10 bin metal işçisi 5 Şubat’ta greve gidiyor!

Metal iş kolundaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Birleşik Metal-İş, MESS'in son teklifini reddetti. Fabrika temsilcilerinin katıldığı toplantıda 5 Şubat'ta greve çıkma kararı alındı.

10 bin metal işçisi 5 Şubat’ta greve gidiyor!

Metal iş kolundaki toplu sözleşme sürecinde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Hak-İş bünyesindeki Özçelik-İş Sendikası toplu sözleşme imzalamıştı. Bugün açıklanan anlaşmanın ardından DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in toplu iş sözleşmesi komisyonu toplantı yaptı.

Evrensel gazetesinin haberine göre, toplantıda 37 fabrikanın temsilcileriyle bir araya gelindi ve gelişmeler değerlendirildi.

Toplantıda, 17 fabrika temsilcisi anlaşmaya imza atılması yönünde oy kullanırken, 20 fabrika temsilcisi greve “evet” dedi. Böylece Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin 5 Şubat’ta greve çıkması karara bağlandı. Greve “evet” diyen 20 fabrikanın üye sayısı açısından çoğunlukta ve en büyük fabrikalar olduğu belirtildi.
Birleşik Metal-İş, toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

SEFALET ÜCRETİ

MESS’in yüzde 17 teklifinin “sefalet ücreti” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Merkez TİS Komisyonu MESS’in sefalet ücreti dayatmasını kabul etmedi.

Merkez TİS Komisyonumuzun önerisini değerlendiren Genel Yönetim Kurulumuz, daha önce 5 Şubat’ta uygulanmak üzere alınan grev kararını arkasında olduğunu bir kez daha vurguladı. Genel Yönetim Kurulumuz, 5 Şubat grevini etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı” denildi.

Toplam 10 bin işçinin grevde olacağı aktarılan açıklamada, “5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak. Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır. Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir” ifadelerine yer verildi.

Greve destek çağrısı yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Birleşik Metal İşçileri Sendikası her zaman olduğu gibi bugün de, tüm metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının, ekmek ve adalet mücadelesinin bayraktarlığı görevini gururla, onurla sürdürecektir. Metal işçileri 5 Şubat’ta bir kez daha tarih yazacak. Biliyoruz ki, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında işçilerin gözü, kulağı ve dayanışması metal işçileriyle olacaktır. Tüm sınıf dostlarını ve tüm metal işçilerini bu destana ortak olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz. Metal işçileri, sorumluluğunu taşıdığı binlerce metal işçisinin taleplerine sahip çıkacak, bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir. Bugün tüm diğer günlerden daha güçlü, daha kararlıyız.”