…”

MUHABİR FATMANUR BOYLU NE DEDİ?

Haberi yapan muhabir Fatmanur Boylu, işten atılmasın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve kendini savundu.


Boylu’nun açıklaması şöyle:

“KAMUOYUNA DUYURU

2017 yılından beri çalışmakta olduğum Ciner Yayın Holding tarafından bugün itibariyle iş akdim feshedilmiş bulunmaktadır. Pek çok gazeteci üstadımın geçmişte yaşayıp anlattığı hikayeleri ben de maalesef yaşamış bulunmaktayım.

Daha çok etkileneceğimi düşünmüş olmama rağmen şu aşamada vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne kadar yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden PİŞMAN DEĞİLİM.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu hesap benim tek hesabım olup adıma açılan başka hesaplardan yapılan paylaşımlar şahsım tarafından yapılmamaktadır. İradesi başkalarının elinde olan hesap sahipleri tarafından yazılan hiçbir şeyi de dikkate almıyorum çünkü olay aksettirildiği gibi değil. Bu hesapla madem mağdurun yanında olduklarını iddia ediyorlar bu anlatacaklarımı da dikkate alırlarsa sevinirim.

Öncelikle yaptığım haberin adı “karne hediyesi et” değil, Et ve Süt kurumu tarafından yapılan açıklamanın et fiyatlarına yansımasıdır. Gerek günümüzde gerekse geçmiş günlerde var olan yoksulluk durumu bir haberdir. Sık sık zam ve yoksulluğu farklı haberlerde de dile getirdik. Ancak söz konusu haberin konusunun yoksullukla uzaktan yakından alakası yoktur. Haberin konusu et fiyatlarının pahalılığı ve inme beklentileridir. Bütün gazeteci meslektaşlarım bilir ki; eğer haberde “Flash” bir ses varsa o ses, haberin başında olur ve haber onun üzerine yazılır.

Ancak söz konusu haberde durum böyle olsa çocuğun sesini başa çeker ve çocuğun yüzünü kapatırdık. Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları KESİNLİKLE YALANDIR. Yaptığımız röportaj çocuğun annesinin yanında ve hatta kasabın duyabileceği şekilde yapılmıştır.

Haber kasap dükkanında yapıldığı için de kasap hediye olarak et hediye etti. Söz gelimi bu haber şekerci dükkanında yapılsa belki de dükkan sahibi tarafından şeker hediye edilecekti. Ancak sonuç olarak yapmış olduğum haberden birkaç saniyelik bir kesit kırılarak paylaşıldı.

Demek ki ülkece bir yaramız varmış ki haber başlığıyla alakası olmasa da konu gündeme taşındı. Akıl var mantık var. Bir mağdurun sesini habere taşımak istesem bunu neden kurgulayayım? Daha önce defalarca ben ve meslektaş arkadaşlarım bu konuda haber yaptık.

Yaptığım haberle alakası olmasa da etin pahalı olmasından kaynaklı olarak pek çok insan tarafından alınamaması ilk defa karşılaşılan bir durum mu? Bundan birkaç hafta önce “emekli maaşıyla geçinenler” haberimde giriş sesim “ben kasabın yolunu unuttum.”idi.

Bunu kabul ederek ve hayatın içinde olarak yapmaya çalıştım işimi. Uzattığım için özür dilerim ama insan sürekli olarak belli bir kesim tarafından linç ettirilerek bir saat içinde işten kovulmuyor.

Habertürk TV’de çok güzel insanlarla çalıştım. Mesleğime dair çok şeyler öğrendim. Olumsuz hiçbir durumla karşı karşıya kalmadım; ki “biz seni tanıyoruz, niyetini biliyoruz ama…” diyerek gönderildim. Habertürk TV benden haber dışında bir şey yapmamı asla istemedi.

Ama evet insan neredeyse çocukluğundan beri çalıştığı kurumun desteğini görmek isterdi. Şunu da belirterek açıklamama son vermek istiyorum: gerek şahsım hakkında yalan yanlış röportaj veren şahıslar hakkında, gerekse sosyal medya üzerinden hakaret ve itibar suikastında bulunanlar hakkında gerekli suç duyuruları avukatlarım tarafından yapılmaktadır.

Gerekli hukuki süreç avukatlarım tarafından takip edilecek olup şahsıma yapılan haksızlığın geç de olsa gün yüzüne çıkacağına olan inancım tamdır. Çünkü bu ülkede hukuk kör değil ama topaldır.

Habertürk TV’nin 24.01.2023 18.00 ana haber girişinde, beni yakinen tanıyan ve yıllardır birlikte çalıştığım insanların sırf kendilerini ve çalıştıkları yayın organlarını aklamak için yapmış oldukları açıklamayı kendi vicdan muhasebelerine bırakıyorum.”

Muhabiri işinden eden ‘et’ haberinin ham görüntüleri ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Ilk defa soylediginde kafa yapiyor dedim, ama ikinci defa israrla ayni seyi soyletiyor. Kimse de akape magduru olmaya calismasin. Kendi kendilerine magduriyet yaratmayak icin yapmis olma ihtimalleri de cok yuksek. TRT deki spiker gibi, ki zevcesi Egemen Bagis’in yakin ahbabi.

  2. 1 hafta önce

    Etin kilosu olmuş 200 lira. Kız yanlış bir şey yapmamış, bence kız ESK’dan daha masum.

  3. 1 hafta önce

    Abicim ne gerek var böyle işlere millet bilmiyo mu pahalılığı böyle kurgularla dramatize etmeye çalıştığın zaman böyle patlarsın.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!