KPSS’de ‘ikinci FETÖ’ skandalı mı?… ÖSYM’den açıklama geldi

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yeni FETÖ iddiası sosyal medyada gündem oldu. Daha önce yapılan Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarında sorulan pek çok sorunun aynısının 2022 KPSS'de de sorulduğu öne sürüldü. ÖSYM iddialar için 'asılsız' dedi. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer ise iddiaları MEB'in cevaplandırması istemiyle TBMM'ye taşıdı. İYİ Parti'den de sert tepki geldi.

featured

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde düzenlendi. KPSS A Grubu oturumlarının ardından yeni bir “FETÖ skandalı” iddiası ortaya atıldı.

Sınava giren adaylar ve bazı öğretmenler, soruların Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarından aynen alınarak KPSS’de sorulduğunu öne sürdü.

Sosyal medyada, geçmişte FETÖ’nün çaldığı sınav sorularına atıfta bulunularak “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” paylaşımları yapıldı. Veryansın Tv’nin konuyla ilgili aradığı Yediiklim Yayınları’na ulaşılamadı.

Paylaşılan soru örneklerinden bazıları ise şöyle:

İddiaların ardından Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavının satışlarının durdurduğu belirtildi. Öte yandan bazı adayların CİMER’e başvurduğu ve olaydan şikayetçi oldukları öne sürüldü.

 

ÖSYM: İDDİALAR ASILSIZ

ÖSYM’den konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

CHP HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan, CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması istemiyle konuyla ilgili yazılı soru önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

‘AKP DÖNEMİNDE YAPILAN SINAVLARA GÜVEN KALMAMIŞTIR’

Cumhuriyet’in aktardığına göre Orhan Sümer, “Ülke yönetiminde ve belli başlı birçok konuda olduğu gibi milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda da AKP’ye güven kalmamıştır. Daha önce soruların nasıl çalındığı belirli gruplara nasıl servis edildiği ortaya çıkmıştı. Benzer işler ne yazık ki halen devam ediyor. Geçen hafta sonu yapılan KPSS 2022 Sınavı’nda bazı soruların bir dershane grubunun daha önce yayınladığı deneme sınavlarında bire bir aynısının çıktığı görüldü. Sınav havuzlarına gönderilen benzer sorular diyerek geçemeyeceğimiz kadar aynı ve bire bir sorulması ne yazık ki vicdanları yaralıyor” dedi.

‘BİR DÖNEM GENÇLİĞİNİN ÜLKEYE OLAN ÜMİTLERİ DE ÇALINIYOR’

Sümer, sözlerine şöyle devam etti:

Yıllarca sınavlara hazırlanan, kamuda çalışma hayali kuran gençler sosyal medyada emeklerinin çalındığını haykırıyor. Ne oldu diye incelediğiniz zaman Yediiklim adlı Dershane grubunun sınav öncesinde yaptığı denemelerde ve videolu ders anlatımlarında kullanılan sorularının noktası virgülüne kadar KPSS 2022 Sınavında çıktığını görüyoruz. Sayın Bakan’a bu sızıntı ve sınav güvenliğine gölge düşüren olayları sorduk. Kimsenin aklında şüphe uyandırmayacak adaletli günleri Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında mutlaka tesis edeceğiz.

Ne yazık ki daha önce askeri okullara giriş, KPSS, ÖSS gibi sınavlarda belirli grupların sorulara hakim olduğu ve tırnak içinde kendi öğrencilerine avantaj sağladıkları ortaya çıkmıştı. Artık ülkemizde yapılan sınavların inandırıcılığı ve güvenilirliği giderek azalıyor. Çalınan sadece sınav soruları olmuyor. Bir dönem gençliğinin ülkeye olan ümidi de çalınmış oluyor.”

‘FETÖ’DEN BOŞALAN KOLTUKLARA HANGİ YAPIYI KADROLAŞTIRIYORSUNUZ’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem ise sosyal medya hesabından iddialara ilişkin yaptığı açıklamada “KPSS soruları, Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? FETÖ’den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli!” ifadelerini kullandı.

 

thumbnail
İlgili haber

‘KPSS soruları çalındı’ iddiasına DDK’dan inceleme

thumbnail
İlgili haber

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

KPSS’de ‘ikinci FETÖ’ skandalı mı?… ÖSYM’den açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Asılsız olduğunu kanıtla o zaman

 2. 2 hafta önce

  İncelemeleriniz neticesinde asılsız olduğu mu ortaya çıktı? Şıklarına varana kadar aynı olduğu kabak gibi ortada… Abdullah Gül, Eski fetöcü başkan Ali Demir’e kefil olduğu gibi kefil olursa belki Tatmin olan olur! Hala kefil olmamış, HAYRET!

  Cevapla
 3. 2 hafta önce

  Bu fetö sınav skandallarının sayısı enflasyon oranı kadar vardır. Bitmez bu çalma işleri. Tek bildikleri kul hakkı yemek.

  Cevapla
 4. 2 hafta önce

  hayir, muhtemelen bilinmeyenler ile 14. falan skandal.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!