Hatay’a girişine izin verilmeyen Özdağ: Valilik anayasal suç işliyor

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın, bir dizi toplantıya katılmak için gitmek istediği Hatay'a girişine izin verilmedi, konvoyu durduruldu. Özdağ, "Hatay sınırına mayın döşeyeceğiz" açıklaması nedeniyle kente alınmadığını söyledi. "Keşke buraya Adana'dan değil de Suriye üzerinden gelseydik, Samandağı'ndan girseydik çok daha kolay olacaktı" diyen Özdağ, Valiliğin anayasal suç işlediğini ve yol açılıncaya kadar burada bekleyeceklerini söyledi.

featured

Adana’da dün partisinin 1’inci Olağan Adana İl Kongresi’ne katılan Ümit Özdağ, sabah saatlerinde bir dizi toplantıya katılmak için Suriye sınırındaki Hatay‘ın Reyhanlı ilçesine hareket etti. Adana’daki konuşmasında, “Reyhanlı’da, Türkiye-Suriye sınırına, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere ilk mayını yerleştireceğiz” diyen Özdağ’ın konvoyu, Hatay’ın girişinde durduruldu.

Jandarma tarafından yolu kesilen Özdağ’a valilik kararıyla kente girişinin uygun olmadığı bildirildi. Özdağ, burada yaptığı açıklamada, bölgede partililerle bekleyeceklerini, Hatay’a girmeden dönmeyeceklerini kaydetti. “Hatay sınırına mayın döşeyeceğiz” açıklaması nedeniyle kente alınmadığını söyleyen Özdağ, “Türkiye’deki tüm Zafer Partilileri Hatay’a bekliyorum” dedi.

Jandarma yetkilileri, Hatay Valiliği’nin kararını Ümit Özdağ’a yazılı olarak sundu. Jandarma, valiliğin 1 hafta süreyle tüm etkinlikleri iptal etmesi nedeniyle Özdağ ile beraberindekilerin kente girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

‘MAYIN SEMBOLİKTİ’

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, konvoyunun durdurulduğu Hatay girişinde açıklamalarda bulundu. “Sınıra mayın döşeyeceğiz” açıklamasının gerçek olarak anlaşıldığını belirten Özdağ, sınırların güvenliği için sembolik adım olduğunu vurguladı. İktidar olduklarında Ottawa Antlaşması’ndan çekilme hakkını kullanacaklarını belirten Özdağ, şunları söyledi:

“Nedir Ottawa Antlaşması? Türkiye de imzalamış yanlış bir şekilde, sınırlarda anti personel mayının olması. Eğer bu anlaşmadan çekilirsek ve sınırlarımızı tekrar güvenli hale getirmek için mayın döşersek bugün olduğu gibi milyonlarca kişi, Türkiye’ye giremeyecek. Sınırları görüyoruz ki korumak mümkün değil. Onun için biz de Zafer Partisi olarak bir karar aldık. Sembolik bir adım atarak, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere sınıra bir mayın yerleştireceğimizi ifade ettik.

‘SÜLEYMAN SOYLU SEN GERÇEK MAYIN MI SANDIN?’

Tabi Süleyman Soylu, bunun bir gerçek mayın olacağını zannetmiş anlaşılan, paniğe kapıldı. Süleyman Soylu, sen bizim gerçekten mayın taşıdığımızı mı düşündün? Bu sembolik bir mayın. Amaç, burada Türkiye’nin bugün ağır şekilde tehdit altında olduğu ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanamadığını bütün Türkiye’ye duyurmaktı. Bir vali talimat veriyor. 700 bin Suriyelinin yaşadığı Hatay’dan bahsediyoruz. İşte böyle bir şehre Zafer Partisi giremez, diyor. Sayın vali, ben parlamenterim hiçbir yasa benim oraya girmemi engelleyemez. Sen de engelleyemezsin, patronun da engelleyemez.

‘700 BİN SURİYELİYE DOKUNAMIYORSUN…’

İstediğim yere giderim bu ülkede. 700 bin Suriyeliye dokunamıyorsun. İbret olacak yasaklama belgesi çıkarıyorsun. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş bir parti eğer Hatay’a gelirse Hatay’da olaylar çıkabilir, diyorsun. Hatay’da olayları kim çıkaracak, Hataylılar mı? Hayır; kimin çıkaracağını kabul ediyorsun, misafir olarak bu ülkede yaşayan Suriyelilerin olay çıkaracağını kabul ediyorsun, Suriyelilerin Zafer Partisi’ne saldıracağını kabul ediyorsun; bu aslında Türkiye’nin ne kadar büyük tehditle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Türkiye’de bir siyasi parti bir kente bu iddia ile sokulmuyor.”

‘HATAY VALİSİ ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR’

Youtube hesabından da açıklamalarda bulanan Özdağ “Sevgili Hataylılar, bugün Hatay’da aranızda olmayı planlıyorduk. Ancak İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliği konvoyumuzu durdurdu. Bizim şehre girmemizi yasakladılar. Bu bir anayasal suç. Hatay Valisi şu anda suç işliyor. Burada bekliyoruz ve hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok.” dedi.

‘KEŞKE ADANA’DAN DEĞİL DE SURİYE ÜZERİNDEN GELSEYDİK’

Özdağ açıklamalarına şöyle devam etti:

Sevgili Hatay’a 700 binden fazla Suriyelinin girmesini ve kentin üzerine bir kabus gibi çökmesini engelleyemeyenler, sınırda güvenliği sağlayamayanlar bizim Erzin’den Hatay’a karayoluyla girmemizi engelliyorlar. Aslında galiba biz de yanlış yerden geldik diye düşünüyoruz. Keşke buraya Adana’dan değil de Suriye üzerinden gelseydik, Samandağı’ndan girseydik çok daha kolay olacaktı. Çünkü binlerce insan böyle geliyor ama biz giremiyoruz.

‘BURADAN GERİ DÖNERSEK ANAYASAMIZ ÇİĞNENMİŞ OLACAK’

Değerli Hataylılar, Zafer Partililer burada Erzin’de bekliyoruz ve yol açılıncaya kadar da bekleyeceğiz. Ne kadar sürerse sürsün, buradan geri dönememe konusunda kararlıyız çünkü Anayasal suç işleniyor. Eğer biz buradan geri dönersek Anayasamız çiğnenmiş olacak, biz de Anayasayı çiğnetmeyeceğiz. Biz sizi buraya davet ediyoruz. Buyurun burada kucaklaşalım. Hepinize sevgiler ve saygılar sunarken şunun da altını çizmek istiyorum; emin olun 365 gün içerisinde Hatay’daki, Gaziantep’teki, Kilis’teki, Şanlıurfa’daki, Osmaniye’deki, Antalya’daki, Türkiye’nin her yerindeki sığınmacı ve kaçaklar yurtlarına dönecekler. Onlara karşı bir düşmanlığımız yok. Ancak evimizi de kimseyle paylaşmayız. Biz uluslararası hukuka uygun şekilde herkesin Türkiye’nin dostları olarak vatanlarına dönmesini istiyoruz. İnşallah biz de Suriyelileri Suriye’de ziyaret eder ve yapmış oldukları mezeleri humus olmak üzere onların misafiri olarak yer ve onları ileride turist olarak ülkemizde ağırlarız.”

‘SİZİN İŞİNİZ ZAFER PARTİSİNİ ENGELLEMEK DEĞİL GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK’

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Özdağ, şunları söyledi:
“Hatay’daki Suriyeliler olay çıkarır diye Zafer Partisi heyetinin kente girmesi engelleniyor. Bu kentin teslim alındığını anlamına geliyor. Sizin işiniz Suriyeli korkusu ile Zafer Partisini engellemek değil güvenliği sağlamak #HatayKimin
Hatay valisi anayasal suç işliyorsun. Hatay’da her türlü etkinliği engelleyebilirsin. Ancak Hatay’a girişi engelleyemezsin. Hatay’a girişimizi engellemen Anayasa ihlali. Bugünün yarını var. “İçişleri Bakanı öyle emretti” açıklaması seni mahkemede kurtarmaz.
Özdağ, paylaşımında “7000 yıllık Türk Yurdu Hatay 9 Temmuz 1939’da Anavatana katıldı. Gerekirse 9 Temmuz’a kadar buradayız. Gerekirse dağlardan yürüyerek Hatay’a gireriz. Hatay Zafer diyor.” ifadelerini kullandı. 

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ÇATAKLI’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’dan Özdağ’ın Hatay’a girişinin engellenmesiyle ilgili açıklama geldi. Çataklı, “Tek güç kaynağı yabancı düşmanlığı olan, iki gündür Hatay sınırına mayın döşeyeceğini söyleyerek kışkırtıcı bir yol izleyen, hayatı yalan ve provokasyondan ibaret birinin bu provokasyonuna, tahrikine izin verilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Hatay Valiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hatay sınırına mayın döşeyeceğini iki gündür ilan eden, yabancı düşmanlığı ile her kesimden insanın bir arada yaşadığı, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü kadim şehir Hatay’ımızın sosyal dinamiklerine mayın döşeyeceğini söyleyerek, kışkırtıcı bir üslupla ilimize gelen tüm grup ve kişilerin telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verilmemesi adına kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde kamu düzeninin ve asayişin sağlanabilmesi, huzurun temin edilebilmesi amacıyla valiliğimizce gerekli önlemler alınmıştır” denildi.

 

thumbnail
İlişkili Haber

Muharrem İnce’den Hatay’a girişi engellenen Özdağ’a destek

Hatay’a girişine izin verilmeyen Özdağ: Valilik anayasal suç işliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 2 ay önce

  Emperyalizm’de oyun bitmez. Yarın başka yasaklarda gelirse şaşırmayalım. Muhsin YAZICIOĞLU’nu hts kaydı ile ölene kadar bulamayan iktidardanda bu beklenir.

 2. 2 ay önce

  İyiki engelliyorlar, bu sayede sesini daha çok duyuruyorlar🙂
  Zafer bizimdir Başkanım.

 3. Süleyman TOPALOĞLU
  2 ay önce

  Orda bulunan Jandarma ve Polisin şerefi var ise gidip istifa ederler . Benim için sorun yok bekarım evli değilim . Ancak her anne ve babanın bir çocuğu olduğunu düşünür isek, kamu görevlileri yaptıkları bu hataları ileride göreceklerdir. Çünkü onların çocukları on sene sonra sokağa çıkamayacak . Çıkarlar ise gelecekte görünen olaylar sığınmacı ,kaçak ve mülteciler tarafından taciz , tecavüz olacak . Ha ortadoğu kafası ha ortaçağ avrupası , ha cahiliye dönemi. !!!

  • 2 ay önce

   Acının şov dünyasındaki tahtı sarsılıyor…

   Cevapla
  • 2 ay önce

   İstifaya davete daha yüksek makamlardan başlamak lazım en azından devleti temsil eden Vali olmalı.

   Cevapla
 4. 2 ay önce

  Zafer Türk Milletinin olacak ve herşeyin hesabını soracak vatana ihanet edenlerdenKaçamayacak hiç kimse ! Türkün nefesi enselerinde olacak ve hepsini adalete teslim edecek!

 5. 2 ay önce

  Şimdi merak ediyorum mıhalefet liderleri ne yapacak? Cevabı söyleyim hiçbirşey! Özdağa küfür edildiğinde bile ses çıkarmadılar! Bunlar insan öylemi?

 6. 2 ay önce

  Acının şov dünyasındaki tahtı sarsılıyor…

 7. 2 ay önce

  Bu anayasal suçu işleyenlerin Zafer Partisi’nden korkmuş olmaları normal.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!