Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı… Erbakan’dan ilk açıklama

Yeniden Refah Partisi; AKP, MHP ve BBP'den oluşan Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı. Karar sonrası açıklama yapan Genel Başkan Fatih Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini, partisinin de seçimlere kendi logosu ve adaylarıyla katılacağını söyledi. Öte yandan Erbakan, AKP'ye sundukları şartların kabul edildiğini açıkladı.

featured

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken Cumhur İttifakı, Hizbullah’ın uzantısı Hüda Par’la anlaştıktan sonra rotayı Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi’ne çevirmişti. Yeniden Refah Partisi’nin AKP heyetine sunduğu 30 maddeden oluşan talepler listesi karşılık bulmayınca ‘ittifak’ görüşmeleri sonuçsuz kalmıştı.

Bunun üzerine Fatih Erbakan cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamıştı. Ancak Erbakan, AKP ile yürütülen ittifak görüşmeleri hakkında geçen günlerde canlı yayında yaptığı açıklamada, “AK Parti mutabakata imza atmak istemedi; mutabıkız derlerse tekrar değerlendiririz.” diyerek açık kapı bırakmıştı. Erbakan ayrıca, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmelerde “Son kez sizden bunu istiyorum” dediğini aktarmıştı.

YSK ÖNÜNDE 4 PARTİDEN AÇIKLAMA

Yeniden Refah Partisi bugün Cumhur İttifakı’na dahil oldu. Parti temsilcileri, Cumhur İttifakı’nın ittifak protokolünün YSK’ya teslimine katıldı.

İttifakın içinde bulunan 4 parti, ittifak protokolünü YSK’ye sunduktan sonra ortak açıklama yaptı.

Heyet içerisinde yer alan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı adı altında katılmaya karar vermiştir. Cumhur İttifakı Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli duruşun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Yenikapı’da ortaya çıkan milli mutabakat yapılan idari reformla perçinlenerek milli şuura dönüşmüştür. Cumhur İttifakı haklının güvencesidir, doğrunun tarafıdır, demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün teminatı olmaya devam edecektir.

Öncelikle depremin yaralarını sarmak, ihya sürecini tamamlamak hedefimizdir. İttifakımız gücünü ve kararlılığını aziz milletinden almaktadır. Seçimlerde 61 milyon vatandaşımız oy kullanacaktır. Yurt dışında 3 milyon 300 bin gurbetçimiz oy verecektir. Seçimler demokrasinin görünen yüzüdür, ülkemize ve milletimize mübarek olsun.”

YRP BAŞKAN YARDIMCISI: ERBAKAN AÇIKLAMA YAPACAK

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Sakartepe de, “Vatanımızın ve milletimizin adil menfaatleri için Yeniden Refah Partisi olarak Cumhur İttifakı’na katıldık, hayırlı uğurlu olsun. Muhterem genel başkanımız saat 18.00’de açıklama yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis de, “Cumhur İttifakımızın ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. İttifakımızın genişlemesi noktasında Yeniden Refah’la temaslarda bulunduk. İnşallah Cumhur İttifakımızın genişlemesi sandıkta daha geniş anlamda olacak. Türk Milleti birinci turda sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar Cumhurbaşkanı olma görevini verecek. Başta sayın Cumhurbaşkanının seçilmesi, BBP olarak TBMM’de en üst derecede seçilme noktasında gayretlerimiz olacaktır. Hayırlı ve uğurlu olsun diyorum” dedi.

AKP’Lİ YAVUZ: BU İTTİFAK MİLLİ DURUŞUN TEMSİLİDİR

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da, “AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi bir araya gelmek suretiyle Cumhur İttifakı’nın yeni kurgusunu oluşturdular. Cumhur İttifakı’nı oluşturan siyasi partiler özgün kimliklerini ve hükmi şahsiyetlerini temsil ederek ittifaka katılmaktadır. Ahlaki ve siyasi uzlaşma temelli bir birlikteliktir. Bu ittifak milli duruşun temsilidir. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında Türkiye’yi her açıdan lider ülke haline getirmek için azim ve gayretteyiz” şeklinde konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

‘Milli Görüş gömleği’ ortada kaldı… Erbakan Hoca yaşasaydı oğluna ne derdi?

ERBAKAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Partisinin aldığı karar sonrası konuşan Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini belirtti. Ayrıca Erbakan, partisinin milletvekili seçimlerine kendi logosu ve adaylarıyla Cumhur İttifakı çatısı altında gireceğini açıkladı.

ŞARTLARDA UZLAŞI

Ayrıca Erbakan, AKP’ye sundukları şartların kabul edildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüklerini belirterek, “Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması halinde, prensiplerimiz içerisinde yer alan ekonomi, sosyal politika, dış politika alanında ülkemizin ve milletimizin faydasına olacak adımların uygulanmasının takipçisi olunacağı yönünde bir mutabakat sağlanmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine bugün saat 12.00’de bir araya geldik. Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık.” dedi.

 

 

Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı… Erbakan’dan ilk açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. Fatih Erbakan ve benzerleri,kadin düsmanligi üzerinden siyaset yapiyorlar.Böyle müslümanlik olmaz.Müslümanlik bu degildir.Kadina düsman olan anasininda düsmanidir.Iste o nedenle alacaginiz oy ancak binde bir olur veyahutta baskasinin sirtina binip yol alirsiniz.

 2. 25 Mart 2023, 09:59

  Hizbullah ve yeniden refah la yobazlar bir çatı altında buluştu.

 3. 25 Mart 2023, 06:16

  YRP’nin 30 maddelik listesi iktidarın temel yanlışlarının ozeti gibiydi. Mutabakata nasıl varabildikleri merak konusu oldu.

 4. 24 Mart 2023, 20:50

  BUNUN BABASIDA HEP KOALİSYON PAZARLIĞI YAPAR RAHMETLİ TÜRKEŞİ KANDIRIRDI. BÖYLE DİN SÖMÜRÜCÜLERİYLE ANCAK AYNI VASIFTA OLANLAR BAŞ EDER. GÖRÜCEZ AKP Mİ YAMAN BUNLAR MI?

 5. pazarlık etmiş de hangilerini kabul ettirdi acaba?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!