120 bin dolarlık muzu yedi!

Geçtiğimiz hafta 120 bin dolara alıcı bulan ‘duvara bantlanmış muz’, Performans sanatçısı David Datuna tarafından kameralar önünde yenildi.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın ‘Komedyen’ ismi verilen eseri, Miami’deki Perrotin-Art Basel Galerisi’nde bir duvarda sergileniyordu.

Üç adet olarak sunulan muzlardan ikisi geçtiğimiz hafta 120 biner dolara satılmış, birinin fiyatının 150 bin dolara kadar çıktığı açıklanmıştı.

‘Comedian’ (Komedyen) adını taşıyan muz çalışması yüksek fiyata alıcı bulmasının ardından bir kez daha gündeme geldi.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın duvara bantlanmış bir muzdan oluşan ‘Komedyen’ ismi verilen eseri, sergilendiği Miami’de bir başka sanatçı tarafından yendi. Performans sanatçısı David Datuna, geçtiğimiz hafta 120 bin dolara satılan muzu duvardan indirdi, kabuğunu soyup yedi.

Bu anları Instagram hesabından paylaşan Datuna, “Bu, ‘Aç Sanatçı’ adlı sanat performansım. Maurizio Cattelan’ın eserlerini seviyorum ve bu yerleştirmeyi de gerçekten çok sevdim. Çok da lezzetliydi” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ GELDİ, BAŞKA MUZ KONULDU

Galeri çalışanları anlık bir öfke gösterse de duvara başka bir muz konuldu. Dolayısıyla muzun yenmesinin, eseri alan kişi için bir sorun teşkil etmeyeceği, yerine yenisinin yerleştirilebileceği belirtildi.

Galerinin yöneticisi Lucien Terras, “Datuna eseri mahvetmedi. Muz sadece bir fikirdi” dedi. Ancak galeri yine de önlem almak adına eserin bulunduğu duvarın önüne bir güvenlik görevlisi yerleştirildi.

ALTIN KLOZETİ DE ÇALINMIŞTI

Popüler kültüre meydan okuyan çalışmalarıyla bilinen Maurizio Cattelan’ın, duvara bantlanmış muz eserinden önce de adı, ‘Amerika’ adlı altın klozet çalışmasının, İngiltere’de Blenheim Sarayı’ndaki sergi sırasında çalınmasıyla gündeme gelmişti.