15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? Resmi açıklama geldi…

Başta Suriyeliler olmak üzere yaklaşık 15 bin kişinin vatandaşlık işlemi iptal edildiği öne sürüldü. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden iddialarla ilgili yapılan açıklamada çıkan haberlerin tamamen uydurma olduğu belirtildi.

featured
service

Başta Suriyeliler olmak üzere istisnai vatandaşlık işlemleri devam eden 15 binden fazla kişiye sabah saatlerinden itibaren ‘işleminiz iptal edildi’ mesajı gönderildiği iddia edildi. Türkiye gazetesine konuşan Göç İdaresi Başkanlığı Uyum ve İletişim Genel Müdür Vekili Dr. Gökçe Ok, tüm başvuruları yeniden değerlendirmeye tabi tutmak üzere böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi.

Gökçe Ok, daha önce vatandaşlık alan ve sonrasında bir takım tahrik olayları ile toplumsal güvenliği tehdit eden ya da terör örgütlerine destek verdiği tespit edilen şahısların da aynı kapsam dâhilinde tetkike tabi tutulacağı bilgisini paylaştı. Kimsenin paniğe kapılmaması gerektiğini söyleyen Gökçe Ok “Bu uygulamayı insanlarımızın huzuru adına yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

“15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi” iddialarına ilişkin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada söyle denildi:

“Vatandaşlık işlemleri tüm uyruklar için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Sadece geçici koruma altındaki Suriyelilerle ilgili olarak vatandaşlık talebi halinde Göç İdaresi Başkanlığındaki ilgili bilgi ve 12’nci maddesine göre milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği, terörle irtibatı ve iltisakı olmamaları esas olup işlemlerin her aşamasında bu durum dikkate alınmaktadır.

Ayrıca Türk vatandaşlığının kazanılması sürecinde 8 aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla şu şekildedir;

1. Başvuru

2. Teknik Çalışma Grubu İncelemesi

3. İl Güvenlik Soruşturması

4. Valilik Komisyonu

5. Dosya Kontrolü

6. Arşiv Araştırması

7. Onay Süreci

8. Tescil

Tüm uyruklarda da aynı usul ve esaslar geçerli olup, bu aşamalardan geçildikten sonra Türk vatandaşlığı kazanılabilmektedir.

Ayrıca Türk vatandaşı olduktan sonra da milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğini bozan, terörle irtibatı ve iltisaklı oldukları tespit edilenlerin vatandaşlığının iptali yoluna gidilmektedir. Bu tespitler sonrası yapılan değerlendirmeler fert fert yani bireysel olarak yapılmakta olup toplu vatandaşlık iptali söz konusu değildir. Tüm bu işlemler yargı denetimine de tabidir.

Hal böyle iken bugün bazı basın yayın organlarına yansıyan “15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi” haberleri kesinlikle doğru olmayıp, tamamen uydurmadır.

Milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğine yönelik tetkik işlemleri Vatandaşlık Kanunu çerçevesinde yıllardır aynı usulle gerçekleşmektedir.”

15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? Resmi açıklama geldi…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 gün önce

  Ümit Özdag farki … devamini bekliyoruz.

 2. 3 gün önce

  inandirici degil. milletin gazini alma. bak biz de onlem aliyoruz reklami kokakn isler bunlar. 15 bin mis geriye kalan 10 milyon nolacak.

 3. 3 gün önce

  Kim paniğe kapılacakmış?

  ABD Birleşmiş Milletler temsilcisi mi?

  • 3 gün önce

   O’nu oradan onursuzca indirip yozlaşmaya son verecek olanın yanındayız.

   Cevapla
 4. Göstermelik işler. 10.000.000 kişi nere, 15.000 nere?

 5. 3 gün önce

  Bu insanların vatandaşlık bile alması yasadışı, yargılanacaksınız

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!