S-400 mü Patriot mu? (3) Füzeler ateşlenince S-400 ve Patriot...

Beyazıt Karataş ve Fazıl Altay yazdı... S-400 MÜ PATRİOT MU? (3)

S-400 mü Patriot mu? (3) Füzeler ateşlenince S-400 ve Patriot...

4. PATRIOT VE S-400’LERE İLİŞKİN YAPILAN TARTIŞMA KONULARI

A. PATRIOT NATO RADAR AĞINA BAĞLI, S-400 BAĞLI DEĞİL

Önceki dönemlerde S-400 hiçbir işe yaramaz çünkü NATO ağına bağlı değil diyenler görüşlerini S-400 radarlarının ve füzelerinin kabiliyetleri ile ilgili performans verilerini çalıştıktan sonra bu söylemlerini S-400 balistik füzeleri vuramaza dönüştürdüler. Balistik füze vurmak bir Savaş uçağını vurmaktan çok daha zordur. Nedeni hem daha hızlı hareket ederler hem de daha RCS’si daha küçük hedeflerdir. Peki Patriot NATO ağına bağlı olduğunda balistik füzeleri vurabilir mi? Bunun garantisi var mı? Burada çok önemli olan bu konuyu bir senaryo ile açıklayalım.

Türkiye’nin önemli bir hedefine 1000 km menzilden bir balistik füze atıldığını düşünelim. Bir an bunu NATO radar ağı tespit eder/etmez, etse de haber vermesi yeterli mi olur tartışmasına girmeden erken ihbar haberini almamızın daha garantili biçimde olacağı bizzat “balistik füzeyi ateşleyecek kişinin 1 dakika önceden Türkiye’ye füzenin düşeceği yeri telefonla arayıp bize bildirsin şeklinde senaryoyu kurgulayalım”. Bu durumda balistik füze 10 dakika içinde (9 dakika normal uçuş+1 dakika önce telefonla gelen haber) hedefine düşecektir.

Patriot sisteminin en iyi durumda 34 km civarında füze önleme menzili ve radarının 90° atış kontrol sektörü bulunmaktadır. Balistik füzenin düşeceği yere 34 km’den fazla mesafede Patriot var ise ve düşüş rotası 90° sektör dışı ise (2 temel şart vardır) o balistik füze hedefe düşecektir. Balistik füzenin düşeceği yere Patriot 35 km uzakta olsa veya Patriot 1 km mesafede ama 90° atış kontrol yaptığı sektöre balistik füze denk gelmiyor ise değil NATO ağı haber versin balistik füzeyi ateşleyen bizzat arayıp haber verse dahi imha edemeyiz.

Peki aynı senaryo S-400 için söz konusu olsun. Farkları bulalım. Eğer S-400’de bölgede ise ve savaş durumunda yani füzeleri, arama ve atış kontrol radarı hazır ise 135 km mesafeden 360° istediği açıdan gelirse gelsin arama radarında balistik füzeyi tespit edip, atış kontrol radarını bu istikamete çevirir. Sonrasında düşman balistik füzenin düşüş ve önleme füzesinin yükseliş yörüngelerin çakışma noktası (füzenin düşüş açısına göre değişmekle birlikte) Görsel-4 grafiğinde olduğu gibi balistik füzeyi engelleyebilir. Yani en kötü durumda hedeften 30-35 km mesafede, en iyi durumda 50 km mesafede S-400 bataryası var ise balistik füzeyi önleme olasılığı vardır (Görsel-4). Patriot’a göre bu mesafe 10-20 km daha uzun iken (Bknz Görsel-4), Patriot’taki 90° sektör kısıtlaması S-400’de yoktur.

Görsel 9- 1000 km Menzilli bir balistik füzenin erken tespit ve uçuş süresi ile ilgili görsel anlatım

Farz edelim Ankara’yı korumak için yerleştirilecek Patriot radarı sadece 90° açıya sahip iken, diğer sektörlerden gelebilecek mavi rota ile temsil edilen hedefleri (savaş uçağı, balistik füze) tespit edebilir. Kırmızı kesik çizgiler ile temsil edilen rotadan gelecek hedefleri göremez. Kırmızı uçuş rotası ile gelen hedeflere de 34 km’den atış kontrol yapmak için 4 tane daha Patriot radarına (4x90°=360°) ihtiyaç vardır.

Görsel 10- Aynı noktaya yerleştirilen S-400 ve Patriot PAC-3 MSE’nin Düşman Yaklaşma İstikametlerine göre Tespit İmkanı (Kırmızı Çizgilerle İşaretlenen Rotadan Gelecek Hedefleri Patriot Radarla Tespit Edemiyor)

Peki NATO ağına bağlı olmak hiç mi avantaj sağlamıyor? Cevap elbette sağlıyor şeklindedir. Önemli nokta bunu bir ezber olarak değil hangi şartlarda avantaj sağladığını bilerek söylemektir. Eğer Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (Terminal High Altitude Area Defense- THAAD) veya AEGIS gibi uzayda balistik füze önleme imkanı var ise bu durumda NATO Radar Ağı veya Görsel-11’de anlatılan Erken İhbar Radar ve Uydularına bağlı olunması gereklidir. Daha atılır atılmaz düşeceği yer grafikte anlatıldığı gibi hesaplanarak gerekli olan AEGIS veya THAAD bataryası aktive edilir ve balistik füze terminal fazın çok öncesi AEGIS ile veya terminal faza girmeden az önce THAAD ile önlenir.

AEGIS gibi uzun menzilli balistik füzeleri önleyici sistemler az önce belirtilen 1000 km menzildeki füzeye ait 10 dakikalık uçuş süresine göre daha çok zamanda uçuş yaparlar. Bu durum gerekli reaksiyon için fırsat oluşturur ve önleyici füze uzaya çıkar. Uzayda yer çekimsiz ortamda balistik füze, AEGIS’in başlık kısmında bulunan ve kill-vehicle denilen bir minyatür uzay aracı ile çakıştırılarak imha edilir. Yeri gelmişken AEGIS sistemi de Bora gibi 250 km kısa menzilli füzelerini önleyemez. Çünkü Bora uzaya (yaklaşık yerden 100 km yukarısı) çıkmamaktadır. Bu nedenle kısa menzilli balistik füze de uzayda karşı önlem alan AEGIS gibi hava savunma sistemlerinden kaçmak için doğru seçeneklerdir. THAAD’ın da uzayda çalışan kill-vehicle harp başlığı olduğu için Bora tipi kısa menzilli balistik füzeyi önleyemeyeceği değerlendirilebilir. Özetle NATO Erken İhbarın Temel amacı balistik füzeyi uzayda imha için karşı füzeyi ateşlemek amaçlıdır.

Görsel 11 - Balistik Füzeler ve Önleme Sistemlerinin Menzil ve İrtifa Bilgileri

B. S-400’LERDE IFF SİSTEMİ YOK

Bu konuda başta SSB Başkanı Prof.Dr İsmail Demir’in Milli IFF sisteminin S-400’e entegre edileceği yönündeki açıklamaları1 olmasına rağmen halen S-400’de IFF yok diye itirazlar gelmektedir. Zaten IFF olması durumunda dahi her zaman sadece IFF’ye güvenerek ateş açma veya açmama kararı verilmemektedir. IFF ateş açmaya karar verilmede değerlendirme kriterlerinden sadece 1 tanesidir. Kaldı ki S-400’e Milli olarak entegrasyonu yapılacaktır. Aşağıda IFF’li Patriot operatörlerinin sadece IFF’e güvenmesi durumunda oluşan üzücü olayların bir özeti bulunmaktadır.

Tablo 5- IFF Kullanan Çeşitli Patriot Versiyonlarının Dost Atışları

C. PATRIOT GERÇEK SAVAŞ ORTAMINDA TEST EDİLDİ, S-400 TEST EDİLMEDİ

S-400 test görüntüleri ve haberleri Rus medyasında sık sık yer almaktadır. Rusya, 2007 yılından itibaren S-400’leri test etmektedir. Rusya, S-300 PMU2’nin Çin’de kabul testlerinde S-400’ün de kullandığı 48N6 füzesinin önlendiği balistik füzenin enkaz fotoğrafını da yayımlamıştır. Rusya’nın S-400 gibi sistemi hiç test etmeden kullanacağını mı düşünüyorsunuz? Bu kararı vermiş olmaları olası mıdır? Türk Hava Kuvvetleri de S-400 test atışlarını eğitim programı içerisinde mutlaka yapacaktır.

Tablo 6- S-400’lerin 2007-2019 Yıllarına ilişkin Test Füzesi Atış Bilgileri

Görsel 12- S-400’lerin 2019 Yılında 48N6 Füzesi ile Hipersonik Balistik Test Füzesi Atış Bilgileri

Tablo 7- S-400’lerin 2019 Yılında 48N6 Füzesi ile Hipersonik Balistik Test Füzesi Atış Bilgileri

Çin, Rusya’dan temin ettiği S-300 PMU2’leri kendi atış sahalarında içerisinde balistik füzelerinde olduğu çeşitli hava tehditlerine karşı denemiş ve 34 km menzil civarında balistik füzeyi vurmuştur. Bu testlerden sonra S-300 PMU-2’yi kabul etmiş ve vurduğu balistik füzenin enkazını da fotoğraflamıştır.

Tablo 8-Çin’in 2008 Yılında S-300 PMU2 Kabul Testinde 48N6 Füzesi Kullanarak Mach3 hızındaki 2 farklı Balistik Test Füzesini Vurduklarını Açıklayan Özet Bilgiler

Görsel 13- Çin’in 2008 Yılında S-300 PMU2 Kabul Testinde 48N6 Füzesi Kullanarak Mach3 hızındaki Balistik Test Füzesini Vurdukları Enkazın Fotoğrafı

D. NATO/BATI MEDYASINDA PATRIOT VE S-400

NATO/Batı Medyasında teknik analize dayalı olan hiçbir kaynak Patriot S-400’den daha iyidir dememektedir. Bunun tam tersini söyleyen yani S-400 Patriot’tan daha iyidir diyen pek çok kaynak bulunmaktadır.

Alman Ordusundan emekli bir Albay olan ve şuan Berlin’de bulunan Bilim ve Politikalar Vakfı Silahlanma Uzmanı Wolfgang Richter, S-400’lerin Alman Ordusunda kullanılan Patriot PAC-3’lerden daha iyi olduğuna ilişkin açıklamasında bulunmuştur.

 

Kaynak 1-Emekli Albay Wolfgang Richter’ın Açıklaması

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://foreignpolicy.com/2018/03/28/patriot-missiles-are-made-in-america-and-fail-everywhere/

Kaynak 2-Patriot Füzeleri Amerika'da Üretildi ve Her Yerde Başarısız Oldu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

https://nationalinterest.org/feature/why-the-patriot-missile-might-fail-americas-military-23530

Kaynak 3- Neden Patriot Füzesi Amerikan Ordusunu Başarısız Kılabilir?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------https://www.businessinsider.com/us-missile-defenses-fired-5-saudi-houthi-riyadh-missed-2017-12?r=US&IR=T

Kaynak 4- ABD Füze Savunmaları Gelen Bir Hedefe 5 Atış Yaptı ve Sanki Hepsini Iskalamış Gibi Görünüyor

 5. ÖNERİLER VE SONUÇ

S-400’ün kötü bir hava savunma sistemi olduğunu söylemek teknik veriler ışığında yapılabilecek bir iddia değildir. Tablo, görsel ve kaynak göstererek yapılan açıklamalarla hazırlanan bu makaleyi okuyanların, teknik veriler ile en doğru kararı yine kendileri zaten verecektir. ABD bile 'S-400 o kadar kötü bir sistem ki F-35’i onunla birlikte asla uçurmam F-35’in sırlarını çalar' demektedir. F-35’in radara kilitlenmesindeki zayıf noktaları ortaya çıkarmasından endişe edilen bir hava savunma sistemi ne kadar kötüdür? Bu soruyu okuyucularımız daha iyi takdir edeceklerdir.

Türkiye S-400 tedarik etmekle yanlış karar verdi diyerek şimdi ne yapacağız şeklindeki söylemlerin niyetinin bu bilgiler ışığında değerlendirilmesini ve maksadının sorgulanmasını temenni ediyoruz.

Bizim açımızdan S-400 kararı son derece doğru bir karar olmakla birlikte “Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri ne ABD, ne Rusya ne de başka bir ülke silah sistemlerine bağımlı kalmamalıdır”. Nihai hedefimiz yerli ve milli silah sistemlerinin geliştirilmesidir. Bu itibar ile Hisar-U/Siper Hava Savunma Sistemi'nin ivedilikle envantere girmesi ile ilgili yapılacak tüm çalışmalar desteklenmeli, Milli Muharip Uçak-MMU ile beraber Türk Havacılık ve Savunma Sanayi alanında yaşanacak büyük sıçrama, tam bağımsız Milli Savunma Doktrini hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İstikbal Göklerdedir”

1 Kanal7 TV, Başkent Kulisi Program Yayını 7Ekim 2018 SSB Prof. Dr İsmail DEMİR

1. bölüm

 2. bölüm