11 ay önce uyarmış kimse duymamış! ‘Her an 7’den büyük deprem gelebilir!

10 ilimizi yıkan depremin merkezi üssü Kahramanmaraş'tan bilim insanları tam 11 ay önce, yaklaşan deprem tehdidine işaret etmiş ve uyarılarda bulunmuş: “Geçmişte de 7'den büyük veya 7 civarında deprem üretmiş olan bu segment her an 7 ve civarında bir deprem üretebilir. Dolayısıyla da bunun etkisi Kahramanmaraş'ta çok ciddi bir şekilde hissedilecektir.”

featured

Kahramanmaraş merkezli 7,6 ve 7,7’lik iki büyük deprem 10 ili vurdu. Türkiye, tarihinin en büyük felaketi yaşıyor. Onbinlerce bina enkaza döndü. AFAD, saat 10.35 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 910 kişinin yaralandığını duyurdu. Enkaz altında binlerce ölü var. Hayatta olan insanlar için de zamanla yarışılıyor.

Bir deprem ülkesi olmamıza rağmen yıllardır hiçbir iktidar köklü çözümler geliştirmedi ve gerekli önleyici tedbirleri hayata geçirmedi. Üstelik bilim insanlarının ciddi uyarılarına rağmen.

Bunlardan biri de büyük depremin merkez üssü Kahramanmaraş’tan gelmiş. Hem de 11 ay önce, 10 Mart 2022 tarihinde.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Kop’un, yaptığı çarpıcı uyarıları Sözcü yazarı Aytunç Erkin köşesine taşıdı.

Yazının satır başları şöyle:

“… Doğu Anadolu Fay Hattı’nın 5 parçasından biri olan Gölbaşı-Türkoğlu segmenti 509 yıldır enerji biriktirdi. Her an segmentin kırılabileceği ve kırıldığı zaman da 7 civarında bir deprem oluşturabileceğini düşünüyorum.”

Bu tespiti 11 ay önce Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Deprem Araştırma ve Risk Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop yaptı. Her yıl, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yapılan toplantıların ayrıntısı KSÜ’nün sayfalarında yer alıyor.

Şimdi Dr. Alican Kop’un uyarılarını okuyalım:

“… Kahramanmaraş, Türkiye’de deprem açısından riskli illerin en başında geliyor. Bu nedenle de birçok projede Kahramanmaraş pilot bölge olarak seçiliyor.”

“… Kahramanmaraş’ta deprem riskinin yüksek olmasının iki nedeni var. Bunlardan birincisi: Doğu Anadolu Fayı’nın Gölbaşı ile Türkoğlu arasından geçen bölümü. Bu segmente Gölbaşı-Türkoğlu adını veriyoruz. Bu segment şehir merkezine yaklaşık 15-16 kilometre uzaklıktan geçiyor.”

“… Doğu Anadolu Fayı’nın toplam 6 tane parçası (segmenti) var. Bu 6 segmentten 5 tanesi 1800’lü yıllarda deprem üretmişken, GölbaşıTürkoğlu Segmenti bu dönemde deprem üretmemiş.

“… Bu segmentin ürettiği son iki depreme baktığımız zaman tarihsel kayıtlara göre 1114 ile 1513 yıllarında deprem ürettiğini görüyoruz. Yani yaklaşık 400 yılda bir deprem üreten bu segment 1513’ten bu yana deprem üretmemiş ve enerji biriktiriyor. Dolayısıyla da yaklaşık 509 yıldır bu segment üzerinde enerji birikmiş ve dolayısıyla da bu segment Türkiye’deki en önemli sismik boşluklardan biri olarak tanımlanıyor.”

… Yani deprem üretme pontansiyeli olup, halen deprem üretmemiş bir fay olarak değerlendiriyor. Geçmişte de 7’den büyük veya 7 civarında deprem üretmiş olan bu segment her an 7 ve civarında bir deprem üretebilir. Dolayısıyla da bunun etkisi Kahramanmaraş’ta çok ciddi bir şekilde hissedilecektir.”

Tespitler bundan sonra daha da vahim!

KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Merkezi Müdürü Dr. Alican Kop’un şu cümlelerinin altını çizelim: “Örneğin Kahramanmaraş’tan yüzlerce km uzakta meydana gelen son Sivrice (Elazığ 2022) depreminin etkisi Kahramanmaraş’ta çok belirgin olarak hissedildi ve insanlar korku içerisinde büyük bir panikle oraya buraya kaçışmaya çalıştılar. Oysa Gölbaşı-Türkoğlu segmenti ile ilgili bir deprem hem çok yakınımızda hem de çok daha büyük boyutta olacak.”

Depremin çok yakın olduğunu çok büyük olacağını bir öğretim üyesi söylüyor ama duyan yok!”

11 ay önce uyarmış kimse duymamış! ‘Her an 7’den büyük deprem gelebilir!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 8 Şubat 2023, 15:12

    çünkü Türkiye, diğer Orta Doğu ülkelerinde olduğu gibi dini duyguları bilimden önde olduğu için Allah korur zihniyetinde, iman-inanç duygusunun ötesine gidemiyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!