106 yaşındaki Cumhuriyet çınarından Diyarbakır annelerine destek

Cumhuriyet çınarı 106 yaşındaki ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’dan Diyarbakır annelerine destek geldi. Çığ, 'Umarım bu annelerin çığlığı bazılarının aklını başına getirir' dedi.

106 yaşındaki Cumhuriyet çınarından Diyarbakır annelerine destek

106 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ile Mersin Kargıpınarı’ndaki evinde görüşen Aydınlık muhabiri Yusuf  Çelik, Çığ’a gündeme ilişkin değerlendirmelerini sordu.

Çığ, Diyarbakır’da oturma eylemi yapan annelerle ilgili şunları söyledi: “Çocukları dağa kaçırılan anneler HDP il binası önünde direniş yapıyorlar ve haklılar. Çocukları dağa kaçırılan annelere şehit anneleri de katılmalı. Terörizmin ne Kürtlere ne de Türklere bir faydası var. Eskiden kim Türk kim Kürt, kim Alevi kim Sünni bilmezdik. Nerden çıktı bunlar? Bu güzel vatan hepimizin, hepimize yeter. El ele gönül gönüle vermezsek başkalarına yem oluyoruz. Bu terör 40 yıldan beri kimseye bir fayda getirmedi. Hiç bir zaman da getirmez. Amerika niye PKK’ya on binlerce TIR silah gönderiyor? Kürtleri sevdiğinden mi? Onlar ne Kürdü ne de Türkü sever. Umarım bu annelerin çığlığı bazılarının aklını başına getirir.”

Çığ, yeniden yükselen Atatürkçülüğe de dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Ulusalcı dalga yükseliyor. Son bir yılda gerek 19 Mayıs gerek 30 Ağustos kutlamalarına yurttaşlarımızın gösterdiği ilgi zirve yaptı. Bu millet silkinip ayağa kalkıyor. Anıtkabir’e gidişler kat kat artıyor. Sanki milletimiz yeniden Atatürk’ü keşfediyor. Bazıları istemese de katılıyor, olsun bu da iyidir. Bu durum beni fazlasıyla memnun ediyor. Keyif veriyor. Devletin başındakiler beni şaşırttı. Hepsi Atatürk’çü olmuş. Bu iyi midir? Evet çok iyidir, hem kendileri için hem de milletimiz ve vatanımız için iyidir.”