Tümamiral Cihat Yaycı’dan yeni kitap: Libya, Türkiye’nin denizden komşusudur

Dr. Tümamiral Cihat Yaycı son kitabı ile yine çok konuşulacak. Yaycı, bu sefer deniz komşumuz Libya'ya odaklanıyor.

Tümamiral Cihat Yaycı’dan yeni kitap: Libya, Türkiye’nin denizden komşusudur

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye´nin, Doğu Akdeniz´deki hak ve menfaatleri gündeme getiren çalışmalarına devam ediyor. Yaycı daha önce Türkiye’nin neden Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmesi gerektiğiyle ilgili bir çalışma yapmıştı. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) kavramını gündeme getiren Yayıc, bu sefer deniz komşumuz Libya üzerine kitap yazdı.

Daha önce “Doğu Akdeniz’de Libya ile MEB ilan edilmesini savunan Yaycı, son eserinde iki ülkenin bölgede oyun kurucu olduğunu hatırlatıyor.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan Cihat Yaycı´ya ait “Libya, Türkiye´nin denizden komşusudur” isimli kitabın arka kapak yazısında şu ifadeler yer alıyor:

Doğu Akdeniz´de deniz alanlarının sınırlandırılmasında Libya´nın rolü… Soğuk Savaş´ın üzerinden yirmi yılı aşkın zaman geçmesine karşın küresel ve bölgesel ölçekteki belirsizlikler ve kırılımlar devam etmekte, denizler de bu gelişmelerden payına düşeni almaktadır.

Doğu Akdeniz´de bölgesel güvenlik ortamı, çok uzun bir süredir bu deniz alanını çevreleyen ya da bizzat içinde bulunan kara parçalarında yaşanan sorunların deniz ortamına yansımaları ile biçimlenmektedir.

Deniz ortamında keşfedilen yeni doğalgaz ve petrol kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi, Doğu Akdeniz´de başta kıyıdaş ülke ve yönetimler olmak üzere uluslararası aktörlerin iştahlarını kabartmış, deniz yetki alanları sınırlandırma faaliyetlerinin hızlanmasına neden olmuştur. Böylece, genel eğilimin aksine ilk kez deniz kaynaklı bir sorun Doğu Akdeniz´de temel bir sorun haline gelmiştir.

Türkiye´nin, Doğu Akdeniz´deki hak ve menfaatlerinin garanti altına alınması ve gelecek nesillerinin ekonomik refahının sağlanması amacıyla, bölgedeki ülkeler ile arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair antlaşmaların bir an önce akdedilmesi önem arz etmektedir.

Doğu Akdeniz´de karşılıklı kıyıları bulunan ve derin tarihsel ilişkilere sahip Türkiye ve Libya´nın, denizlerde yaşanan paylaşım mücadelesindeki meşru haklarını korumak ve bölgede oyun kurucu aktör olduklarını bir kez daha hatırlatmak için bir an önce karşılıklı olarak deniz yetki alanlarına yönelik sınırlandırma yapması zaruridir.

Bu nedenle yakın dönemde Doğu Akdeniz´de meydana gelen gelişmeler, Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki hak ve menfaatleri, bu hakların hukuki temelleri okuyuculara sunulmuştur.