Öğretmenler iş bıraktı: Kalem kırıp ‘kanlı’ önlükle yürüdüler

Öğrencisi tarafından öldürülen öğretmen İbrahim Oktugan için tepkiler büyüyor. Öğretmenlere yönelik şiddet olayları nedeniyle pek çok eğitim sendikası, bir günlüğüne Türkiye genelinde iş bırakma eylemi başlattı. Kırmızıya boyanmış beyaz önlükle şiddeti protesto eden öğretmenler, 'Şiddete hayır', 'Öfkeliyiz, yastayız susmayacağız', 'Şiddetsiz güvenli okullar istiyoruz' sloganları attı.

featured

Öğretmenlere yönelik şiddet olayları nedeniyle pek çok eğitim sendikası, bir günlüğüne Türkiye genelinde iş bırakma eylemi başlattı.

Ankara’da, Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan yaklaşık 1500 eğitimci, TBMM önüne yürüdü.

Öğretmenler, ‘Okullarda ölmek istemiyoruz’, ‘Yaşasın öğretmen dayanışması’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız, ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘Sorunların sebebi, eğitim sistemi’, ‘Susma haykır, şiddete hayır’ diye sloganlar attı.

‘CAN KORKUSUYLA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ’

Ardından TBMM Çankaya Kapısı önünde basın açıklaması yapıldı. Grup adına açıklamayı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Kadem Özbay okudu.

Özbay, İstanbul Eyüpsultan’da önceki gün okulda öldürülen müdür İbrahim Oktugan’ı anarak, sevenlerine ve eğitim camiasına sabırlar diledi. Özbay, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını belirterek şunları söyledi:

“Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz. Can güvenliğimiz sağlansın, gerekli tedbirler alınsın. Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın, eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırıldığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan okullarda, eğitim emekçileri şiddetin hedefi olmaya devam ediyor.

‘ÖĞRETMENE YAPILAN HER SALDIRI ÜLKENİN GELECEĞİNE YAPILMIŞTIR’

Önceki gün, ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan koparan ne basit bir öfke ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğudur. Bu ülkede, okulda öğretmen öldürüldü. Söz bitti; şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bizleri ötekileştiren, her fırsatta bizi hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır.

Dünyada başöğretmen ünvanlı tek lider olan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi; ‘Bir toplumun uygarlık düzeyini, öğretmenlere verdiği değer gösterir.’ Öğretmenler toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık geleceği inşa eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Eğitimsiz bir toplum karanlığa mahkumdur.

‘BAKANLIK ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ’

Okullardaki şiddetin nedenleri somut olarak ortaya çıkarılmalı, eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için Milli Eğitim Bakanlığı acilen harekete geçmelidir. Bu yaşanan eğitimde şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce ‘eğitimde şiddet yasası’ çıkarılmalıdır. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula, eğitim kurumlarına gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KAPISINA SİYAH ÇELENK BIRAKILDI

Protesto ve iş bırakma eylemlerine İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde de devam edildi.

Gruplar ilk olarak, öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan başta olmak üzere şimdiye dek görev sırasında uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm öğretmenler için saygı duruşuna geçti. Toplu bir şekilde İstiklal Marşı’nı seslendiren öğretmenler, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kapısına siyah çelenk bıraktı.

Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen sendikalarının ve çok sayıda öğretmenin katıldığı protestoda, “Eğitime acil şiddet yasası” ve “Eğitimde şiddete dur de” sloganları atıldı.

Can güvenliklerinin bulunmadığının altını çizen eğitimciler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yasal düzenleme çağrısında bulundu.

ÖĞRETMEN ANNESİNE DESTEK VERDİ

Bir günlük iş bırakma eylemi yapan öğretmenler, kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplandı.

Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenler, ‘Kınama mesajı değil, şiddet yasası istiyoruz’ pankartı ile ‘Emeğimiz değer bulmalı’, ‘Mesleğimizin kanunu olmalı’, Eğitimciye şiddete hayır’ yazılı dövizler taşıdı.

Bazı öğretmenler, eyleme çocukları ile katıldı. Öğretmen çocuğu, 1’nci sınıf öğrencisi Beste Gidici’nin ‘Öğretmenime dokunma’ isimli şiirini okumasının ardından Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar basın açıklaması yaptı.

‘ŞİDDET YAYGIN BİR TOPLUMSAL SORUN HALİNE GELMİŞ’

Şiddet olaylarına karşı önlem alınması için yetkililere seslendiklerini ifade eden Aşkar, “Öğretmen, memur, hizmetli, şef, şube müdürü demeden tüm eğitim çalışanlarına kamu görevlilerine yönelen şiddeti bir defa daha lanetliyoruz. Eğer ülkenin geleceği ve çocuklarımızın geleceği eğitimle ve eğitimcilerle şekillenecekse, artık slogandan eyleme geçin ve şiddet yasasını çıkarın” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından alandan ayrıldı.

ÖĞRETMENLER KALEM KIRIP KANLI ÖNLÜKLE EYLEM YAPTI

Şanlıurfa’da öğretmenler bağlı oldukları eğitim sendikaları öncülüğünde, eğitimcilere yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla 1 günlük iş bırakarak eylem yaptı.

Abdülkadir Karahan Kütüphanesi önünde toplanan öğretmenler, ‘Öğretmene yönelik şiddete dur de’ yazılı tişörtler giyerek, kırmızıya boyanmış beyaz önlükle şiddeti protesto etti.

Yürüyüş boyunca ‘Şiddete hayır’, ‘Öfkeliyiz, yastayız susmayacağız’, ‘Şiddetsiz güvenli okullar istiyoruz’ sloganları attı. Vatandaşlar da yürüyüşe destek verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde son bulan yürüyüş sonrası öğretmenler temsili olarak kanlı önlüklerini binanın kapısına astı. Eğitim-Bir Sen de Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde protesto gösteri düzenledi.

Burada toplanan öğretmenler adına Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, yaşanan olayı kınayan açıklama yaptı. Grup, yanlarında getirdikleri kalemleri kırıp pankartların üzerine bıraktı.

Oktugan’ın, okuldan atılan bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesini protesto eden öğretmenler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Yaşanan olayı protesto eden çok sayıda öğretmen, “Eğitime acil şiddet yasası” ve “Susma haykır, şiddete hayır” sloganları attı.

Eyüpsultan’da özel bir okulda müdürlük yapan İbrahim Oktugan, disiplinsiz davranışları nedeniyle yaklaşık 5 ay önce okuldan atılan Y.K. tarafından okulda silahla vurularak öldürüldü. Türkiye genelinde bugün öğretmenler iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen’e bağlı öğretmenler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak saldırıyı protesto etti. Öğretmenler, “Eğitime acil şiddet yasası” ve “Eğitimde şiddete dur de” şeklinde sloganlar atılırken Milli Eğitim Müdürlüğünün kapısına da siyah çelenk bırakıldı.

 

Öğretmenler iş bıraktı: Kalem kırıp ‘kanlı’ önlükle yürüdüler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!