‘Şok mangaları’ sanık sandalyesinde: FETÖ işkenceden yargılanıyor!

TSK’ya sızmış FETÖ’cülerin örgütten olmayan subay adaylarına yönelik harp okullarında uyguladığı işkence yüzlerce öğrencinin hayatını karartmıştı. Kamuoyunda ‘Şok mangaları’ olarak bilinen FETÖ faaliyeti ilk kez dava konusu oldu. FETÖ, işkence suçundan da yargılanmaya başlandı.

Ankara Adliyesi 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Haziran 2019 tarihinde görülmeye başlanan “FETÖ İşkence davasının” ikinci celsesi bugün açıldı. Bugün görülen celseye sanık Ayhan Y. SEGBİS sistemi ile katıldı. Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtlar okundu. Müşteki E.G.’nin beyanları tekrar okundu. Sanık ve vekili, müşteki E.G.’nin davaya katılma talebini reddettiklerini söyledi.

İddia makamı ise E.G.’nin davaya katılma kabulüne ve sanığın tutukluluk halinin devamına dair karar verilmesini talep etti. Özetle; müşteki E.G.’nin sanığın üzerine atılı işkence suçundan doğrudan zarar görme ihtimaline binaen CMK 237 ve devamı maddeleri uyarınca “kabulüne” ve tutuklu sanığın “tutukluluk halinin devamına” ve duruşmanın 8 Kasım 2019 günü saat 09.20’ye bırakılmasına oybirliği ile karar verildi.

Bu dava FETÖ meselesi açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. İlk kez Kara Harp Okulu’nda takım komutanlığı yapmış olan Ayhan Y. isimli sanık, FETÖ üyeliğinin yanı sıra “işkence yapmak” suçundan da yargılanıyor. Bu davanın genişlemesi, harp okullarında ve askeri liselerde işkence yapan ilgili dönemdeki bütün sorumluların bu kapsamda yargılanması bekleniyor.

FETÖ’nün 2008-2014 yılları arasında bu yöntemle harp okullarından yaklaşık 4 bin askeri öğrenciyi tasfiye ettiği tahmin ediliyor.

PES ETTİRMEYE ÇALIŞIYORLARDI

Öte yandan geçen yıl etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan FETÖ şüphelisi eski Kara Harp Okulu öğrencisi S.G, örgütün kurduğu “şok mangalarıyla” örgüt mensubu olmayan bazı öğrencilerin nasıl yıldırıldığını anlatmıştı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade veren S.G, askeri liselerden gelen öğrencilere baskı yapmak amacıyla eğitimciler ve öğrencilerden oluşan “şok mangaları” kurulduğuna dikkati çekerek şunları kaydetmişti:

“(Şok mangası) adı altında bir manga vardı. Askeri lise öğrenimini gören öğrenciler, mezun olduktan sonra harp okulunda intibak eğitimine katılırlardı. Bu şahıslardan lisedeyken disiplin puanı düşük olan öğrencilere diğer öğrencilerden ayrı psikolojik ve fiziksel baskı kurmak amacıyla zorlu eğitim yaptırılıyordu. Amaçları (askeri liseden gelen) bu öğrencileri pes ettirerek harp okuluna geçmeden kendi istekleriyle okuldan ayrılmalarıydı. Bu şekilde okuldan ayrılanlar oldu ancak o zulme katlanıp okula devam edenler de vardı.”

CANLI TANIK ANLATIYOR

Olayın canlı tanıklarından Yağız Aksakaloğlu, Veryansın Tv’deki yazısında FETÖ’nün harp okullarındaki işkencelerini ve yaşananları çok çarpıcı bir şekilde anlatmıştı.

İşte o yazı:

FETÖ ilk kez işkence suçundan yargılanıyor

‘Şok mangaları’ sanık sandalyesinde: FETÖ işkenceden yargılanıyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!