Özgür Demirtaş ve Bartu Soral arasında ‘benzin’ polemiği: Aptalca bir yorum

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın 'Venezuela' yorumu, Demirtaş ile eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Müdürü Bartu Soral’ı karşı karşıya getirdi.

featured

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Müdürü Bartu Soral arasında ‘benzin’ polemiği yaşandı.

‘HESAP YANLIŞ’

Özgür Demirtaş’ın “Dünyanın en büyük enerji rezervlerine sahip olan Venezuela’da, bir bidon petrol, bir tane damak çikolata bile etmiyor…” yorumuna Bartu Soral “Aptalca bir yorum olmuş. Hesap da yanlış ayrıca.” yanıtını verdi.

‘VENEZUELA VE KUZEY KORE…’

Ardından Demirtaş şu yorumda bulundu:

“Üslubunuz çok çirkin. Aptal ne demek? Siz nasıl akademisyensiniz? Hesabın neresi yanlış onu da yazsaydınız. Bir depo benzin dolduruyorlar bir çikolata karşılığında. Görüşlerinize de baktım, 1970’de kalmışsınız. Sınırı kapatıp Kapıkule’den çıkamamayı matah sanmak.

Kendinizi (ve çok daha kötüsü Milleti) kandırmayı bırakın. Gören de Venezuela, Kuzey Kore gibi iğrenç diktatörlüklerin sınırı kapatıp atom parçaladığını falan sanır. Et bile bulamıyorlar kardeşim ne bilimi ne atomu? Diktatörün sarayındaki sizin gibi ideologları hariç açlar aç!”

‘DM’DEN YAZIP KÖTÜLEME’

Demirtaş’a Soral’ın yanıtı şöyle oldu:

“Özgür, 21. Yüzyılın bu döneminde dünya değişiyor. Kafan Amerika’nın hegemonyasına takılı kalmış. Bilim adamı olarak tavsiyem olaylara salt Amerikan gözlüğü ile bakma; aptalca oluyor. Not 1: hakkımda olumlu yazan hesaplara DM’den yazıp kötüleme böyle açıktan yaz. İyi pazarlar.”

Soral, Demirtaş’ın iki yıl önceki paylaşımına yanıt vermesini de eleştirdi.

Özgür Demirtaş ve Bartu Soral arasında ‘benzin’ polemiği: Aptalca bir yorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

13 Yorum

 1. Başka da bi lafınız yok; hemen “Kuzey Kore mi olmak istiyorsunuz!”

  Oralarda et yokmuş; sanki 40 yıldır uygulanan serbest piyasa politikası ile, neo liberalizm ile Türkler et yiyebiliyormuş gibi…

  Dünyayı bırak, ülkenizdeki insanlardan haberiniz yok. Kağıt üzerinde herşey çok güzel görünüyor değil mi!..

 2. 13 Mart 2022, 21:00

  Neoliberal şovalyeliği çok seviyor gibi Özgür bey. Bize kamu kurumlarını, limanları, demiryollarını vb.lerini satın diyenlerin kendileri niye satmıyor? Kendi üreticisini korumayı 1970’li kafa diye akıllarınca tiye alıyorlar. Her konuya kâr odaklı bakan özel iş kolu çoğu konuda yurttaşa kazık geçirmeyi bir beceri sayıyor. Biz artık devletin koruyucu gücünü görmek istiyoruz.

 3. Biri ekonomist, biri iktisatçı farkı….Biri vıçık vıçık liboş, biri halkçı,kamucu…
  Biri fonlu üniversitelerde gençleri zehirlerken diğeri 1920 lerde temeli atılan ama 1945 lerde yok edilmeye başlayan Atatürkçülüğü ayağa kaldırma gayretinde bir kuvai milliyeçi

 4. özgür demirtaş liberal doğasını gereğini yapıyor da bilmiyor mu ki amerikanın tükürdüğünü yalayarak venezüllaya irana giderek petrol konusunu konuştuğunu?

  • Ben buradan Özgür Demirtaş’a soruyorum: Kimya sanayisinde ABD+AB toplam üretim hacminin Japonya Hindistan ve Guney Kore hariç Asya Kıtası toplamının gerisine düşmüş olduğundan, ham celik üretiminde ABD+AB toplamının Çin+ Hindistan toplamının ONDA BİRİ (1/10’u) kadar olduğundan, tam anlaman için bir daha yazayım ham celikte Asyanın ABD+AB’yi on defa katladıgindan haberin var mı ? Finans, iktisadın üçkağıt tarafıdır, biraz üretim rakamlarına baksan iyi olur..

 5. Özgür Demirtaş Boğaziçi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunudur. Şüphesiz çok zeki bir insandır, ancak bir ekonomist değildir. Bir işin lisansını okumadan o alanda sadece konuk olabilirsin.. Tıp okumadan doktor, hukuk okumadan hukukcu, tarih okumadan tarihçi, ilahiyat okumadan ilahiyatçı olunmaz. Ekonomi lisans eğitimi yapmadan da ekonomist olunamaz. Ekonomi zor bir lisanstır ayrıca..

  • dostum sende bi sorun mu var? Özgür demirtaş ın mesleklerindne biri elektronik mühendisliği. Amerikada finans üzeirne master yapıp yükske dereceyle bölümünü tamamlalamış biri. ekonomi hakkında yazdığı yazıları kitapları birçok ödül almış biri. adam sırf ülkesinin sorunlarına ilgilenebilmek için abd deki üniversitenin kalıcı yönetim kurulu üyeliğini bırakıp türkiyeye geldi. bu tür insanların kavgalarına karışırken kişiliklerine söz etmeyin çünkü bunların kendi aralarındaki fiir uyuşmazlıklarındna ortaya çıkan faktörler. ikiside kendi fikrini savunur ikiside haklıdır fakat ikiside kendi yolundan gitmek ister. o nednele bu onlarına aralarındaki bir mesele. mezun oldukları yere göre sınıflandıracaksanız birde Ayhan Tarakçı ya bakın. Kendisi çocuk gelişim mezunu fakat askeri teknoloji bilgisi konusunda çoğu askeri teknoloji ile ilgili bölümlerdne mezun kişiler bu adamın eline su dökemez.

 6. Özgür Hoca neresinde yanlış söylemiş, bu günkü durumun aynısı bizden önce Venezuela da yaşandı. Betona gömdük paraları onlarda 1 trilyon doları sağa sola sactilar. Halkını en çok seven ,liberal politikalari uygulayıp içinde sosyalist yapılanmaya giden yöneticidir. Geçiniz efendiler. Atatürk’ün ekonomik modeli aynen Özgür Hocanın düşüncelerdir.

  • Hangi sağ, hangi sol!!!

   Yıllardır Venezuella ya uygulanan ambargoları mi sağ sol diye okumalı…

   Yoksa abd ye boyun eğmeme mi sağ sol…

   • Üstadım, sosyalist bir anlayış ile günümüz solcularını kafanızda canlandiirsaniz evet yanılırız, Venezuela’ya uygulanan baskıların farkındayım ancak 1 trilyon dolarlık birikimin sanayii veya bilime ayrılmadığını da görebiliyoruz,ABD’ye karşı çıkmak istiyorsak eğer,devlet halkına var olan tüm gücü ile eğitimini ve imkanlarını halı yapacak ki akıllı halkı değil ABD çok güçlü Çin yada Rus kültürü etkilemeyez.
    Bence okumayı kendi içimizde sosyal bir anlayışı inşaa ederken, dış ilişkilerimiz de liberal politikalari uygulamaktan geçiyor.
    Tabii ki konunun uzmanı değilim, yanlışım var ise düzeltin.
    Özgür Hocayı eleştirdiğim pek çok konu da var ancak bazı bilindik öğretileri de yabana atılacak türden değil.
    Sentez en güzel yöntem bir taraftan.
    Doğruları alalım yanlışları atalım.
    Saygılar.

 7. 14 Mart 2022, 11:34

  2 yıl önce Bartu beyin attığı twite,Özgür bey tam da Bartu beyin 14 twitle ekonomide çözümler sunduğu gün cevap veriyor.Amacın bu twitleri gölgelemek olduğu çok açık.

 8. 14 Mart 2022, 14:08

  Saros’un uzantıları Bartu Soral’ı kovdurduysa Bartu’nun bir bildiği vardır.
  Kulağım sende.

 9. 14 Mart 2022, 16:11

  Ord.Prof.Özgür Demirtaş “… Venezuela’da, bir bidon petrol, bir tane damak çikolata …”

  Venezuella da :15lt bidon olsun.5tl Nestle damak çikolata.Etti sana 75TL bir bidon benzin.
  Biz aynı benzini 300TL ye alıyoruz.

  Aptal kim?Akıllı kim?Bu adamın peşine bir de 4milyon insan takılmış….Damak çikolata yiye yiye dolanın….

  yorumuna Bartu Soral “Aptalca bir yorum olmuş. ” yanıtını verdi….

  Bu duruma

  öZGÜR DEMİR

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!