ÖDP’nin olağanüstü kongre kararı ne anlama geliyor? Ufuk Uras öfkeli…

Kongre 22 Aralık Pazar günü Ankara’da. Parti Meclisi'nin açıklamasında, 'Yeni bir başlangıcı birlikte örgütlemek için ülkemizin emekten, özgürlükten, bağımsızlıktan, laiklikten, eşitlikten, soldan, devrim ve sosyalizmden yana herkesi birlikte yürümeye, bu süreci birlikte örgütlemeye davet ediyoruz' denildi.

ÖDP’nin olağanüstü kongre kararı ne anlama geliyor? Ufuk Uras öfkeli…

Beş aylık bir tartışma süreci yürüten ÖDP’nin olağanüstü kongreyle program, tüzük ve örgütlenme yapısında değişikliğe gitmesi bekleniyor.

ÖDP’nin olağanüstü kurultaya giderek son Ufuk Uras kalıntılarının da tasfiye edileceği, gerekirse partinin adı değiştirilerek yeni bir sayfa açılacağı kulislerde konuşuluyor.

ÖDP Parti Meclisi’nin “Umut olacak seçenek için” başlığı ile duyurduğu Parti Meclisi sonuç bildirisinde, “ÖDP’nin programı, tüzüğü, örgütlenme yapısı ve anlayışlarını değiştirerek…” ibaresi bunu haber verir nitelikte.

Belki de bu gerçek yüzünden olağanüstü kongre kararına tepki gösteren ÖDP Eski Genel Başkanı Ufuk Uras  bu karar sonrasında ÖDP’lilerin tepkisini çeken ifadeler paylaştı.

Bir dönem Taraf gazetesi yayınlarına ve FETÖ’ye destek veren Uras, “Ödp’de ortadan bir ayrışma yaşandığında grup merkezli olmayan birey esaslı bir yaklaşıma dayanan Ödp’ye inandığımızı, gruplarıyla bildik siyasetlerini başka bir yerde sürdürebileceklerini söylemiştik. Yapmam da yaptırmam da çizgisi bugün misyonunu tamamlandığını söylüyor, yazık” diye yazdı.

Bu sözlere ise tepki gecikmedi. BirGün Eğitim Editörü Mustafa Kömüş, Uras’a, “O dönem ÖDP’de kalanlar siyasal İslamin ülkeyi götüreceği yerin diktatörlük olacağını ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini söylüyordu. Siz AKP’yi ve Fethullahcıları demokrat ilan ediyordunuz. Gelinen noktada kimin haklı olduğu ortada. Herkes unutsa tarih unutmaz!” diyerek karşılık verdi.

Prof. Neşe Özgen de Uras’a tepki göstererek, “Geçti o devirler, sözünün itibarı devri geçti. İnsanın haysiyeti sadece bir kereye mahsus satılır. Sonrasında hep kiralanırsın” dedi.

BirGün’den Can Uğur da Uras’ın tweetini alıntılayarak, “Yumurtanın fırçalanmayan tarafı” ifadelerini paylaşırken, ÖDP’li Başar Beyoğlu da “Ne ortadan ayrışması? Seninle aramızdaki ayrım bu kadar uç bir ayrım. Al sapı ile idare et artık bu kurulmasında dişli olduğun düzenin…” diye yazdı.

AYDINLIK NE DİYOR

Aydınlık gazetesinde çıkan bir yazıda ise olağanüstü kongreye giden bildirinin zayıflığına dikkat çekilerek “Aynı tas aynı hamam” deniyor.

Murat İnce’nin yorum haberinde “Bildirinin içinde ne dişe dokunur bir bölge tahlili ve ne de ülkemizin sorunlarına yönelik çözümleri var. Sanki ÖDP Türkiye’de değil başka bir gezegende siyaset yapıyor! ‘Zalim iktidar’, ‘Zorba rejim’, ‘dinci zorbalık’ vb dışında herhangi bir çözümleme yok. Satırların arasından tek bir olumlu analiz aradık ama bulamadık!” deniyor.

ÖDP’nin 8. Olağanüstü Kongre’si 22 Aralık Pazar günü Ankara’da toplanacak.

Ufuk Uras’ın Yetmez ama evet açıklaması: