Şehit öğretmen unutulmadı… ‘Hedefimiz yeni Aybükeler yetiştirmek’

Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017'de PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalçın unutulmuyor. Aybüke Yalçın'ı, Siirt'te görev yapan üniversiteden arkadaşı müzik öğretmeni Tuğba Çakır anlattı. Çakır, "Hedefimiz yeni Aybükeler yetiştirmek" dedi. Aybüke Yalçın'ın Karabük'te yaşayan ailesinin evlat acısı ise ilk günkü tazeliğini koruyor.

featured

Çorumlu olan Şenay Aybüke Yalçın, Edremit Kültür ve Sanat Derneğinde müzik eğitimi aldıktan sonra, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu.

Atandığı Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesinde müzik öğretmeni olarak göreve başlayan, Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde yüksek lisans yapan Yalçın, 7 ay gibi kısa sürede hem meslektaşlarının hem de öğrencilerinin gönlüne taht kurdu.

Aybüke öğretmen, 9 Haziran 2017 günü büyük bir heyecanla öğrencilerine karnelerini verdikten sonra eve gitmek için okuldan arkadaşlarıyla ayrıldı.

Dönemin Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına yönelik PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, bulunduğu araca isabet eden kurşun ile ağır yaralanan Yalçın, kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesinde şehit düştü.

Terör saldırısı, seslendirdiği Mağusa Limanı türküsü ve fotoğrafındaki tebessümü ile hafızalara kazınan Aybüke öğretmeni ömrünün ve mesleğinin baharında sevdiklerinden ve hayattan kopardı.

Hain saldırı, başta annesi Zehra, babası Sadık, kardeşi Atıf Yalçın, meslektaşları ve çok sevdiği öğrencilerinin yanı sıra tüm ülkeyi yasa boğdu.

Aybüke öğretmeni katleden terör örgütüne, o günlerde Türkiye’nin dört bir yanında tepki dile getirildi. Kozluk’ta vatandaşlar şehit öğretmenleri için terör örgütü PKK’ya yürüyüşle tepki gösterdi.

Vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla, “Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir”, “Kahrolsun PKK”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları ile şehit öğretmenin görev yaptığı okula yürüyüşler düzenledi.

ŞEHİT ÖĞRETMENİN ADI ÜLKENİN DÖRT BİRYANINDA YAŞATILIYOR

Sadece 7 ay görev yapabildiği okulda müzik atölyesini her ay aldığı bir enstrümanla zenginleştiren Aybüke öğretmenden geriye hatıraları ile türkü seslendirirken kaydedilen görüntüleri ve tebessüm ederken çekilen fotoğrafları kaldı.

Aybüke öğretmenin hatırası, şehadetinin ardından adının verildiği okullarda, kütüphanelerde, sanat atölyelerinde, park ve caddelerde onun anısına düzenlenen etkinliklerle yaşatılıyor.

Yalçın’ın ismi ilk olarak müzik atölyesine, daha sonra görev yaptığı Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesine verildi.

Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi, memleketi Çorum’un Osmancık ilçesindeki bir ortaokulda, şehit olduğu saldırının gerçekleştirildiği Kozluk’taki caddede, Batman’ın Kozluk ilçesinde yeni hizmete giren konukevinde, İnönü Üniversitesi Türkçe Topluluğu tarafından bir okulda yaptırılan kütüphanede, Muş merkeze bağlı Bozbulut köyündeki Bozbulut İlkokulu/Ortaokulunda oluşturulan kütüphanede yaşatılıyor.

Aybüke öğretmenin adı, mezun olduğu üniversitenin Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümündeki orkestra salonuna, Hatay’ın Dörtyol ilçesindeki kütüphaneye, Adana’nın Pozantı ilçesindeki Şehit Zafer Sabancı Anadolu Lisesinde açılan resim atölyesine, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yapımı tamamlanan ve Sadrazam İzzet Mehmet Paşa’nın 1797’de ilçede yaptırdığı saat kulesi görünümünde olan üst geçide, Kırıkkale’de lise öğrencilerinin düzenlediği kermesin geliri ile oluşturulan kütüphaneye de verildi.

Aybüke öğretmen adına Çorum’un Laçin ilçesindeki bir lisede de sanat merkezi oluşturuldu.

ADINI TAŞIYAN KÜTÜPHANE DÜNYADA ‘TANINMAYI HAK EDEN’ 32 KÜTÜPHANE ARASINA GİRDİ

Batman’da Kültür ve Turizm Bakanlığınca kitap görünümünde inşa edilen kütüphaneye şehit öğretmenin adı verildi.

Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunca düzenlenen yarışmada, dünyada “tanınmayı hak eden” 32 kütüphane arasına giren “Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi” 18 Kasım 2020’de hizmete açıldı.

Hizmet verdiği ilk yıl 300 bin kişi ziyaret ettiği 4 katlı kütüphane; modern mimarisi, geniş iç yapısı, akıllı kütüphane uygulamaları ve 150 bin kitap kapasitesi ile kitapseverlerin buluşma noktası oldu.

8 bin 300 metrekare kullanım alanına sahip, okuma ve araştırma salonları, görme ve işitme engelliler ile çocuklar için özel alanların bulunduğu kütüphane 1200 kişiye hizmet verebiliyor.

ŞEHİT AYBÜKE ÖĞRETMEN İÇİN KORO OLUŞTURULDU

Muş’ta Taşoluk İmam Hatip Ortaokulunda, Şenay Aybüke Yalçın için koro oluşturularak, sevdiği şarkılar seslendirildi.

“Şehit Aybüke” adı verilen koro, Yalçın’ın sevdiği şarkıları seslendirerek, bu şarkıları yurt içinde ve yurt dışında teröristlere karşı başarılı operasyonlar düzenleyen güvenlik güçlerine armağan etti.

Aybüke öğretmen anısına, Batman başta olmak üzere birçok ilde etkinlikler düzenleniyor.

KEMANI OKULUNA BAĞIŞLANDI

Aybüke öğretmenin kemanı, mezun olduğu üniversitede adının yaşatıldığı orkestra salonuna nice Aybüke öğretmenlerin yetişmesi için ailesi tarafından bağışlandı. Bu kemanla orkestra salonunda eğitim sürüyor.

Akademisyen olmayı hedeflerken terörün hayattan kopardığı Şenay Aybüke Yalçın, her 9 Haziran’da ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde mezarı başında, saldırının gerçekleştiği yerde, görev yaptığı okulda anılıyor.

ŞEHİT ÖĞRETMENİN BABASI DİNMEYEN ACISINI ANLATTI

Safranbolu ilçesinde ikamet eden baba Sadık Yalçın, kızı olmadan geçen 5 yılın hüznünü yaşadıklarını anlattı.

Kızının öğretmen olmasından ve mesleğini sürdürdüğü yıllardan bahseden Yalçın, kızının PKK’lı teröristlerce şehit edildiğini belirterek, Allah’ın kimseye bu acıyı yaşatmamasını diledi.

“Hainlerin kökünün kazınması tabii ki millet olarak bizleri memnun eder” diyen Yalçın, “İnşallah sonu gelecek bu hainlerin. Dışardan gelen saldırıları güvenlik güçlerimiz ve askerlerimiz mutlaka karşılayacaktır ama bir de içeride olanlar var.” diye konuştu.

Bunların içeride de destekçilerinin olduğunu söyleyen Yalçın, “İnşallah onların da üstesinden, hakkından Anadolu insanı gelecektir. Bizler uyanık olmalıyız. Devletimize, güvenlik güçlerimize yardımcı olmalıyız.” dedi.

Yalçın, şehit olmasının ardından kızına devletin ve milletin sahip çıktığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Kızım şehit olduktan sonra Anadolu’nun birçok yöresine gittim. Gördüğüm; önce devletin kurumlarının Aybüke nezdinde bütün şehit öğretmenleri sahiplenmesi, Anadolu insanının sahiplenmesi, biz memnun oluyoruz sahiplenilmesine. Gönül isterdi ki bu olay olmasaydı ama gerektiğinde de insanımız çok güzel sahipleniyor. Her daim onları anmaktan geri durmuyor. Türk milleti sağlam bir millettir. Genlerinde bozukluk yoktur. Şehitlere, gazilere, mağdurlara sahip çıkması, Türk milletinin asil olduğunu gösterir.

ÜNİVERSİTEDEN SINIF ARKADAŞI, AYBÜKE YALÇIN’I ANLATTI

Şehit Aybüke öğretmenin Necmettin Erbakan Üniversitesinden sınıf arkadaşı Siirt Kazım Karabekir Ortaokulunda görevli müzik öğretmeni Tuğba Çakır, Aybüke öğretmenin çok sevdiği Mağusa Limanı türküsünü seslendirdi.

Üniversite yıllarından fotoğraflara bakarak acısını hafifletmeye çalışan Çakır, arkadaşının çok merhametli ve iyi biri olduğunu anlattı.

1. sınıfın sonuna doğru Aybüke ile birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu dile getiren Çakır, şehit arkadaşının yardım etmeyi, konuşmayı sevdiğini ve hayat dolu olduğunu belirtti.

Çakır, şöyle konuştu:

“Gerçekten melek gibiydi. Müzik bölümünü okuduğumuz için enstrümanlarımızı derslerden sonra okulda kalarak çalardık. Üniversiteyi Aybüke’siz düşünemem. Üniversite anılarımızın hemen hepsinde Aybüke var. Birlikte çok zaman geçirdik. Üniversitenin son yılında ise aynı yurtta kaldık.”

Aybüke ile arkadaşları arasında “Ayrılmaz ikili” olarak adlandırıldıklarını belirten Çakır, onunla farklı sosyal etkinliklerde de yer aldığını aktardı.

‘ÖĞRETMEYİ, ÇALIŞMAYI, ÇOCUKLARI, İNSANLARI ÇOK SEVERDİ’

Unutamadığı anılardan bazılarını paylaşan Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Okulun yanı sıra beraber gittiğimiz bir koro vardı. Koro her yıl yazın Çanakkale’de, kışları da başka illerde oluyordu. Bir keresinde Eskişehir’e gitmiştik. 5 gün kaldık. Hızlı trenle Ankara’ya döneceğiz, bilet almıştık. Sahnedeyiz, sahne biraz uzadı. Trende de kostümlerle yolculuk yapmak zorunda kalmıştık. Herkes bize biraz garip bakmıştı.”

Aybüke’nin yardımsever biri olduğunu aktaran Çakır, KPSS’ye Aybüke ile girdiğini ve yeterli puanı aldıklarını, tercih sonunda çok yakın yerlere atandıklarını bildirdi.

Meslek hayatında da Aybüke ile sık sık görüşme imkanı bulduklarını ifade eden Çakır, şöyle devam etti:

“Ben Siirt merkeze, o da Batman Kozluk’a atanmıştı. Çok sevindik, sürekli görüşürüz diye. İkimiz de atanmayı çok istiyorduk. ‘Neresi olursa olsun gideriz’ diyorduk. Doğu batı fark etmez, her yer bizim vatanımız. Gidip en güzel şekilde görevimizi yerine getiririz diye düşünüyorduk. Öyle de olmuştu, çok sevinmişti. Çünkü çok çalışkan bir insandı. Öğretmeyi, çalışmayı, çocukları, insanları çok severdi. Atandıktan sonra görüşmeye devam ettik.”

Aybüke’nin öğrencileri için donanımlı bir müzik sınıfı oluşturduğunu anımsatan Çakır, Siirt’e geldiğinde de sürekli öğrencileriyle irtibat halinde olduğunu ifade etti.

‘HEDEFİMİZ YENİ AYBÜKELER YETİŞTİRMEK’

PKK’lı teröristlerin saldırısının olduğu gün karneleri dağıttıklarını dile getiren Çakır, Aybüke’nin birkaç gün sonraya bilet aldığını ve bu süre zarfında Kozluk’ta kalmayı planladığını dile getirdi.

Acı haberi aldığı zaman yıkıldığını belirten Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O kadar hayat dolu bir insandı ki onu o genç yaşta kaybetmek gerçekten hepimizi çok fazla üzdü. Onu hep gülerken, şarkı söylerken hayal edebilirdik. Aybüke’ye ölüm hiç yakışmadı. Ona, ‘Bizim için bir şarkı söyler misin?’ dendiğinde mutlaka Mağusa Limanı’nı söylerdi. Aybüke’nin arkadaşları olarak görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Ülkemiz ve vatanımız için çok güzel öğrenciler, çocuklar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğretmen olduk ve ülkemizin dört bir yanına dağıldık. Hedefimiz yeni Aybükeler yetiştirmek.”

AYBÜKE YALÇIN’IN ANISI, GÖREV YAPTIĞI OKULDA YAŞATILIYOR

Şehadetinin ardından görev yaptığı okula ismi verilen, okulun duvarlarına fotoğrafları asılıp öz geçmişi yazılan Aybüke öğretmene duyulan özlem her geçen gün artıyor.

Okula kazandırdığı müzik atölyesinde de her daim anısı yaşatılan şehit öğretmenin severek söylediği Mağusa Limanı türküsü müzik öğretmeni Batuhan Güven’in çaldığı piyano eşliğinde öğrenciler tarafından seslendirildi.

Kozluk Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nezir Sevim, Aybüke öğretmeni kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

“Aybüke öğretmenin şahsında bütün öğretmenlerimiz bizim için kutsaldır, değerlidir. Aybüke öğretmenimiz güzel kişiliğiyle, mesleki nitelikleri taşıyan bir meslektaşımızdı. Her yıl, şehadetinin her yıl dönümünde hatırası yaşatılıyor.” diyen Sevim, şehit öğretmenin adının sadece Kozluk ve Batman’da değil, Türkiye’nin farklı yerlerinde de yaşatıldığını ifade etti.

‘UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ’

Şehit Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi Müdürü Nazmi Altuner de şehit öğretmen ile görev yaptığını dile getirerek, Aybüke öğretmenin insani yönünün ve iletişiminin çok güçlü olduğunu belirtti.
Aybüke öğretmen göreve başladığında okulda bir müzik sınıfının olmadığını anlatan Altuner, “Okulumuzun ilk müzik öğretmeniydi, müzik sınıfımız yoktu. Kendi imkanlarıyla birkaç müzik aleti getirdi. Daha sonra Kaymakamlığımızın desteğiyle piyano, gitar gibi müzik aletleri okula kazandırıldı. Öğrencilerimizin müziğe ilgisini artırdı. Öğrenciler onun sayesinde müziği sevdi. Aybüke’yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.” diye konuştu.

‘NİCE AYBÜKELER YETİŞECEK’

Altuner, Aybüke öğretmensiz 5 yıl geçtiğini dile getirerek, onu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını anlattı.

Okulda şehit öğretmenin adıyla güzel bir müzik atölyesi açtıklarını anımsatan Altuner, “Okulumuzda nice Aybükeler yetişecek, bu öğrenciler nice Aybükeler yetiştirecekler. İnşallah onun ismini Türkiye’nin her yerine taşıyacağız. Onu rahmetle, minnetle yad ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okulun müzik öğretmeni Batuhan Güven ise Aybüke öğretmenin şehadetinden sonra göreve başladığını, ondan aldığı bayrağı en iyi şekilde taşımak için çalıştığını belirtti.

“Böyle bir öğretmenin yolundan gitmek, böyle bir öğretmenin görev yaptığı okulda öğrenci yetiştirmek bizi daha da gururlandırıyor.” diyen Güven, Aybüke öğretmen gibi öğrencilere ışık olmaya devam edeceğini kaydetti.

Öğrencilerden 11. sınıfta okuyan Havin Oğurlu da karnesini aldıktan sonra Aybüke öğretmenin şehadetini haberlerden duyduğunu ve çok üzüldüğünü söyledi.

Daha sonra yaptığı tercihle bu okulda okumaya hak kazandığını dile getiren Oğurlu, şehit öğretmenin hatıraları ile eğitimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

10. sınıf öğrencisi Dilan Oğurlu da şehit öğretmenin görev yaptığı okulda öğrenci olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

AYBÜKE ÖĞRETMENİN ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ TERÖR SALDIRISI

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de dönemin Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına yönelik PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, karne dağıtım töreninin ardından evine giden müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralanmış, genç öğretmen kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesinde şehit olmuştu.

Bölgeden uzaklaşan ve Bekirhan Jandarma Karakolu önünde uygulama yapan güvenlik güçlerince durdurulmaya çalışılan araçtaki terörist, “dur” ihtarına uymayıp aracı infilak ettirmiş, 2 asker şehit olmuş, bir vatandaş yaralanmıştı.

Batman’ın Sason ilçesinde 22 Mart 2018’de İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristten İran uyruklu “Agit” kod adlı teröristin, yapılan incelemede Aybüke öğretmenin şehit düştüğü saldırıda kullanılan bomba düzeneğini hazırladığı belirlenmişti.

Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan 5 sanık “terör örgütüne silah sağlamak” suçundan 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

AYBÜKE YALÇIN, MEZARI BAŞINDA ANILDI

22 yaşındaki Yalçın için memleketi Çorum’un Osmancık ilçesindeki kabri başında anma töreni düzenlendi.
Törene, anne Zehra ve baba Sadık Yalçın’ın yanı sıra Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yahya Çoban katıldı.

Anne Zehra ve baba Sadık Yalçın ile beraberindekiler, Aybüke öğretmenin çiçeklerle süslenmiş mezarını suladı, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi.

Anne Yalçın, gazetecilere, kızının renkli bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi.

Evladından ayrı 5 yıl geçirdiğini belirten Yalçın, “Onsuz bir yıl dönümü daha geçti. Çok üzgünüm. En güzel yerlerde, en güzel mertebede ama bir anne olarak acısı tarif edilemez. Acısı geçmek değil, tam tersine her geçen gün üstüne koyuyor. Mevlam sabır versin benim gibi olanlara. Allah kimseye göstermesin, hiçbir anne ağlamasın. Mevlam kimseye evlat acısı göstermesin.” dedi.

‘KIZIM ‘FARKLI OLACAĞIM’ DİYORDU’

Aybüke öğretmenin farklı olmaya gayet ettiğini anlatan Yalçın, “Kızım, ‘farklı olacağım’ diyordu, gerçekten çok farklı oldu. Artık tanımayan, bilmeyen kimse yok. Kişiliği de çok renkli, çok farklıydı, tam ona yaraşır bir şey oldu.” diye konuştu.

Baba Yalçın ise şehadetinin 5. yılında kızını özlemle andığını söyledi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin devam ettiğini dile getiren Yalçın, “Ülkemizin başında bir çıban olarak niteleyebiliriz bu eşkıyaları. Bir gün mutlaka bunu söküp atacağız. Emperyalist ülkeler boş durmayacaktır, mutlaka farklı şeylerle bizi karşı karşıya bırakacaktır. Tarih seyri içinde Türk milleti çok sınavdan geçmiş ama hiçbir zaman esarete boyun eğmemiştir. Bu filli, ekonomik, özgürlük olarak esaret olabilir ama Türk milleti genlerinin gereği neyse onu her zaman göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devleti idare edenlere görevlerinde başarılar dileyen Yalçın, “Muhalefet partilerine, kırmızı çizgili olan hariç, Allah hayırlı görevler versin. Hayırla hizmet etmek isteyenler her daim devletimizin başında olsun. Bizler de millet olarak varlıkta ve yoklukta birbirimize kenetlenelim. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda medeni bir ülke olmak, ilimde, fende ilerlemek için çalışalım. Hem birey hem devlet olarak hepimiz güçlü olmalıyız.” diye konuştu.

Kaymakam Akpay ve Başkan Gelgör de konuşmalarında, şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adının bundan sonra da yaşatılması için çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Şehit öğretmen unutulmadı… ‘Hedefimiz yeni Aybükeler yetiştirmek’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Keşke Pkk ya karşı yapılan operasyonlardan birine Şenay Aybüke Yalçın adı verilse ve Dünya ya duyurulacak kadar başarılı bir operasyon olsa.

  2. Aybüke kızım adın daima yaşayacak. Seni hiç unutmayacağız. Sevgili arkadaşının dediği gibi Aybükeler yetiştirmeye devam edeceğiz. Ruhun şad olsun canım evladım. Anne ve babana saygılarımı, hürmetlerimi gönderiyorum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!