Seçil Erzan vurgununda yeni gelişme: Fatih Terim de şikayetçi oldu

Kamuoyunda "yüksek karlı gizli fon" adıyla bilinen dolandırıcılık olayına ilişkin müşteki Fatih Terim'in şikayetiyle hazırlanan yeni iddianame, bu olayla ilgili ana dava dosyasıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Öte yandan Seçil Erzan'ın yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmada banka çalışanları tanık olarak dinlendi.

featured

Emre Belözoğlu, Fernando Muslera, Arda Turan ve Selçuk İnan’ın da aralarında bulunduğu 28 kişinin dolandırdığı iddiasıyla 252 yıla kadar hapsi istenen Seçil Erzan’la 7 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Seçil Erzan ve Ali Yörük avukatlarıyla birlikte katıldı. Banka çalışanları duruşmada tanık olarak dinlenmek üzere yer aldı. Tanık olarak dinlenmesi beklenen, bankanın üst düzey yöneticileri ise duruşmaya katılmadı.

BANKA YÖNETİCİLERİ İÇİN ZORLA GETİRİLME TALEBİ

Duruşmada söz alan bir müşteki avukatı üst düzey yöneticilerin davaya katılmamasıyla ilgili, “Banka yöneticileri de avukatları da duruşmaya cuma günü katılacağına dair dilekçe vermişler. Duruşmanın, cuma günü devam edeceğine dair ara kararınız yok. Tanıkların avukatlarıyla birlikte burada olmaları gerekmekteydi. Bu celse gelmeyen tanıklar hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

SEÇİL ERZAN: MÜŞTERİ 50 BİN DOLAR BİLE ÇEKSE BİLGİ VERİYORDUK

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Seçil Erzan, önceki duruşmada tanık olarak dinlenen banka yöneticisi Sermin Tekin’in beyanlarına yönelik konuşma isteğini dile getirdi.

Erzan, Tekin’in bankadan çıkan para dolu çantalardan habersiz olamayacağını söyleyerek, “Müşteri 50 bin dolar bile çekse, biz ne yapılacağı ile ilgili bilgi veriyorduk. Parayı yatırım için çekiyorsa bunun belgesini istiyorduk. Ya da dekontun arkasına yazıyorduk” diye konuştu.

‘SEMİH KAYA 3 VALİZ PARAYLA 2 KERE ÇIKTI’

“Müşteri parasını çeker, isterse müdüre verir, isterse kendisi götürür” söyleminin yalan olduğunu belirten Seçil Erzan, “Bu işten çıkarma sebebidir. Banka içinde o paraya dokunmam yasaktır. Bir şube müdürü odasından bir çanta para alıp veznede yatırmak, ertesi gün işten çıkarılmam demektir. Bunu yapan çok insan vardı. Semih Kaya 3 valiz parayla 2 kere çıktı. Bunlar fark edilmesi gereken konulardı” şeklinde konuştu.

AVUKATLARDAN TANIKLARA TEPKİ

Bankanın çalışanlarından güvenlik görevlisi ve çaycı da duruşmada tanık olarak dinlendi.  Tanıkların mahkemede sorulan soruların geneline, “Bilmiyorum, görmedim” yanıtları, avukatların tepkilerine sebep oldu. Bir sanık avukatı söz alarak, “Madem böyle cevap verecekler tanıkları dinleyip zaman kaybetmeyelim” dedi.  Başka bir avukat da “Tanıklar belli ki gelmeden önce uyarılmış. Özellikle konuşmuyorlar. Yalan tanıklıktan işlem yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÇOĞU ZAMAN BANKADA OLMUYORDU’

Öte yandan, tanık olarak dinlenen ve bankada gişe görevlisi olan Gümüş Y. ifadesinde, müşterileri yalnızca kendisine işlem yaptırmak için geldiklerinde gördüğünü aktardı.

Tutuklu sanık Ali Yörük’ü 3 kez futbolcularla birlikte gördüğünü aktaran Gümüş Y., “Ben Ali Bey’i Fatih Terim’in avukatı sanıyordum. Okan Turan, mesai sonrası bir para çekmişti. İşlemini ben yaptım. Paralar sayıldıktan sonra Seçil Hanım, Ali Bey’i odaya davet etti. Paraları Ali Bey’e teslim etti” dedi.

Erzan’ın müdürlüğü ile ilgili bir soruya da yanıt veren Gümüş Y., “Seçil Hanım personeliyle alakalı bir müdür değildi. Çoğu zaman bankada da olmuyordu. Annesi rahatsız olduğu için sık sık gidiyordu. Bir kredi onaylatmak için 2 gün beklediğimi biliyorum” ifadelerini kullandı.

Yüksek karlı fon vaadiyle aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 28 kişinin dolandırılmasıyla ilgili Seçil Erzan’ın yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmada banka çalışanları tanık olarak dinlendi.

YENİ İDDİANAME HAZIRLANDI

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu dolandırıcılık olayına ilişkin Fatih Terim’in şikayeti üzerine yeni iddianeme hazırladı.

Bu iddianame, 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı söz konusu olayla ilgili ana dava dosyasıyla birleştirilmesi istemiyle İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu.

Mahkemenin Terim’in “müşteki” sıfatıyla yer aldığı yeni iddianameyi ana dava dosyasıyla birleştirirmesi halinde dosyadaki mağdur sayısı 29’a çıkacak.

İDDİANAMEDEN

Devam eden ana davanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamesinde, sanık Seçil Erzan’ın bir bankanın Levent’teki şubesinde müdür olarak çalıştığı ve müşteki Bülent Çeviker’den kişisel güven ilişkisine dayalı 2 milyon dolar alarak, yüksek kar vaadiyle yeniden kendisine iade edeceğini bildirdiği kaydediliyor.

İddianamede, müşteki Çeviker’e para karşılığında yazılı evrak verildiği, ancak daha sonra Çeviker’in Erzan’a ulaşmaya çalışsa da ulaşamadığı, durumu bankaya bildirdiği, banka tarafından araştırma yapıldığı, Erzan hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade ediliyor.

Sanık Erzan’ın bu yöntemle futbolcular, iş insanları ve çeşitli meslek gruplarından müştekilere, yüksek kar getirisi olan güvenilir bir fon bulunduğunu ve yine kamuoyunda tanınan Fatih Terim ve Hakan Ateş gibi isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek, müştekileri bu fona para yatırmaya ikna ettiği anlatılan iddianamede, gerçekte ise böyle bir fonun hiç olmadığının tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, Erzan’ın, müştekilerin verdiği paralara ilişkin sahte belgeler oluşturduğu, bu belgelere bankanın kaşesini ve ıslak imzasını atıp müştekilere teslim ettiği ve dolandırıcılık kastıyla hareket ettiği kaydediliyor.

295 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Sanık Erzan hakkında “özel belgede sahtecilik” ve “tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 90 yıldan 295 yıla kadar hapsi isteniyor.

Sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk’ün ise aynı suçlardan 3 ile 98 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor. (AA-DHA)

Seçil Erzan vurgununda yeni gelişme: Fatih Terim de şikayetçi oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!