Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu

Hafize Gaye Erkan'ın istifası sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnamede ise, Erkan'a ilişkin "görevden alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

featured

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Merkez Bankası Başkanlığı görevine, Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. Karahan’ın eski ABD Büyükelçisi Murat Mercan’ın yeğeni olması ise dikkat çekti.

Öte yandan Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, eski başkan Hafize Gaye Erkan’a ilişkin “görevden alınmış” ifadesi dikkat çekti.

thumbnail
İlişkili Haber
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti… Mehmet Şimşek’ten açıklama

Erkan, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajla “görevden affını” istediğini duyurmuştu.

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!