Şehit öğretmenlerimizi 24 Kasım’da anıyoruz

featured

VERYANSIN TV

Hepsi gençliğinin baharında, ülkenin dört bir yanındaki öğrencileri geleceğe en güzel şekilde yetiştirmek için görevlerini yapmaya gittikleri şehirlerde PKK tarafından katledildiler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.” dediği öğretmenler şehit edilirken; onlardan geriye, öğrettiği yolda ilerleyecek öğrencileri kaldı.

Öğrencileri tarafından sevilen ve eğitim uğruna son nefesini veren şehit öğretmenler 24 Kasım’da unutulmadı.

AYŞENUR ALKAN

24 Kasım Öğretmenler Gününe sadece 3 gün vardı, Gaziantep’in Karkamış ilçesine terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca Suriye’nin kuzeyinden 5 roket atıldı. Hain saldırıda sınıf öğretmeni Ayşenur Alkan şehit düştü.

Şehit öğretmen Ayşenur Alkan’ın acılı babası Mustafa Alkan şöyle konuştu: “Sabah 9’dan beri arıyorum ama ulaşamıyorum. Günlük servisle gidip geliyordu. Bir şey söylemek istemiyorum, içim yanıyor. Allah kendilerini de yaksın. Allah kendilerinin bir türlü belasını versin.” 

ARZU ÖZSOY

13 Kasım 2022’de İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıda öğretmen Arzu Özsoy ve kızı hayatını kaybetti. Arzu Özsoy’un tatil günlerinde kızıyla birlikte sık sık müze gezdiği öğrenildi.

Arzu Özsoy’un babası Mehmet Özsoy, acı haberin ardından “Kayboldu gitti benim kızım. Ne söyleyebilirim? Allah belalarını versin” derken; Arzu’nun dayısı İhsan Bülbüloğlu ise “Kendisi sınıf öğretmeniydi, sadece okula gidip gelen biriydi çünkü hep yoğundu. Kızı Anadolu lisesinde 2. sınıf öğrencisiydi. Hayalleri vardı ikisinin de. Birlikte bir güzellik yaşamak istemişler hava güzel olduğu için.” ifadelerini kullandı

Öte yandan Özsoy’un öğrencilere attığı son mesaj ise yürekleri bir kez daha dağladı: “Bir haftalık tatilde bazı tekrar çalışmalarımız olacak. Ben fotokopi verdim, dosyalarında. İkinci olarak da 2 kitap özeti istedim. İster Türkçe defterlerine ister dosya kağıdına ama özenli bir yazı ile. Almanca öğretmeni Şahin bey de ödevini gönderdi iletiyorum. İngilizce de gönderdiğinde ileteceğim. İyi tatiller diliyorum.”

NECMETTİN YILMAZ

Çevresinde sakin kişiliğiyle tanınan Necmettin Yılmaz, meslek hayatına 2015-2016 eğitim öğretim yılında Torul’un Altınpınar İlkokulunda ücretli sınıf öğretmenliği yaparak başladı.

Yılmaz, 16 Ekim 2016’da Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki Çiftçibaşı İlkokuluna atandı. 8 aylık öğretmen olan ve öğrencileri tarafından çok sevilen genç öğretmen, 16 Haziran 2017’de yaz tatilini geçirmek için Şanlıurfa’dan memleketi Torul’a dönerken, PKK’lı teröristlerce Tunceli-Erzincan kara yolunun Pülümür ilçesi kesiminde, aracı yakıldıktan sonra kaçırıldı. 23 yaşındaki Necmettin öğretmenin naaşı, aramaların 27’nci gününde 12 Temmuz 2017’de Tunceli’deki Pülümür Çayı’nda bulundu.

Babası Hamit Yılmaz, şehit öğretmeni “Elinde kaleminden başka neyi vardı oğlumun? Vatanına, bayrağına bağlıydı. Amacı o bölgenin çocuklarının eğitim seviyelerini yükseltip ekmek sahibi yapmaktı. Bu ateş bizi değil, ülkemizi yakıyor.” diyerek andı.

Şehit öğretmenin öğrencileri ise Yılmaz’ın öğrettiği yolda ilerleyeceğini vurgulayarak, “Ben de onun gibi öğretmen olacağım ve onun gibi çocuklara sevgiyi, saygıyı ve merhameti öğreteceğim. Onun gibi şefkatli bir öğretmen olacağım ve çocukları çok iyi yetiştireceğim.” diyor.

ŞENAY AYBÜKE YALÇIN

Şenay Aybüke Yalçın, Batman’da 10 Haziran’da Kozluk Belediye Başkanına aracına yönelik terör saldırısında 22 yaşında şehit oldu.

Genç müzik öğretmenin olay sırasında bulunduğu aracı kullanan öğretmen arkadaşı İzzet Gündoğdu olayı anlatırken “Çatışmanın ortasında kaldık, Aybüke herkesi sakinleştirmeye çalışıyordu. Sakin olun dedi. Vuruldu.” dedi.

Terör saldırısı, seslendirdiği Mağusa Limanı türküsü ve fotoğrafındaki tebessümü ile hafızalara kazınan Aybüke öğretmeni ömrünün ve mesleğinin baharında sevdiklerinden ve hayattan kopardı.

Şehit Aybüke öğretmenin Necmettin Erbakan Üniversitesinden sınıf arkadaşı Siirt Kazım Karabekir Ortaokulunda görevli müzik öğretmeni Tuğba Çakır, Aybüke Yalçın’ı şu sözlerle anlatmıştı: “Onu hep gülerken, şarkı söylerken hayal edebilirdik. Aybüke’ye ölüm hiç yakışmadı. Ona, ‘Bizim için bir şarkı söyler misin?’ dendiğinde mutlaka Mağusa Limanı’nı söylerdi.” 

Şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın, Ekim 2016’de, 18’inci tercih yeri olan ilçeye atandığı ve atamasının yapıldığı gün sevincini sosyal medya hesabından, “Öğretmen oldum ben” sözleriyle paylaşmıştı.

DİLAY TURAN KERMAN

Tunceli’de 4 Ekim 2011’de halı sahada polis arkadaşlarıyla futbol oynayan komiser eşi Cem Kerman’ı izlerken PKK’nın saldırısına uğrayan öğretmen Dilay Turan Kerman, sırtından vurularak şehit edildi.

Dilay Kerman; öğretmenliğinin ve evliliğinin ilk yıldönümüne iki hafta kala, henüz 28 yaşında hayattan, hayallerinden, öğrencilerinden koparıldı.

Dilay Kerman, Tunceli Merkez Rehberlik ve Araştırma Merkezi Görme Engelliler sınıf öğretmeniydi.

‘BİZ BURAYI TERÖRE TESLİM ETMEYECEĞİZ’ DEDİLER

Zeki Ödük, Ali Yıldız, Mahmut Çatalkaya ve Erol Ercan; Mardin’in Savur ilçesindeki Başkavak İlköğretim Okulu öğretmenlik yapıyordu.

4 Kasım 1994’te Mardin Savur’da terör örgütü PKK tarafından yollarını kesilen 4 öğretmen arabadan indirilip katledildi.

Mahmut ve Erol öğretmenin şark görevi bitmiş, Batı’daki illerimize tayinleri çıkmıştı. Tayinlerini iptal ettirip “Biz burayı teröre teslim etmeyeceğiz.” diyerek Mardin’de kalmışlardı.

4 IŞIK BİRDEN SÖNDÜ

Diyarbakır’daki öğrencilerini yetiştiren öğretmenler Uğur Gören, Cuma İbiş, Mustafa Sadettin Küçük ve Nesrin Ünügör 1 Ekim 1996’da Hantepe Köyünden kaçırılarak şehit edildi.

AYNI GÜN 6 ÖĞRETMEN ŞEHİT EDİLDİ

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde terör örgütü üyeleri, 11 Eylül 1994’te öğretmenler Rüstem Şen, Metin Kaynar, Ali İhsan Çetinkaya, Mustafa Karınca, Buminhan Temizkan ve Vedat İnan’ı okul lojmanında şehit etti.

Eğitim yılının ilk haftasında, PKK’nın 40 kişilik bir grupla okul lojmanına düzenlediği baskında evlerinden zorla dışarı çıkarılan 6 öğretmen kurşuna dizilerek katledildi.

Şehit öğretmen Rüstem Şen’in acılı babası “Beraber samimi oldukları arkadaşlarıyla oturuyorlarmış. Sağlık memuru da geliyor. ‘Ben geldim, sohbet edelim’ diyor. Kapıyı açıyorlar. Arkasından 5,6 kişi beraber getirmiş. Orada 6 öğretmeni sırasıyla hepsini şehit ediyorlar.” demişti.

BAYRAM VE YASEMİN TEKİN

Bayram Tekin; Türkiye’nin hiçbir köyünde çocuklar bilimden, bilgiden uzak kalmasın, karanlıklara hapsolmasın diye, eşiyle birlikte Bitlis’e öğretmen olarak gitti. Yakmaya çalıştığı aydınlığın ateşini PKK’lı teröristlerin kurşunları söndürdü.

Terör örgütü PKK mensupları, Bitlis’in Düzköy Erikli Köyü İlkokulunda öğretmen olan Yasemin Tekin, Düzköy Erikli Köyü Ortaokulunda görev yapan eşi Bayram Tekin ve küçük kızları Betül’ü 25 Ekim 1993’te şehit etti.

İkinci çocuğuna hamile olan şehit öğretmen Yasemin Tekin’in adı Bitlis’in Tatvan ilçesindeki bir okula verildi.

NEŞE ALTEN

Öğretmen babası Hasan Alten’i örnek alarak öğretmen olan Neşe Alten de şehit öğretmenler arasında bulunuyor.

Neşe Öğretmen, 1993 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Çavuşlu Köyü İlkokuluna atandı. Ataması, Bismil ilçesine çıkınca ailesi gitmesini istemedi; ama Neşe öğretmen “Bayrağımın dalgalandığı her yere giderim.” diye kararlılığını gösterdi. Babası ise “Seni yalnız başına göndermem” diyerek Neşe öğretmenle birlikte gitti.

Neşe öğretmen, harabe hâldeki binayı kendi imkânlarıyla öğrencilerinin okuyabileceği bir okul hâline getirdi.

Henüz 25 günlük öğretmen olan Neşe Alten ve babası; 26 Ekim 1993’te PKK’nın evlerine düzenlediği baskınla şehit edildi. Neşe Alten’in annesi Nazife Alten ise 29 yıl sonra, Malkara Devlet Hastanesi’nde kızı ve eşinin şehit düştüğü günde, yaşamını yitirdi.

Neşe öğretmen; 1986 yılında Sinop Öğretmen Lisesi’nde iken 24 Kasım Öğretmenler Günü için hayâllerini bir kâğıda şöyle yazıyordu: “Ben tükenmez olayım, tüm insanlara, yolculara yeteyim istiyorum. Korkuyorum bazı geceler, karanlık geliyor her yer bana, karanlık çok karanlık. Üşüyorum yatağımda. O zaman unutayım diye, avunayım diye annemi, babamı, kardeşlerimi düşünüyorum. Yurdumu, binlerce şehidin kanıyla sulanmış yurdumu düşünüyorum.”  

MUSTAFA ÇAĞLAR

Kütahyalı öğretmen Mustafa Çağlar, 1988’de, Tunceli Mazgirt’e bağlı Akviran köyünde, okulu Türk bayraklarıyla süsleyerek öğrencileriyle 23 Nisan’ı kutladığı için, gece lojmana gelen PKK’lılar tarafından eşinin gözleri önünde katledildi. Mustafa öğretmenin oğlu Murat, 6 aylıkken yetim kaldı.

HÜSEYİN AYDEMİR

Kırşehir’de dünyaya gelen Hüseyin Aydemir, hayalini gerçekleştirerek, 1986’da ilk tayini Batman Gercüş’e bağlı Aydınca Köyü’ne öğretmen olarak atandı. Hüseyin öğretmenin, okulunun önündeki direğe çektiği Türk bayrağı PKK’lı teröristleri rahatsız etti.

Teröristlerin tehditlerine rağmen Türk bayrağını indirmeyen Hüseyin öğretmen, 11 Mart 1988’de, 26 yaşındayken teröristler tarafından bayrak direğine asılarak şehit edildi.

İşte isim isim şehit öğretmenler: 

Abdülkerim Usta (11.05.1917- Irak)

Mahmut Karabekiroğluları (31.10.1917- Filistin)

Süleyman (20.09.1918- Filistin)

Mustafa Fehmi Kubilay (23.12.1930- Menemen)

Mehmet Saygıgüder (26.06.1979- Gaziantep)

Recep Çakır (14.01.1980-İstanbul)

Nevzat Demirci (7.04.1980-Ağrı)

Fevzi Ateş  ( 28.05.1980- Batman)

Ali İncekara (2.06.1980- İstanbul)

Ergün Erol Gürsesoğlu (5.07.1980-Adana )

İsa Karaaslan (15.05.1987-Mazgirt)

Asım Özden (21.05.1987-Diyarbakır)

Aydın Acun (25.05.1987-Mardin)

Tahir Civil (4.11.1987-Diyarbakır)

Şenol Akar (12.11.1987-Şırnak)

Adem Akdeniz (11.01.1988-Mardin)

Hüseyin Aydemir (12.03.1988-Batman)

Muhammed Yıldız (25.03.1988-Mardin)

Lokman Çeker (12.04.1988-Tunceli)

Ali Boşgelmez (15.04.1988-Tunceli)

Mustafa Çağlar (23.04.1988-Tunceli)

Mithat Eren (5.11.1988-Mardin)

Nuri Öztürk (5.11.1988-Mardin)

Sezgin Yolcu (4.12.1988-Batman)

Mehmet Kapusuz (6.09.1989-Siirt)

Çevik Ersin Temel (6.09.1989-Siirt)

Durmuş Güçlü (6.09.1989-Siirt)

Fasih Söğüt (17.10.1989-Mardin)

Hanifi Çakallıoğlu (28.03.1990-Kahramanmaraş)

Ahmet Bekar (14.04.1990-Elazığ)

İzzet Yüksel (14.04.1990-Elazığ)

Ertan Sevim (3.09.1990-Muş)

Ali Karaoğlan (19.09.1990-Kars)

Mehmet Gezer (7.11.1990-Gaziantep)

Abdulkadir Uğurlu (20.10.1991-Mardin)

Esma Karadoğan (17.11.1991-Tunceli)

İbrahim Kızmaz (6.01.1992-Mardin)

Orhan Gök (19.03.1992-Mardin)

Mehmet Geren (23.03.1992-Diyarbakır)

Şevki Akgün (29.04.1992-Iğdır)

İlyas Acar (4.05.1992-Erzurum)

Orhan Korkmaz (20.05.1992-Diyarbakır)

Seydo Aydoğan (5.06.1992-Mardin)

Elif Livan (13.08.1992-Diyarbakır)

Ramazan Ergi (23.08.1992-Diyarbakır)

Abdurrahman Taner (29.08.1992-Adana)

Engin Eker (16.09.1992-Diyarbakır)

Abdulvahap Yersiz (6.10.1992-Mardin)

Emin Aydın (11.11.1992-Diyarbakır)

Vural Akdeniz (11.11.1992-Diyarbakır)

M. Mehdi Şanlı (22.11.1992-Diyarbakır)

Mehmet Emin Özden (6.12.1992-Diyarbakır)

Ahmet Koparan (6.12.1992-Diyarbakır)

Halis Şişman (3.01.1993-Bitlis)

Zübeyde Akkoç (13.01.1993-Diyarbakır)

Ramazan Aydın Bilge (13.01.1993-Diyarbakır)

Ertuğrul Alptekin (18.02.1993-Mardin)

İsmail Çelik (22.02.1993-Siirt)

Alihan Han (19.04.1993-Diyarbakır)

Abdullah Kara (24.05.1993-Bingöl)

Mehmet Birol (24.05.1993-Bingöl)

Birol İrfan Aşkar (24.05.1993-Elazığ)

Ali Rıza Pekgöz (10.06.1993-Batman)

Nuriye Ak (11.06.1993-Diyarbakır)

Nevzat Akdemir (21.06.1993-Tunceli)

Hamza Çetin (23.06.1993-Tunceli)

Erkan Aydın (23.06.1993-Tunceli)

Selahattın Aysan (24.06.1993-Bingöl)

M. Mecit Yalçın (5.08.1993-Diyarbakır)

Osman Çiçek (7.09.1993-Diyarbakır)

Ayhan Kural (16.09.1993-Tunceli)

Ali Şahap Salık (21.09.1993-Diyarbakır)

Gürez Şimşek (29.09.1993-Şanlıurfa)

Zeki Şenoğlu (29.09.1993-Şanlıurfa)

Nurgül Kale Aladağ (6.10.1993-Tunceli)

Bayram Aladağ (6.10.1993-Tunceli)

Taşkın Senger (7.10.1993-Tunceli)

Orhan Bakış (7.10.1993-Tunceli)

Fevzi Katar (7.10.1993-Tunceli)

Ünal Atlı (7.10.1993-Tunceli)

Ethem Yaşar (22.10.1993-Diyarbakır)

A. Nurettin Soyer (22.10.1993-Diyarbakır)

Ali Yıldırım (22.10.1993-Diyarbakır)

Hüseyin Yavuz (22.10.1993-Diyarbakır)

Zeki Savruk (24.10.1993-Diyarbakır)

Mehmet İzdal (25.10.1993-Van)

Abdurrahman Nafiz Özbağrıaçık (25.10.1993-Bitlis)

Ergin Komut (25.10.1993-Bitlis)

Fatih Tekin (25.10.1993-Diyarbakır)

Mehmet Fidan (25.10.1993-Diyarbakır)

Yasemin Tekin (25.10.1993-Bitlis)

Sezgin Keçeci (25.10.1993-Diyarbakır)

Bayram Tekin (25.10.1993-Bitlis)

Ayşe Konakçı (26.10.1993-Diyarbakır)

Numan Konakçı (26.10.1993-Diyarbakır)

Neşe Alten (26.10.1993-Diyarbakır)

Kemal Sert (16.11.1993-Diyarbakır)

Zafer Özdeniz (21.11.1993-Tunceli)

Halil Kandemir (21.11.1993-Tunceli)

Mehmet Dayan (29.12.1993-Diyarbakır)

Nahit Ergene (1.01.1994-Elazığ)

Mustafa Boz (22.02.1994-Şırnak)

Hasan Akan (1.03.1994-Diyarbakır)

M. Ali Durak (7.04.1994-Diyarbakır)

Metin Gençdal (20.04.1994-Tunceli)

Recep Oyur (29.04.1994-Diyarbakır)

Erkan Özcan (29.04.1994-Batman)

Sıtkı Abdioğlu (17.05.1994-Batman)

Kemal Göçer (3.06.1994-Diyarbakır)

M. Nuri Demiralp (5.06.1994-Diyarbakır)

Rüstem Şen (11.09.1994-Tunceli)

Metin Kaynar (11.09.1994-Tunceli)

Ali İhsan Çetinkaya (11.09.1994-Tunceli)

Mustafa Karınca (11.09.1994-Tunceli)

Buminhan Temizkan (11.09.1994-Tunceli)

Vedat İnan (11.09.1994-Tunceli)

M. Şirin Gökdere (15.09.1994-Diyarbakır)

Atilla Aydoğdu (17.09.1994-Tunceli)

Adnan Tunca (23.09.1994-Batman)

Mustafa Gümüş (23.09.1994-Batman)

Sait Korkmaz (28.09.1994-Ağrı)

Hayati Kapukaya (8.10.1994-Van)

Ersoy Yorulmaz (11.10.1994-Erzurum)

Ragip Köse (11.10.1994-Erzurum)

Nurullah Saraç (11.10.1994-Erzurum)

Ali Bulut (11.10.1994-Erzurum)

Erol Ercan (5.11.1994-Mardin)

Ali Yıldız (5.11.1994-Mardin)

Mehmet Zeki Ödük (5.11.1994-Mardin)

Mahmut Çatalkaya (5.11.1994-Mardin)

Şeyho Kurtulmuş (25.05.1995-Batman)

Necati Çiçek (26.09.1995-Diyarbakır)

Hamza Halit Sülün (2.10.1995-Şırnak)

Hüseyin Kocabaş (12.10.1995-Sivas)

Gürkan Arıtürk (30.10.1995-Mardin)

Ökkeş Kaya (30.10.1995-Mardin)

Hacı Ömer Serin (22.04.1996-Kahramanmaraş)

Nurettin Aslan (22.04.1996-Kahramanmaraş)

Aydın Yılmaz (22.04.1996-Kahramanmaraş)

Nurettin Arslan (23.04.1996-Kahramanmaraş)

Aynur Sarı (22.06.1996-Diyarbakır)

Nesrin Ünügür (1.10.1996-Diyarbakır )

Cuma İbiş (1.10.1996-Diyarbakır)

Mustafa Saadettin Küçük (1.10.1996-Diyarbakır)

Uğur Gören (1.10.1996-Diyarbakır)

Bülent Ay (12.02.1997-Batman)

Lütfi Ölmez (1.09.1997-Diyarbakır)

Mustafa Özkan (9.10.1997-Mersin)

Erhan Çakmak (15.07.1998-Hakkari)

Dilay Kerman (4.09.2011-Tunceli)

Yusuf Elitaş (16.07.2016-Ankara)

Şenay Aybüke Yalçın (9.06.2017-Batman)

Necmettin Yılmaz (12.07.2017-Tunceli)

Arzu Özsoy (13.11.2022- İstanbul)

Ayşenur Alkan (20.11.2022- Gaziantep)

Şehit öğretmenlerimizi 24 Kasım’da anıyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

  1. Devletimizin Ankara’da tam olarak bu konuyla ilgili bir anıt açması ve tüm yabancı ülke ziyaretçilerini bu anıta götürüp özellikle batılı ülkelerin temsilcilerinin, parti liderlerinin bu anıtı ziyaret etmeleri ve bu öğretmenlerimizin şehit ediliş hikayelerini okumalarını sağlaması lazım. Devletin bu pasifliği beni deli ediyor.

  2. resimlerine bakmak, isimlerini okumak, dogum ve olum tarihlerini okumak gozlerimi yasartmaya ve sinirlenmeme yetti. Makaleyi yazanin neler hissettigini tahmin edemiyorum. Butun sehitlerimize Allah rahmet etsin. Emegi gecen herkesin hem burada hem de diger tarafta atesten cikamamasini niyaz ederim. HDP ile gorusmeyi dogal karsila bohcali efendi. HDP ile koalisyon kur Mr. Kemal.

  3. cumhuriyetin koruyamadığı insanımız hepsi hayatlarının baharında yitip gitti bu ülke için.

  4. 24 Kasım 2022, 12:58

    Haberi okuyunca tüylerim diken diken oldu elinize sağlık düşünenler var olsun.

  5. Allah hepsine rahmet eylesin, ruhları şad olsun. Cumhuriyetin asil, idealist öğretmenleri bayrağı gelecek nesillere taşıyacaktır.

  6. Şehit öğretmenlerimizi anmak için bu yazıyı hazırlayanlar sağ olsun var olsunlar. Öğretmenler günü şimdi anlamına kavuştu. Azgın teröristler, hayvandan aşağı yaratıklar, neler yaptılar, unutturmayalım!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!