10 milyon lira ödülle aranıyor: Suikast timinin ‘tek firarisi’ kayıp

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otele gelen 37 kişilik timde bulunan eski yüzbaşı Burkay Karatepe, 4 yıldır hâlâ firarda. Karatepe’nin yakalanamaması, şu an firarda olan Adil Öksüz gibi sırrını koruyor.

10 milyon lira ödülle aranıyor: Suikast timinin ‘tek firarisi’ kayıp

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 37 kişilik timden 36’sı yakalandı. Sanıklardan bazıları tutuksuz yargılanırken bazıları ise hâlâ cezaevinde. 

Yakalanamayan tek kişi eski yüzbaşı Burkay Karatepe oldu.16 Temmuz sabahı şortuyla timden ayrılan ve Marmaris’ten İzmir’e oradan da Eskişehir’e giden Karatepe’den 4 yıldır haber alınamıyor. Aylardır sürdürülen operasyonlarda teknik takip dahil her yöntemi deneyen ekipler, Burkay Karatepe’nin izine rastlayamadı.

Ekipler, Karatepe'nin, 16 Temmuz sabahı tanınmamak için güneş gözlüğü takıp, şort ve parmak arası terlikle Marmaris'ten İzmir'e kaçtığını, ardından bir yakınının yardımıyla Eskişehir'e gittiğini tespit etti. Araştırmalar sonucu Karatepe'nin Kütahya-Afyonkarahisar istikametine çıkış yaptığını belirleyen ekipler, çalışmalarını bu bölgelerde yoğunlaştırdı. Bölgedeki MOBESE ve güvenlik kameraları kayıtları incelemeye alındı. Afganistan, Pakistan gibi bölgelerde de görev yapan ve saklanma konusunda tecrübeli olduğu belirtilen Karatepe'nin yakalanması için tüm ihtimalleri değerlendiren ekipler, bu kapsamda birçok alana operasyon düzenledi. Karatepe'nin son olarak görüldüğü bölgelerde fotoğraflarını, eşkal bilgilerini gösterip, bilgi paylaşılarak görülmesi durumunda ihbarda bulunulması istendi. Gelen ihbarlar değerlendirildi ancak bölgede yapılan tüm incelemelere rağmen firari darbeciye ulaşılamadı. Karatepe hakkında, yurt dışına kaçmış olma ihtimaline karşın kırmızı bülten çıkartıldı.