O bir kahraman mı? Zelenskiy, Ukrayna’nın başına nasıl geçti?

Rusya'nın saldırısından sonra Batı kamuoyunda 'kahraman' ilan edilen ve hergün başka bir ülkenin parlamentosuna seslenen Vladimir Zelenskiy, dizilerde gösterildiği gibi 'halkın kahramanı' mı?

featured

VERYANSIN TV

Batı merkezli sosyal medya devleri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının ardından tek taraflı kaynakları öne çıkarırken Rusya kaynaklı hesaplar ya fişlendi ya da engellendi. Sosyal medyanın yanı sıra Youtube ve Netflix gibi video platformları da Ukrayna’daki yönetimi savunan yapımları öne çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yıllar önce başrolünde oynadığı “Halkın Hizmetkarı” dizisi Netflix’te yeniden gösterime girdi.
Dizide Zelenskiy sıradan bir öğretmenken yolsuzluk protestoları sonrası Cumhurbaşkanlığına kadar yükseliyor. Gerçekte de buna benzer şeyler yaşanıyor. Basında anlatılmayan ise Zelensiy’nin yükselişinin dizideki gibi masum olmaması. Son günlerde Zelenskiy üzerine övgüler dizen hatta Türk televizyonlarında belgeseller hazırlayanların bile kaçırdığı noktalar yine sosyal medya aracılığıyla gözler önüne seriliyor.

Çevreci ve savaş karşıtı fikirleriyle öne çıkan Mikey isimli film yapımcısı ve organizatör, Zelenskiy’nin arkasındaki yapıyı sosyal medya hesabından bilgisel olarak paylaştı.

O paylaşımlarda Zelenkiy’nin arkasındaki güce ve Ukrayna’da yaşananların perde arkasına değinildi.

İşte o paylaşımlar…

-Batı’da milyonlarca insan Ukrayna Cumhurbaşkanı  Vladimir Zelenskiy’yi ‘ezilenlerin yeni kahramanı’ olarak taçlandırdı. Ancak; Zelenskiy kim? Ve herhangi bir siyasi deneyimi  olmayan bir ünlü popüler TV dizisinin starlığından Ukrayna Cumhurbaşkanına nasıl geçti?

-Zelenskiy’nin uçuşa yasak bölge çağrıları arasında (ki bu, Rusya ile olan çatışmayı aniden nükleer savaşın eşiğine doğru kızıştırabilir), Netflix  geçtiğimiz günlerde Zeleynskiy’nin popüler şov gösterisi ‘ Servant of the People’ (Halkın hizmetkârı) Amerikan yayın akışı platformlarına geri döneceğini duyurdu.

-Ukrayna dışındaki çoğu insanın Zelenskiy hakkında bilmediği şey, merkezci bir “yolsuzlukla mücadele“ partisini de başarılı tv şovunun dalgasını arkasına alıp Ukrayna’nın en yüksek makamına taşıyarak ‘Halkın Hizmetkarı’ adlı yeni bir parti yi başarılı bir şekilde kullanmasıdır .

-Ukrayna merkezli seçim gözlemcisi Chesno’nun bu makalesi ‘Halkın Hizmetkarı Partisi’nin kökenlerine ve Zelenskiy’nin başkanlık kampanyasının  büyük oranda ‘Halkın Hizmetkarı Partisi’nin geçiş olarak kullanan özel bağışçılar tarafından finanse edildiğiyle ilgili derinlemesine bilgiler veriyor.

-Zelenskiy’nin Cumhurbaşkanlığı yarışına kadar attığı ilk adım, Ukrayna’yı belirsiz reklam panoları ile donatmaktı. Chesno’nun makalesine göre, bu hareket çok basitti, seçim kampanyası için çalışabilecek ‘Servant of the People’ adlı filmin bir reklamı.

-Dahası, Chesno: “Zelenskiy’e göre, bir şov adamının adını verdiği partiye kaydolmasıyla reklam panosu fikri büyük miktarda tasarruf ettirdi. ”Aslında o, resmi bir kampanya yürütmeden ve reklam panoları kampanyası için fon sağlayanları ifşa etmeden kampanya yürütebildi.”

-Bunun; Zelenskiy’nin idari büroyu güvence altına alabilmek için Donald Trump’ı mahcup edebilecek marka kimliğini olağanüstü etik dışı sömürüyle birleştiren son derece aşağılayıcı bir politik anlayış olduğunu söylemeye gerek bile yok.

-Chesno soruşturma örneği ‘Vladimir Zelenskiy’nin ikinci turda kampanyasının %100’ünün ‘Halkın Hizmetkarı’ partisi tarafından finanse edildiğini bildirdi. ‘Halkın hizmetkarı’ partisi gerçekten meclis gruplaşmasındaki milletvekillerinden daha az bağışçıya sahip. ( 248 kişi)

-Zelenskiy kendini göreve getirebilecek ünlü statüsünden çok daha fazlasına bel bağladı. Ayrıca, Ukrayna’nın milyarder oligarkı Igor Kolomoisky’e de bel bağladı.

-Igor Kolomoisky; Vladimir Zelenskiy’nin yıldızının parladığı ve ‘Halkın Hizmetkarı’ dizisinin yayınlandığı TV istasyonu olan 1+1 Media grup’un sahibi.

-Politico’nun aktardığına göre Igor Kolomoisky’nin medya organı, ayrıca komedyenin kampanyası için güvenlik ve lojistik destek sağlıyor. Zelenskiy’nin yasal danışmanı Andrii Bohdan’ın Igor Kolomoisky’nin kişisel avukatı olduğu da ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı kampanyası boyunca, Zelenskiy, Kolomoisky’nin şu anda bulunduğu, Tel Aviv ve Geneva’ya 14 kez seyahat etti. Zelenskiy ve Kolomoisky’nin mali hileleri ve offshore bağlantıları da son zamanlarda Pandora Belgeleri’nde ifşa edildi.

-Kolomoisky, kendi şirketi olan PrivatBank’tan milyonlarca doları zimmetine geçirmekle suçlanmasının yanı sıra, petrol şirketindeki mali çıkarlarını korumak için kendi milis kuvvetlerini UkrTransNafta’ya baskın düzenlemekle suçlandı.

-Dahası Kolomoisky; son 8 yıl içinde Donbas bölgesinde adam kaçırma, işkence, kafa kesme içeren tiksindirici savaş suçlarından suçlanan neo-Nazi liderliğindeki Azov ve Aidar taburlarına (pek çoklarına) kaynak sağladı.

-Ukrayna’da faşizm, ana akım batı medya kuruluşlarının geniş ölçüde örtbas ettiği sistematik bir sorundur. Ukrayna, ‘Ulusal Muhafaza Birliği’ dahil olmak üzere açıktan neo-naziler’i resmi olarak liderlik pozisyonlarına dahil eden dünyadaki tek ülkedir.

– Ukrayna, ayrıca BM’in ‘nazizm’i kınayan kararına karşı oy kullanan sadece iki ülkeden biridir. Diğer ülkenin kim olduğunu doğru olarak tahmin etmeye gerek yok!

-Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı bu Şubat ayında başlamış olarak değil, 8 yıllık bir sorun  olarak görmek önemlidir. ABD ve NATO tarafından finanse edilen, silahlı eğitim görmüş Ukrayna’nın pek çok faşisti, bugün Donbas bölgesinde savaş suçları işlemeye devam ediyor.

-Pek çok liberal, bu yıl öğrendikleri mücadeleye o kadar bağlanmış ki, hem Zelenskiy hem de Nancy Pelosi’nin tüm ABD Kongresi’nin önünde attığı faşist slogan, 2. Dünya Savaşı döneminden kalma “Slava Ukraini/Heroiam Slava!”.

-Zelensky’nin Pelosi’ye cevaben verdiği  ‘Heroiam Slava’  İkinci Dünya Savaşı’nda 100 binin üzerinde Polonyalı, Yahudi, Romen insanın toplu olarak yok edilmesinden sorumlu olan Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera liderliğindeki OUN-B tarafından popülerleştirildi.

-Zelenskiy bir röportajında, Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera’yı “normal ve havalı” bir kahraman olarak nitelendirdi.

-Zelenskiy’nin  şaibeli mali bağları ve Ukraynalı faşistlerle ilgili endişe verici açıklamalarına rağmen, Biden yönetimi bölgede gerginliği tırmandırmak için, ”100 adet insansız hava aracı, 800 adet Stinger, 7000 bomba atar, 9000 javelin, 20 milyon mühimmat”ı  içeren silah gönderiyor.

-Tüm bunlar, Zelenskiy’nin iktidara yükselişinin, siyasi ittifakları ve bağlılıklarının, yalnızca tüm muhalefet haber ağlarını değil, tüm muhalefet  partilerini yasaklama kararının ortaya çıkış sebebini bilmenin hayati önem taşıdığını söylüyor.

O bir kahraman mı? Zelenskiy, Ukrayna’nın başına nasıl geçti?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 5 ay önce

  Zelens2 Turklere hakaret ettigin alay ettigin o vidyodaki goruntulerinhasabini Tanri boyle sorar iste. Bakalim daha ne gercekler dokulecek ortaliga.

 2. 5 ay önce

  Temizlik yapılıyor….

 3. 5 ay önce

  Natoyu getirme kapıma uyarılarını umursamayan sahte kahraman şimdi zoru görünce tamam diyor.
  Daha ben ettim sen etme diye yalvaracak.

 4. 5 ay önce

  Türkiye’yi işgale kalkışan ama İsmet Paşa’nın göz açtırmadığı nazileri savunan kim varsa…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!