Terör üniversiteye ‘yatay geçiş’ yaptı

PKK yandaşlarının üniversitelerde yeniden etkin olmaya başladığı, milli hassasiyeti olan öğrencileri tehdit ettiği ve üniversite yönetimlerinin de bunlara sessiz kaldığı öğrenildi.

Terör üniversiteye ‘yatay geçiş’ yaptı

Veryansın Tv / Özel Haber

Aralarında “PKK’nın özel militanı” olduğu belirtilen kişilerin örgütlenerek üniversitelerde özellikle milli hassasiyeti olan öğrencilerin derse girmesini engellediği, yemekhanede yemek yedirmediği hatta bazı öğrencileri tehditle yerleşkelerin kapısından bile geçirmediği vurgulandı. Bu olayların yaşandığı yerlerden biri de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre PKK’ya yakın gruplar, söz konusu öğrencileri, öldürmekle tehdit ediyor.

50’DEN FAZLASI YATAY GEÇİŞLE GELMİŞ

PKK yeni dönemde bir kez daha üniversitelere yerleşemeye başladı. Bunların başında da Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin (DTCF) geldiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, PKK yandaşı 100 kadar öğrenci, okulda huzur bırakmıyor ve birçok öğrenciyi de tehdit ediyor.

Daha önce okulda gücü zayıflayan PKK yandaşı grupların son zamanlarda sesi çok çıkıyor. 50’den fazlası yatay geçişle üniversiteye yerleşmiş 100 kadar PKK yandaşının arasında “özel militanlar” olduğu iddia ediliyor.

‘KÖPRÜ ALTINDA BİRİ SANA BIÇAK VURUNCA NE YAPACAKSIN?’

DTCF’deki çok sayıda kaynak, Veryansın Tv’ye geçen aylarda yaşanan kavga ve gerginliklerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Kaynaklar, şunları söyledi:

“PKK yandaşı grupların gücü geçen senelerde kırılmıştı ancak şimdi yeniden sesleri çıkmaya başladı. Okulda huzur bırakmadılar. Bu kişiler yaklaşık 100 kişi. Bunun 50’den fazlası fakülteye yatay geçişle gelmiş. Gelen kişilerin arasında PKK’nın dağ kadrolarından olan isimlerin olduğu bile söyleniyor. ‘Özel militanlar’ okulu resmen kışkırtıyor. Bizler sesimizi çıkarmıyoruz. Ancak milli hassasiyeti olan gruplara burada okuma ve yaşam hakkı tanımıyorlar. Geçen ay kavga çıktı. Gerginlik hep var. PKK’ya yakın gruplar, bu öğrencileri öldüreceklerini açık açık söyledikleri gibi, geçenlerde birisine ‘Sıhhiye köprü altında bir delikanlı Kürt genci sana bıçak vurunca ne yapacaksın?’ diye de tehdit etmiş.”

‘DEKANLIK DİLEKÇELERİ BİLE DİKKATE ALMIYOR’

Kendilerinin de bu durumdan rahatsız olduğunu söyleyen kaynaklar şöyle devam etti:

“PKK’ya yakın gruplar, sürekli küfür, hakaret ve saldırı halindeler. Yemekhanede ve derslere girişte milli hassasiyeti olan öğrencilere izin vermiyorlar. Okulun dekanı da bunlara sesini çıkarmıyor. Okulun güvenliği de sanki milli hassasiyeti olanlar suçluymuş gibi gerginlik olmasın diye onları alıp kantine çekiyor. Bu kişiler sınavlara bile giremiyor. Dekana çok sayıda dilekçe yazılmış, hiçbirine yanıt verilmediği gibi, dekan HDP’li vekillerin telefonlarına göre hareket ediyor.”

PKK yandaşı kişilerin milli hassasiyeti olan öğrencilerle yaşadığı tartışmalar sonrası “Onlar (milli öğrenciler) ellerini kollarını sallayarak bu okula giremeyecekler, bu okulu onlara dar edeceğiz” dediğini bunun da videolarının olduğunu söyleyen kaynaklar, “Bu PKK yandaşları arasında birebir PKK’nın dağ kadrosundan isimler var. Bunların bazıları zaten canlı bomba oldu. Örgütün Yüksekova sorumlusu bile bu okuldaydı. Bursa’daki saldırıyı yapan da Çevik Kuvvet’e saldırıyı yapan da bu okulda örgütlenmeye çalışan kişiler çıktı” diye konuştu.

Kendilerinin herhangi bir gruba bağlı olmadığını, ancak huzursuzluklarını söylemekten bile çekindiklerini belirten kaynaklar, okul idaresinin sessizliğinden öte bu kötü niyetli grupları savunan tarzından da rahatsız olduklarını belirtti.

‘BUNA İZİN VERİLMEMELİ’

Geçen ay yaşanan kavgada PKK’lı grupların FETÖ’ye yakın kanallarda sanki kendilerine saldırı varmış gibi haber yaptırdıklarını belirten bir kaynak şunların altını çizdi

“Bu kanallara bağlandılar, faşistlerin sözde solcu ve Kürt öğrencilere saldırdığını alenen söylediler. HDP’li bir vekil de devreye girdi. Ama bizler gördük, saldırıyı ve kışkırtmayı yapan PKK destekçilerinin içinde bulunan birkaç kişi. Şu an biraz olaylar durulmuş gibi görünüyor ama gerginlik sürüyor. PKK bu üniversiteleri kontrol etmek istiyor. Buna izin verilmemeli.”

PKK’nın geçen yıllarda dağ kadrolarından üniversitelere, örgütlenme için çok sayıda kişi yerleştirdiği ortaya çıkmıştı. Yapılan incelemeler sonrasında, olay çıkaran sözde öğrencilerin PKK’lı olduğu ortaya çıkmış, birçok kişi okuldan atılmıştı.

HEPSİ DTCF’DEN ÇIKMA

Bursa’da Nisan 2016’da Ulu Cami’de saldırı yapan canlı bomba Eser Çali, çaydanlıkta bomba hazırlayan görüntüleri ortaya çıkan ve öldürülen örgütün Yüksekova sorumlusu Emel Güçlü, İstanbul Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet’e saldırı düzenleyen Berna Yılmaz, Çağlayan Adliyesinde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden Bahtiyar Doğruyol gibi isimlerin hepsinin ortak noktası DTCF’de okuması. Bu teröristler, üniversitede oldukları süreler boyunca yine benzer gruplarda etkin görevler almışlardı.

Ellerini kollarını sallayarak dolaşamayacaklar