Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini desteklemeyi kabul etti

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini desteklemeyi kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce defalarca teröre destek veren İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliklerini veto edeceklerini söylemişti.

featured

İspanya’nın başkenti Madrid’de NATO liderler zirvesi öncesinde Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO yetkilileri bir araya geldi.

Madrid’de NATO Zirvesinin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi’ndeki dörtlü görüşmeye, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg katıldı.

Görüşmelerde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da hazır bulundu.

 TOPLANTI SONRASI ORTAK BİLDİRİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in ev sahipliğindeki görüşme, basına kapalı yapılırken iki etap halinde gerçekleştirilen toplantı sonrası Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortak bildiri imzaladı.

Ortak bildiride alınan kararlar şöyle:

PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’yle tam işbirliği

Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi

PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü

Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması

İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü

Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi

Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması

PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması

Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi

Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi

Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması

thumbnail
İlişkili Haber

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum

FİNLANDİYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Görüşme sonrası açıklama yapan Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, “Türkiye NATO üyeliklerimizi desteklemeyi kabul etti. NATO’ya giriş adımlarımız konusunda birkaç güne uzlaşıya varılacak” ifadesini kullandı. Finlandiya Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlarımız, Türkiye’nin bu hafta Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasını destekleyeceğini teyit eden üçlü bir momerandum imzaladılar” ifadeleri kullanılarak, “Türkiye, geçtiğimiz haftalarda terör tehdidi konusundaki endişelerini dile getirdi. Finlandiya bu endişeleri ciddiye almıştır. Finlandiya, terörizmin tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor” denildi.

‘İSVEÇ VE FİNLANDİYA İÇİN ANLAŞMA YAPILDI’

Görüşme sonrası yayınlanan ortak bildiriye 3 ülke imza atarken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, toplantının detaylarını paylaştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO ülkelerinin liderlerinin yarın İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılmaya davet için karar alacağını bildirdi. Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için anlaşma yapıldı.” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini desteklemeyi kabul etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

18 Yorum

 1. 2 ay önce

  Onlar girsin biz çıkalım şu adi cenabet yapıdan. Türkiye Rusya Çin İran Pakistan Suriye Azerbaycan vs daha güçlü daha zengin adil bir birliktelik mümkün.

 2. 2 ay önce

  Taahhüt dedikleri şeylere bir bakın hepsi farazi sözler, kanun değil bir şey değil. Ayrıca hiç bir menfaatimiz olmayan bir hamle. Tam bir kepazelik.

  • farazi tabi.. terör örgütü üyeliği yetmez eylem kanıtı lazım diyolar.. zaten geçen 20 senede aynı şeyi konuştuk değişen birşey yok yani.. zafer gibi yayın yapılıyor haber yayınlarında.. abd den, ya yaptırım, ya izin ver gibi birşeyler olmuş herhalde

 3. 2 ay önce

  Yemin ediyorum ben sonucun bu olacağına adım gibi emindim. Şaşırmadık reis. Hedef 2071.
  Sanırım sıra Möntrö güncellenmesinde. Bence O konuda da şaşırmayacağız.

 4. 2 ay önce

  Allah belanızı versin onursuz herifler!

 5. 2 ay önce

  Bir kere NATO’ya girdikten sonra taahutleri yerine getirmezlerse Turkiye’nin yapabilecegi birsey var mI? Yok.
  AtI alan Uskudar’I gecmis olacak sayenizde. Ortak bildiriyi cerceveletip asIn, bakarsInIz…
  Diklenip, dik duramamak bu olsa gerek.

 6. 2 ay önce

  En başından beri söyledim. Ey İsveç, Ey Finlandiya denilecek. Türkiye’nin hakları savunuluyormuş gibi yapılacak, oylar toplanacak. Sonra da İsveç ve Finlandiya bize söz verdi. O yüzden kabul ettik diyecekler dedim. Çünkü 20 yıldır hep aynı taktiği güdüyorlar. Yarın da İsveç ve Finlandiya sözünde durmadı denilecek..

 7. 2 ay önce

  Zaten en basindan belliydi yapacaginiz. Ben de dahil herkes de buradan soylemisti. Capsiz herifler. Bir isiniz de dogru olmayacak mi sizin.

 8. 2 ay önce

  Erlik’in dediği gibi, bağımsız, egemen Türkiye Cumhuriyet’i Atamız’ın ölümüyle sona erdi. sonrakilerin tercihi malum sömürge olmaktı.

 9. 2 ay önce

  Kararlı bir üslupla itiraz ettik ve sonunda hakkımızı aldık. Komşumuz Avrupanın şımarık çocuğu Yunanistan gibi aylarca vızıldanmadık, haysiyetli bir devlet olarak işi tadında bıraktık. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” misâli ABD, Fransa ve diğer terörist dostlarıda İnşallah anlarlar.

 10. 2 ay önce

  Bence fetö ve ypg nın listeye ismen bu memorandum (mutabakat) da geçiyorsa ve Türkiye ye bir izleme süreci hakkı takındıysa gayet olumlu gözüküyor…

 11. 2 ay önce

  Emperyalizmin kuklalarından medet umanlara: Bizi soracak olursan; Silivri duvarlarını yıkmıştık. Hâlâ enkaz kaldırıyoruz! Sen diyorsun ki “NATO’nun generalleri hapiste.” Ama fikri iktidarda! Sen bunları görmüyor muydun? Şimdi çocukları nasıl kandıracaksın? Tükürdüğünü yalayan Türkiye’ymiş!

 12. 2 ay önce

  Çapsızlıkta, omurgasızlıkta sınır yok, cehennemin dibine kadar koşar adım, marş marş….

 13. 2 ay önce

  ne beklıyordunuz kı. onay vermemek bıraz sıkar bır tarafı.

 14. 2 ay önce

  Topunuz cehenneme, Dunya’yi atese atanlar!

 15. 2 ay önce

  malumun ilamı olmuş beklenen oydu zaten önemli olan türkiye gerçekten istediğini aldı mı bunu zaman gösterecek zira yunaninstanın fransanın natoya geri dönüş rezaletlerini biliyoruz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!