Rusya ve Arjantin’in ardından üçüncü olduk!

Mahfi Eğilmez: Türkiye, 700 baz puanın üzerine çıkan CDS primiyle, Rusya ve Arjantin'den sonra dünyanın en riskli üçüncü ülkesi konumuna geldi (300 baz puan üstü aşırı riskli sayılıyor.)

featured
service

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Türk ekonomisiyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Eğilmez, Türkiye’nin CDS priminin 700 baz puanın üzerine çıktığını belirterek, savaştaki Rusya ile Arjantin’in ardından en riskli üçüncü ülke olduğumuzu duyurdu.

Eğilmez, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Bu arada CDS primini reyting ile karıştıranlar var. CDS primi reyting şirketlerince değil döviz kuru gibi piyasada arz ve talebe göre belirleniyor. Türk kâğıtlarını riskli görüp CDS şemsiyesi altına sokmak isteyen yatırımcı sayısı arttıkça (talep artışı) CDS primi de yükseliyor.

Türkiye, 700 baz puanın üzerine çıkan CDS primiyle, Rusya ve Arjantin’den sonra dünyanın en riskli üçüncü ülkesi konumuna geldi (300 baz puan üstü aşırı riskli sayılıyor.)”

CDS PRİMİ NEDİR?

Kredi risk primi ya da İngilizce ifadesiyle CDS, alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir.

Alacaklı, kredinin olası geri ödenmeme riskine karşı verdiği borcu sigorta eder, bu sigorta işlemi ve sigorta için belirlenen bedel ise kredi risk primine tekabül eder. Bu prim bir ülkeye olan finansal güven baz alınarak serbest piyasa tarafından belirlenir. Kredileri sigortalayanlar finansal güveni oluşturan parametrelere göre geri ödememe riskini ve riski satın almaya razı oldukları primin değerini belirlemeye çalışır. Kredi risk primi ifade edilirken her %1 faiz oranı 100 baz puana tekabül eder. Kredi risk priminin 100 olması durumda borç için beklenen faiz oranının %1 olduğu varsayılır. (Kaynak: Hürriyet)

Rusya ve Arjantin’in ardından üçüncü olduk!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!