Veryansın Tv İliç’te… ‘Bu köyde çamur yağıyor, arılar ölüyor, zehir kokuları geliyor’

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığını ve doğayı korumak için verdiği mücadeleyi Veryansın TV'ye anlatmıştı. Sabırlı Köyü sakinleri, keşif öncesi eylem yaptı. Sabırlı Köyü Muhtarı Savu, "864 tane ÇED başvurusu yapılmış ve ülkeyi tamamen Çernobil'e dönüştürmek istiyorlar." dedi. Köy sakini Burak Berşe ise, "Sabah uyandığımızda burnumuza zehir kokusu geliyor. Maden, ocağımızı söndürdü" diye konuştu.

featured

VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan bir altın madeni 2010 yılında üretime geçti. Ayrıca şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyor.

Veryansın TV Youtube kanalında Serkan Öz’ün sunduğu canlı yayına katılan emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verildiğini söyleyerek duruma tepki göstermişti.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Genel Merkezi de Cezayirlioğlu ile birlikte dava açmıştı ve keşif davaları birleştirilmişti. Cezayirlioğlu, tüm vatansever ve çevre gönüllülerini 13 Nisan’da Erzincan İliç’e çağırmıştı. 

Sabırlı Köyü sakinleri, keşif öncesi altın madeninden kaynaklı siyanür ve sülfürik asit tehdidine karşı eylem yaptı. Köy sakinleri; uyandıklarında burunlarına bir zehir kokusu geldiğini ve siyanür dolu bu barajı istemediklerini söyledi.

KEŞİF ALANINA ALINMADI

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Genel Merkezi üyeleri, mahkeme heyetiyle birlikte keşif alanına girerken davacılardan Sedat Cezayirlioğlu ise keşif alanına alınmadı.

‘HEPSİ GİDECEK AMA HALK BAKİ’

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, “Siyasi partiler gelip geçicidir. Bugün var, yarın yok. Bugün A partisi, yarın B partisi… Ben 56 yaşındayım, bunlar da gidecekler. Bakın 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Zamanında ben de oy verdim, Her gün elime beddua ediyorum. Bu topraklardan AKP de gidecek, bir zamanlar Özal da vardı, bir zamanlar CHP de vardı. Hepsi gidecek ama halk baki.” dedi.

‘ÜLKEYİ TAMAMEN ÇERNOBİL’E DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR’

Sabırlı Köyü Muhtarı Hasan Savu, Türkiye’de ilk defa İzmir Bergama’da altın madeni aramayla başlayan faaliyetlerin Anadolu’nun her tarafına yayıldığını ve şu an 500’ün üzerinde bu tür faaliyetin devam ettiğini söyledi.

Sabırlı Köyü Muhtarı Savu, “864 tane ÇED başvurusu yapılmış ve ülkeyi tamamen Çernobil’e dönüştürmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘MADEN, OCAĞIMIZI SÖNDÜRDÜ’

Sabırlı Köyü sakini Burak Berşe, “30 senedir bu köyde yaşıyorum. Biz bu barajın böyle olacağını bilmiyorduk. Bizi bir nevi kandırdılar. Sabah uyandığımızda burnumuza zehir kokusu geliyor. Benim arılarım var, peynir işi yapıyorduk zamanında. Şu an peynir işim bitti. Maden, ocağımızı söndürdü. Arılarımızın da çoğu zehirden öldü. Bu köyde arı yetişmiyor. Her yere yağmur yağar, buraya çamur yağıyor. Çamurun içinde siyanür mü var, zehir mi var, ne olduğu da bilinmiyor. Biz bu barajı burada istemiyoruz. ” dedi.

‘SUYUMUZU, TOPRAĞIMIZI, FIRAT’IMIZI KİRLETMEYİN!’

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Şahsuvaroğlu, “Değerli çevreciler, Sedat Bey’in bu mücadelesinde burada olduğunuz için, toplumun her kesiminden insanlar olarak, çevreye duyarlı insanlar olarak eyleminizi kutluyorum.” diyerek Sabırlı Köyü sakinlerinin eylemine destek verdiğini dile getirdi.

Şahsuvaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bu toprakların çocuğuyum. Dedem Atatürk zamanında, Refat Bey İliç Belediye Reisiydi. Öbür dedem Kuruçay… Kuruçay’a gittik şimdi neredeyse yok olmuş. Burada yaşanan sadece İliç’in altınlarının alınması değil, ayrıca Selenyum, Toryum gibi değerli madenler götürülüyor. Hadi onları götürüyorsunuz… Bu yanlış bir ticaret, bunların Türkiye topraklarında gelecek kuşakların emaneti olarak işlenmesi gerekir. Hatta işlenmemesi gerekir. Çünkü yüksek teknolojiyi torunlarımız belki bulacaklardı, onlara kalması gerekirdi. Fakat bu altınlar götürüldü diyelim, hiç olmazsa suyumuzu, toprağımızı, Fırat’ımızı kirletmeyin. Bu uluslararası bir hukuk gaspıdır. Nerede bir damla su varsa o bütün insanlığın malıdır. Dolayısıyla bu evrensel bir mücadeledir. Suyu toprağı kirletenlere dur dediğiniz için hepinizi kutluyorum.”

‘MÜSLÜMANLIK İDDİASIYLA SALTANAT KURANLAR NEREDE’

Veryansın TV olarak önemli bir gerçeğin altını çizmek istediğini vurgulayan Serkan Öz, “Ramazan ayında memleketin bütün tarikat ve cemaatleri çevrelediği, her yerini yurtları saltanatta olduğu cemaatlere sesleniyoruz. Hangi Müslüman toprağını savunmaz? Müslümanlık iddiasıyla saltanat kuran tarikat ve cemaatler neredesiniz?” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bize tebliğler yapıp sokaklarda ayetler okuyan hocalarınız bize Tarım Bakanlıklarına, ilgili kurumlara gidip de “Çalma çırpma haramdır, yanacaksınız.” demeyip de barlarda, kafelerde oturan insanların hayatlarına müdahale eden tarikat mensupları, cemaatler, ne zaman toprak savunurken olacaksınız?”

 

Veryansın Tv İliç’te… ‘Bu köyde çamur yağıyor, arılar ölüyor, zehir kokuları geliyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 11 ay önce

  Gönlümüz sizinle. Keşke oradan canlı yayın yapılsaydı ve bugünü Veryansın sadece buna ayırsaydı çok ses getirirdi. Belki de ben kaçırmışımdır. Olsun, mücadeleye ve insanlara duyurmaya devam…

 2. 11 ay önce

  Tarikat ve cemaat denen şeylerin toprağı seccadelerini serebilecekleri yerdir. Fazlaya lüzum yoktur. Onlar ki her ortamda yaşayıp çoğalabilirler; bulundukları konum önemli değildir.

 3. Abd, ingiltere ve bunların manda b*kları bu toprakları yarın öbür gün olduğunda da bu vatanı bölemeyeceklerini, çiğneyemeyeceklerini, yiyemeyeceklerini anlayınca şerefsizce zarar vererek ne koparırsak kârdır hesabıyla yunan döllerine yüz yıl önce yaptırdığı yakımı yıkımı yağmayı şimdi bedevi yahudi ölülerine yaptırıyor. Bunlar var ya en namussuz moğol’dan trilyon kat namussuz. Alacakları para 200 milyar dolarmış bir de? Be kahpenin evlatlarının 200 kat yüz trilyon dolarlık işi olsa bile bu rezillik yapılır mı? Namussuz altılı masa koysun ya vatan toprağı bu şekilde peşkeş çekilemez diye sözde anayasasına! Yyav ben ne yazıyorum ne

 4. 11 ay önce

  Prada bazi utanmazlar dersim pankarti acmis.

 5. 11 ay önce

  Acilen acilen tüm su yüzeyi siyah plastik toplarla doldurulmalı. Zavallı kuşlar gelip buraya konamasın, buharlaşma bir ölçüde engellensin.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!