Meğer ABD ‘güvenli bölge’yi PKK ile kurmuş!

Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge mutabakatı hayata geçirilirken, ABD diğer yandan Suriye’de askeri eğitim verdiği 700 kişiyi terör örgütü PKK/YPG saflarına kattı. Türkiye sınırından uzak bölgelerde kurulan kamplarda, ABD'li danışmanlar askeri, YPG/PKK'lılar ise ideolojik eğitim verdi.

Meğer ABD ‘güvenli bölge’yi PKK ile kurmuş!
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

‘Güvenli bölge’ anlaşması kapsamında Şanlıurfa’da Müşterek Harekat Merkezi kurduğumuz ABD, Suriye’de 700 teröristi eğiterek müttefiki PKK/YPG’nin saflarına kattı.

Devletin ajansı AA’nın aktardığına göre Suriye’nin kuzeydoğusunu işgal eden YPG/PKK, ABD’nin desteğiyle son birkaç ayda 700 teröristi eğitti.

KAMPLAR GÜNEYE TAŞINDI

Daha önce Türkiye sınırındaki Ayn İsa ve Tel Abyad’da verilen eğitimler, ABD ve Türkiye arasında başlayan güvenli bölge görüşmelerinden sonra güney ve doğu kesimlerdeki kamplara taşındı.

Haseke iline bağlı Şeddadi beldesi, Rakka il merkezinin kuzeyi ve Tabka’da ABD’li askeri danışmanların eğittiği yaklaşık 700 terörist, YPG/PKK saflarına katıldı. Büyük kısmı Arap kökenli bu kişilere ideolojik eğitimi ise YPG/PKK verdi.

KONTRA-TERÖR EĞİTİMİ VERMİŞ!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) alınan bilgiye göre, söz konusu eğitimde iç güvenlik, el yapımı patlayıcı tespit ve imha eğitimi, kontra-terör konularında danışmanlık veriliyor.

2015’ten bu yana IŞİD ile mücadele perdesi altında YPG/PKK’ya askeri destek veren ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor. YPG/PKK, Suriye’nin üçte birinde işgalini sürdürüyor.

YPG ‘GÜVENLİ BÖLGE’DEN MEMNUN

Terör örgütü PKK/PYD’nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Meclisi’nin (MSD) sözde Eş Başkanı Emine Umer, Türkiye ile ABD arasındaki “güvenli bölge” mutabakatını değerlendirdi.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Umer, ABD ile Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” konusunda anlaşmasının kendileri açısından olumlu olduğunu savundu.

Terör örgütü sözcüsü “Bu anlaşma sayesinde Türkiye’nin tehditleri durdurulacak,diyaloğun yolu açılacak. Bizim için en önemli nokta Rojava özerk yönetiminde bir değişikliğin olmamasıdır” dedi.

PKK/YPG sözcüsünden güvenli bölgeye destek açıklaması